5G a macierzyństwo – w czym może pomóc sieć nowej generacji?

O sieci 5G w ostatnim czasie mówi się bardzo wiele – ma zrewolucjonizować funkcjonowanie miast, umożliwić autonomiczną jazdę samochodów czy zdalne przeprowadzenie skomplikowanych operacji. Jednak co ta zmiana oznacza dla nas, pracujących matek?

Niedogodności związane z pracą i nauką zdalną

Trwająca pandemia postawiła wiele rodzin w trudnej sytuacji - łączenie pracy zdalnej ze szkołą online sprawiło, że musieliśmy się postarać o poprawę naszego domowego łącza internetowego. Łatwo sobie wyobrazić, jak działa internet, gdy jedna osoba musi odbyć spotkanie służbowe, druga pobiera dużą paczkę dokumentów, a troje dzieci właśnie odbywa lekcje online. W takiej sytuacji marzymy o lepszej prędkości i stabilności internetu. I właśnie na tę potrzebę w pierwszej kolejności odpowiada sieć 5G.

Z internetu korzystamy coraz częściej i intensywniej. Coraz więcej urządzeń podłączamy do sieci. Na to rosnące zapotrzebowanie na łączność z siecią odpowiada rozwijająca się technologia mobilnego internetu. Obecnie większość z nas ma dostęp do sieci 4G/LTE, która pozwala nam całkiem sprawnie surfować po internecie, raczej bez zakłóceń oglądać filmy na platformach streamingowych czy rozmawiać ze znajomymi z drugiej półkuli. Niemniej jednak nie sprawdza się, gdy z domowej sieci korzysta wiele osób naraz, dość długo pobiera filmy i czasem wymaga na przykład wyłączenia kamery podczas rozmowy online, a nawet całkowicie zrywa połączenie. Internet nowej generacji 5G sprawi, że zapomnimy o tego typu niedogodnościach. Kiedy to nastąpi? Już teraz ponad 7 mln mieszkańców naszego kraju ze wszystkich województw może korzystać z 5G w Plusie, obecnie największej zasięgowo i najszybszej sieci 5G w Polsce.

5G - rewolucja w naszym domu

- Dzięki wykorzystaniu technologii 5G internet może przyspieszyć nawet kilka razy, znikają kłopoty ze stabilnością łącza, dzięki czemu możemy m.in. swobodnie rozmawiać z osobami znajdującymi się tysiące kilometrów od nas - tłumaczy Aleksandra Gawrońska, Starszy Kierownik Oferty w sieci Plus.

Jeżeli posiadamy dostęp do pełnych możliwości technologii 5G, praca zdalna z małym dzieckiem staje się o niebo łatwiejsza. Sprawne łącze zapewnia najmłodszym mnóstwo interesujących i przede wszystkim rozwijających zajęć, dzięki czemu rodzice zyskują czas na skupienie się na pracy. Przywykliśmy do tego, że szybki internet mamy przede wszystkim w domu, tymczasem z siecią 5G zyskujemy pełną mobilność - nic nie stoi na przeszkodzie, by w cieplejszych miesiącach pracować poza domem, a dziecku zorganizować zajęcia online na świeżym powietrzu.

5G pomaga nam także w sytuacjach awaryjnych, gdy pilnie musimy przygotować raport dla szefa, a nie ma kto się zająć dzieckiem. Możemy wtedy szybko pobrać ulubiony film animowany naszego malucha i zyskać czas na skończenie pracy. Ciekawym rozwiązaniem jest także zdalna opieka nad dzieckiem. W sytuacjach awaryjnych możemy skorzystać z pomocy pracującej zdalnie niani, która poczyta naszemu dziecku książkę czy poprowadzi zajęcia muzyczne.

Jeszcze lepszy dostęp do edukacji

Szybki internet sprawia, że każde dziecko może w pełni wykorzystać potencjał zdalnej szkoły. Ułatwia to również pracę nauczycielom. Pandemia zmusiła szkoły do wdrożenia zdalnego nauczania bez odpowiedniego przygotowania, tymczasem sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy posiadamy dostęp do stabilnego i szybkiego łącza. Zdalne nauczanie może być rewolucyjne dla edukacji. W przyszłości miejsce zamieszkania przestanie być znaczące - do najlepszych placówek edukacyjnych będą miały dostęp nie tylko dzieci mieszkające w miastach, ale również te z prowincji. Ponadto zyskamy nieograniczony dostęp do zajęć dodatkowych, języka angielskiego będziemy mogli swobodnie uczyć się z native speakerem ze Stanów Zjednoczonych, a robotyki - od popularyzatorów nauki z uczelni wyższych. Nieograniczony dostęp do internetu ułatwia także korzystanie z wirtualnych spacerów po muzeach czy oglądanie webinarów na platformach edukacyjnych.

Szybka porada lekarska

Prawdopodobnie kiedyś technologia 5G wraz z osobistymi urządzeniami do kontroli stanu zdrowia rozwinie się na tyle, by zdalna pomoc lekarska stała się normą. Obecnie coraz częściej w sytuacjach niezagrażających zdrowiu korzystamy z teleporad. Wywiad lekarski przeprowadzony przez telefon bardzo często nie wystarcza, dlatego dobrą alternatywą jest połączenie się ze specjalistą online na wideo. Przy stabilnym łączu, które zapewnia dobrej jakości obraz i dźwięku, lekarz rodzinny pomoże nam zmierzyć ciśnienie dziecka, zajrzy do jego gardła, obejrzy zmiany na skórze czy gałkach ocznych. Pamiętajmy, że dopiero zaczynamy korzystać z tej technologii. Za parę lat 5G umożliwi lekarzom nawet zdalne przeprowadzanie skomplikowanych operacji. Dzięki temu zniknie konieczność odbywania kosztownych podróży w celu leczenia rzadkich chorób. Dysponując odpowiednim sprzętem, lekarz-specjalista z drugiego końca świata będzie mógł połączyć się online z salą operacyjną i przeprowadzić operację tak, jakby się w niej znajdował.

Pandemia przewróciła życie wielu z nas do góry nogami. Nowa sytuacja wymaga nowych rozwiązań technologicznych, dlatego można spodziewać się, że superszybki internet wkrótce stanie się codziennością każdej z nas. Niezależnie od tego, czy skupiamy się na pracy zawodowej, czy na życiu rodzinnym, sieć 5G otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje