Reklama

Reklama

Alarm smogowy: Z jakich aktywności powinniśmy zrezygnować?

Ruch to zdrowie? Nie zawsze! Gdy wskaźniki pokazują przekroczone parametry stężenia pyłów i ogłoszony jest alarm smogowy, najlepiej ograniczyć większość aktywności na zewnątrz. Czego nie powinnaś robić w czasie smogu?

W czasie aktywności fizycznej sportowcy wdychają od 10 do 20 razy więcej powietrza niż osoby pozostające w spoczynku. Oznacza to, że biegając na zewnątrz w czasie alarmu smogowego będziesz narażona na szkodliwe substancje nawet 20 razy bardziej niż przeciętny spacerowicz. Jak uniknąć zagrożenia nie rezygnując z aktywności fizycznej?

Aktywność na (nie)świeżym powietrzu

Eksperci zalecają, by w trakcie alarmu smogowego unikać wszelkiej aktywności fizycznej na zewnątrz. W tym czasie najlepiej całkowicie zrezygnować z wychodzenia z domu, chyba że zachodzi taka konieczność. Przebywając na dworze dobrze założyć maskę antysmogową, która częściowo ochroni cię przed szkodliwymi pyłami.

Reklama

Jeśli zależy ci na utrzymaniu dobrej kondycji, w okresie wysokich stężeń pyłów w powietrzu musisz zapomnieć o jakichkolwiek sportach na (nie)świeżym powietrzu, jak bieganie, jazda na rowerze czy nordic walking.

Ciężko ci zrezygnować z codziennej aktywności? Pamiętaj o używaniu maski przeciwpyłowej i postaraj się ograniczyć do nieforsownych, krótkich treningów. Zadbaj o to, by odbywały się one z dala od ruchliwych ulic i stref najbardziej narażonych na smog. Ważna jest także pora dnia - wybierz taką godzinę, w której stężenie szkodliwych pyłów jest najniższe.

Schronienie na siłowni?


Również przeniesienie się z treningami na siłownię nie przyniesie dobrych efektów. Sale treningowe zwykle nie posiadają odpowiedniego zabezpieczenia, a rotacja ludzi i często otwierane drzwi sprawiają, że powietrze w środku jest niewiele lepsze niż na zewnątrz.

Do tego dochodzi problem zwiększonej częstotliwości oddechów po treningu, przez co organizm wdycha zwiększoną ilość szkodliwych substancji. Nie oznacza to jednak, że w okresie zagrożenia smogiem musisz całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej. Jest na to prosty sposób!

Koniec treningów? Niekoniecznie!

Wiele osób uważa, że wysokie stężenie pyłów w powietrzu jest równoznaczne z końcem treningów. Na szczęście to nie musi tak wyglądać. Wystarczy, że całą aktywność fizyczną przeniesiesz do swoich czterech ścian.

Bez problemu możesz utrzymać odpowiednią formę ćwicząc we własnym mieszkaniu. Choć nie wszystkie aktywności uda ci się przenieść do środka, wiele z nich bez problemu zastąpisz domowymi ćwiczeniami. Aby móc trenować wewnątrz domu musisz jednak spełnić jeden warunek - zadbać o czyste powietrze.

To, że na zewnątrz panuje smog, nie oznacza, że w swoim mieszkaniu możesz być całkowicie od niego wolna. Nieszczelne okna, często otwierane drzwi i kiepska wentylacja sprawiają, że powietrze wewnątrz jest niewiele lepsze od tego za oknem. Jeśli chcesz to zmienić i cieszyć się czystym powietrzem musisz podjąć kilka kroków.

Przede wszystkim, zanim przeniesiesz treningi do mieszkania zadbaj o domową roślinność. Kwiaty produkują tlen, a niektóre z nich doskonale radzą sobie z neutralizowaniem toksyn i szkodliwych pyłów.

Niestety, to nie wystarczy. Aby móc odetchnąć pełną piersią w czterech ścianach warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza. O tym, jak wybrać odpowiedni sprzęt dowiesz się z tego artykułu.  Jednym z najważniejszych kryteriów, którymi powinieneś się kierować jest fakt, czy dany oczyszczacz pochłania nie tylko śmiertelnie niebezpieczny pył zawieszony PM2,5 wchodzący w skład smogu, ale i kurz, roztocza oraz inne alergeny a nawet szkodliwe gazy, które mogą zdecydowanie obniżyć komfort oddychania w domowym zaciszu. Takim oczyszczaczem jest Philips AC3259 z aplikacją, który wyposażono w naturalną, wieloetapową filtrację, która jest bezpieczna, ponieważ nie stosuje jonów, ozonu, ani szkodliwych środków chemicznych. Filtracja ta składa się z trzech filtrów. Odpowiednie ułożenie filtra wstępnego, wymiennego filtra węglowego i wymiennego filtra NanoProtect HEPA sprawia, że urządzenie to pochłania skutecznie nawet mikroskopijne  zanieczyszczenia powietrza o wielkości 0,02 mikrona (prawie sto razy mniejsze niż cząsteczki PM2,5!).  Ponadto oczyszczacz powietrza Philips AC3259 posiada czujnik monitorujący poziom zanieczyszczenia, który pokazuje poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz wskaźnik LED.

Wysokie stężenie pyłów w powietrzu to znaczne ograniczenie dla osób lubiących aktywny wypoczynek. W trakcie alarmu smogowego należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz i unikać chodzenia na siłownię czy męczące treningi. Na szczęście nie musisz całkowicie rezygnować z ćwiczeń. Wystarczy, że zadbasz o czyste powietrze w mieszkaniu i rozpoczniesz treningi we własnych czterech ścianach.

Materiał powstał przy współpracy z marką Philips.

Czytaj więcej!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje