Reklama

Domowy budżet – jak sprawnie go zaplanować?

Prawie co czwarty Polak nie planuje wydatków, tymczasem niemalże każdy z nas ma dostęp do rewelacyjnych narzędzi ułatwiających oszczędzanie i kontrolę nad kontem. Jak dysponować pieniędzmi, by na wszystko nam starczało?

Wciąż beztrosko podchodzimy do kwestii oszczędzania. Według danych publikowanych przez Eurostat stopa oszczędności gospodarstw domowych w Polsce wynosi jedynie 4,36 proc., co plasuje nas w ogonie państw unijnych. Rozwiązaniem tego problemu jest planowanie budżetu, które w dalszym ciągu niestety nie jest ulubionym zajęciem Polaków. Tymczasem dzięki kilku prostym nawykom jesteśmy w stanie nie tylko bez problemu spinać miesięczny budżet, ale jeszcze odkładać pieniądze na niespodziewane wydatku lub po prostu na przyjemności.

Polak planuje budżet

Reklama

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS na zlecenie Provident Polska, bez konkretnej wizji swoich wydatków żyje aż 27 proc. naszego społeczeństwa. Co prawda większość deklaruje, że nie odczuwa negatywnych skutków tej spontaniczności, jednak aż 9 proc. pytanych przyznaje, że z powodu braku planowania miewa problemy finansowe. Największa grupa, czyli aż 47 proc. ankietowanych, przewiduje podstawowe zobowiązania, jednak resztę pieniędzy wydaje bez planowania. Najmniej liczną grupę stanowią osoby, które dokładnie wiedzą, na co przeznaczą pieniądze i twierdzą, że rzadko zdarzają im się nieplanowane wydatki. Dzięki temu zazwyczaj udaje im się odkładać oszczędności i racjonalnie podchodzić do kwestii zakupów. Taką deklarację składa 23 proc. pytanych Polaków.

Podstawowe zasady oszczędzania

- Gdy otrzymujemy wynagrodzenie bądź zasiłek czy emeryturę, od razu powinniśmy określoną kwotę przelać na konto oszczędnościowe. Te pieniądze traktujmy jak rachunki do opłacenia. Możemy założyć, że jest to 10-15 proc. kwoty, którą co miesiąc otrzymujemy. Powinniśmy również zlecić stałe przelewy, by nie zapomnieć o spłacie zobowiązań. W ten sposób poczynimy pierwsze kroki w nauce planowania domowego budżetu - mówi Karolina Łuczak, Kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej.

Niektóre banki kategoryzują nasze rozchody, dzięki czemu pod koniec miesiąca możemy sprawdzić, ile dokładnie wydaliśmy na rozrywkę, transport, gastronomię, zakupy spożywcze, elektronikę itp. Istnieje również kilka aplikacji ułatwiających kontrolę wydatków. Oporni na nowinki technologiczne mogą skorzystać ze starej i sprawdzonej metody, czyli zbierać paragony i zapisywać wydatki w zeszycie. Dzięki takiej analizie łatwiej nam zaplanować budżet na kolejne miesiące. Z czasem już nie tylko oszczędzanie i regularna spłata podstawowych zobowiązań wejdą nam w krew, zaczniemy również dbać o to, by nie przekroczyć założonego limitu na jedzenie w restauracjach, papierosy czy kosmetyki. Nie chodzi o to, by zacisnąć pasa i pozbawić się przyjemności z życia, a raczej zyskać kontrolę nad wydatkami oraz poczucie bezpieczeństwa.

Domowy budżet krok po kroku

Po przeprowadzeniu analizy domowego budżetu pora przejść do działań praktycznych. Przed początkiem miesiąca wypisujemy nasze koszty stałe, czyli kwotę rat kredytów i pożyczek, rachunków za czynsz, media itp. Od kwoty pensji odejmujemy również to, co będziemy każdego miesiąca przelewać na konto oszczędnościowe. Następnie zapisujemy planowane wydatki, które pojawiają się regularnie, ale za każdym razem ich kwota się zmienia. Wśród nich na pewno znajdą się zakupy spożywcze, higieniczne, może również koszty benzyny. Kolejnym krokiem będzie wypisanie wydatków, które koniecznie musimy w tym miesiącu ponieść. Należy do nich przykładowo zakup prezentu urodzinowego, wyprawki szkolnej dla dziecka czy wizyta u lekarza. Podsumowujemy planowane wydatki i sprawdzamy, ile pieniędzy nam zostanie. O ile nie zamierzamy powstałej nadwyżki przelać na konto oszczędnościowe, możemy ją przeznaczyć na przyjemności, czyli obiad w restauracji, wypad weekendowy, bilety do kina, teatru, na koncerty, biżuterię czy kosmetyki. Okazuje się, że dzięki kontroli nad wydatkami, starcza nam nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, ale również na rozrywki.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje