Ekologia a odpowiedzialne zakupy: jak dbać o pralkę, by służyła nam przez lata?

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się również w odniesieniu do pralek. Historia pani Hanny z Gdyni jest przykładem na to, że dobrze zadbana pralka może służyć nawet 38 lat! Współczesne urządzenia posiadają szereg innowacyjnych technologii i są dzięki temu bardziej ekologiczne oraz energooszczędne. Co zrobić, by były wytrzymałe?

Prezentacja partnera

Odpowiedzialna konsumpcja

O ekologii warto pamiętać już na poziomie dokonywania wyborów zakupowych. Po pierwsze rozważmy, czy rzeczywiście potrzebujemy nowego urządzenia. Wymiana wciąż działającego sprzętu, tylko po to, by skorzystać z nowocześniejszych funkcji, z pewnością nie sprzyja ochronie środowiska (ani naszym finansom).

Z drugiej strony sprzęt się psuje, czasem - zbyt szybko. Lepiej więc zainwestować więcej na początek i nabyć produkt od renomowanego producenta, niż co roku wymieniać go z powodu niskiej jakości. Ważne jest również, by dbać o sprzęt, a w razie awarii - oddać go do naprawy

Ekologiczne decyzje zakupowe

Jeśli już staniemy przed koniecznością wymiany sprzętu na nowy, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego energooszczędność. Do niedawna stosowano klasyfikację z plusem (A+, A++, A+++), sprzęty o niższych klasach (B, C, D, E, F, G) właściwie już zniknęły z rynku. By więc nie dodawać kolejnych plusów do najnowszych sprzętów w zeszłym roku przywrócono stosowane wcześniej oznaczeń (od A do G). Teraz najbardziej wydajne urządzenia, które do tej pory należały do klasy A+++, otrzymały oznaczenie C lub D. Litery A i B są zarezerwowane dla najbardziej innowacyjnych technologii, które jeszcze nie istnieją, ale w przyszłości z pewnością powstaną.

Technologia oparta o sensory jest w stanie dobierać parametry prania do wsadu: dopasować ilość wody, prędkość obrotów, rytm pracy bębna oraz długość prania w zależności od rodzaju tkanin i objętości ubrań. Takie rozwiązania zastosowano w nowych pralkach Candy.

Dodatkowo urządzenia tej marki wyróżniają się paroma krótkimi programami (najkrótszy trwa zaledwie 14 minut!). Wśród nich znajdziemy program do tkanin delikatnych, który dba o ubrania, dzięki czemu rzadziej będziemy zmuszeni do kupowania nowych, a to kolejny ważny czynnik wpływający na ochronę środowiska. Inżynierowie Candy opracowali także funkcję umożliwiającą całkowite otwarcie drzwiczek w trakcie prania.

Jak zadbać o pralkę?

Kolejnym krokiem ku czystszemu środowisku jest ograniczenie generowania elektrośmieci. Zadbajmy o to, by urządzenie służyło nam przez lata. Pralka jest jednym z najintensywniej eksploatowanych sprzętów w naszych domach. W dodatku ma kontakt z wodą, a jak wiadomo obecny w niej kamień może znacząco skrócić żywotność m.in. grzałki. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dbać o pralkę, dzięki temu będziemy w stanie zapobiec wielu awariom. Co należy robić?

Zawsze po skończonym praniu wietrzmy bęben i szufladę na detergenty, by uniknąć rozwoju pleśni i bakterii. Z kolei by nie dopuścić do zakamienienia elementów pralki, do każdego prania dodawajmy środek zmiękczający, a raz w miesiącu przeprowadźmy odkamienianie urządzenia. Pamiętajmy także o regularnym czyszczeniu filtra pompy odpływowej i starajmy się zapobiegać jego zapychaniu, m.in. opróżniając kieszenie z chusteczek czy monet.

Warto również zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Firma Candy przygotowała aplikację hOn, w której znajdziemy nie tylko porady dotyczące usuwania plam, ilości detergentu czy wyboru programu, ale także umożliwia ciągłe monitorowanie wydajności i zużycia urządzenia, podając sugestie, jak je zoptymalizować. Podpowiada również, jak zapobiec awariom i przedłużyć żywotność pralki.

Pralka z 38-letnią historią

Wiele o producencie mówi również oferowana długość gwarancji. Jeśli firma daje 10-letnią gwarancję na silniki inwerterowe, możemy oczekiwać, że urządzenie posłuży nam przez wiele lat. Takie warunki oferuje Candy.

Niezbitym dowodem na niezawodność sprzętów tej marki jest historia pani Hanny z Gdyni, która napisała niedawno list do włoskiego producenta. Informowała w nim, że posiada pralkę Candy Aquamatic kupioną jeszcze w czasach PRL, w PEWEX-ie. Model ma obecnie 38 lat i wciąż działa! Jak na tamte czasy był przełomowy, gdyż działa automatycznie. Właściwie jedyną jego wadą z punktu widzenia pani Hanny jest wirowanie na poziomie 400 obrotów. Po odwirowaniu ubrania wciąż są dość mokre, przez co użytkowniczka musiała wyciskać pranie ręcznie. Dlatego, mimo że pralka jest nadal sprawna, mieszkanka Gdyni wyraziła zainteresowanie nowymi modelami. W odpowiedzi na list producent postanowił obdarować użytkowniczkę nową pralką - ze względu na rozmiar łazienki otrzymała model o najmniejszej dostępnej na rynku wysokości- 69 cm.

Z pewnością będzie dbała o niego jak o poprzednią pralkę i ten model również posłuży jej dekady. Jednak w razie awarii, może skorzystać z dożywotniej gwarancji. Gdyby każdy dbał o sprzęty tak, jak mieszkanka Gdyni, moglibyśmy znacznie odciążyć naszą planetę.


Prezentacja partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy