Ekspozom: jaki ma wpływ na starzenie się skóry?

Wraz z upływem czasu nasza skóra traci jędrność i elastyczność, a w efekcie pojawiają się na niej zmarszczki. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu starzenia, ale możemy go znacznie spowolnić. Szczególnie jeśli znamy czynniki, które na ten proces najsilniej wpływają.

Peptydy stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu mają silne działanie przeciwstarzeniowe
Peptydy stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu mają silne działanie przeciwstarzeniowe materiały prasowe

Ekspozom - czynniki powodujące starzenie się skóry

Koncepcja ekspozomu powstała wraz z rozwojem badań nad rakiem. Tego określenia po raz pierwszy użył w 2005 roku profesor Christopher Wild, były dyrektor Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IRAC). Termin ten określa zbiór czynników środowiskowych, behawioralnych i hormonalnych wpływających na nasz organizm. Ich skumulowany efekt może wpływać także na funkcje biologiczne skóry i przyspieszyć jej starzenie. Uważa się, że funkcjonowanie całego organizmu, w tym tempo starzenia się skóry, tylko w ok. 20 proc. uwarunkowane jest genami, a aż w 80 proc. zależne jest od ekspozomu! O jakie konkretnie czynniki chodzi?

Czynniki środowiskowe

Ogromne znaczenie mają czynniki środowiskowe, czyli między innymi promieniowanie UVA, UVB, IR i światło widzialne. Odpowiada ono za 80 proc. widocznych oznak starzenia się skóry, gdyż niszczy włókna kolagenowe i elastynowe, a także powoduje przebarwienia. Dlatego tak istotne dla skóry jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Starzenie przyspieszają również zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu w postaci smogu, ozonu czy środków owadobójczych. Powodują one stres oksydacyjny, przyczyniając się do powstawania przebarwień i zmarszczek. Nie bez znaczenia są zmiany klimatyczne, czyli wahania temperatury i wilgotności powietrza, a także ciśnienia atmosferycznego, które przyspieszają proces starzenia się skóry, gdyż mogą osłabiać funkcję bariery skórnej.

Styl życia

Kolejna grupa czynników związana jest z naszym stylem życia. Znaczenie ma to, jak się odżywiamy, czy palimy papierosy, czy pijemy alkohol, czy narażamy organizm na stres. Ten ostatni osłabia barierę skórną, przez co skóra staje się matowa i przesuszona. Bardzo ważny jest także długi i pełnowartościowy sen. Przemęczenie szczególnie odzwierciedlają okolice oczu oraz blady wygląd skóry. Proces starzenia możemy również spowolnić, codziennie podejmując aktywność fizyczną.

Czynniki hormonalne

Na końcu należy wymienić jeszcze czynniki hormonalne. Kondycja skóry ulega znaczącym zmianom pod wpływem wahania poziomu żeńskich hormonów, czyli podczas procesu dojrzewania, cyklu menstruacyjnego, ciąży i menopauzy.

Jak przebiega proces starzenia się skóry?

Kolagen jest białkiem, które stanowi główny składnik substancji międzykomórkowej. Jego rolą jest więc "sklejanie" komórek skóry. W ten sposób tworzy dla nich swego rodzaju rusztowanie. Skóra właściwa aż w 70-85 proc. składa się właśnie z kolagenu. Dzięki temu jest jędrna i elastyczna. Jednak z wiekiem oraz na skutek działania czynników ekspozomu produkcja kolagenu w skórze spada aż o 75 proc.! Ten proces rozpoczyna się już około 25. roku życia. Od tego czasu z każdym rokiem ubytek powiększa się o około 1 proc., a może być dodatkowo spotęgowany przez wymienione czynniki przyspieszające starzenie się skóry.

Czy proces starzenia się skóry można spowolnić?

Na wygląd naszej skóry ogromny wpływ ma właściwa pielęgnacja. By dłużej cieszyć się jędrną skórą bez zmarszczek, warto jak najwcześniej wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji kosmetyki przeciwstarzeniowe.

- Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dojrzałych kobiet. Mniejsza elastyczność i jędrność naszej skóry to wystarczający sygnał, by sięgnąć po produkty ze składnikami aktywnymi o udowodnionej skuteczności przeciwstarzeniowej - tłumaczy dr n. med. Agnes Frankel, lekarz dermatolog, specjalistka medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. - Wśród nich są: witamina C, która działa szybko i wszechstronnie na poprawę stanu skóry, a jej skuteczność potwierdzają dziesiątki badań naukowych. Warto sięgać po nią latem, aby zminimalizować skutki stresu oksydacyjnego wywołanego przez promienie UV. To też peptydy, które stymulują produkcję kolagenu w skórze, pomagają widocznie poprawić jej elastyczność, zmniejszać zmarszczki oraz nadać jej bardziej jędrny i gładki wygląd, oraz kwas hialuronowy, który zapewnia prawidłowe nawilżenie, ujędrnia i oraz wygładza drobne linie i zmarszczki.

Kompleksowa kuracja przeciwzmarszczkowa bogata w kluczowe składniki przeciwstarzeniowe

Peptydy wykazują bardzo silne działanie przeciwstarzeniowe, które polega na przeciwdziałaniu oznakom utraty kolagenu w skórze, gdyż mają właściwości stymulujące produkcję kolagenu - potrafią zwiększyć ją aż 8-krotnie[1]! Naukowcy z laboratorium Vichy, lidera w kategorii przeciwzmarszczkowej w aptekach w Polsce[2], wykorzystali tę zdolność peptydów, tworząc zaawansowaną kurację przeciwzmarszczkową Liftactiv Specialist. To nowa generacja pielęgnacji przeciwzmarszczkowej inspirowana nieinwazyjnymi zabiegami medycyny estetycznej. Dzięki formułom bogatym w składniki aktywne uznane przez dermatologów, po zastosowania kuracji skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i gładka, a w dodatku zmniejsza się widoczność zmarszczek. Dermokosmetyki Liftactiv Specialist wzbogacone są witaminą C oraz kwasem hialuronowym.

Pierwszym krokiem w rutynie pielęgnacyjnej są ampułki Liftactiv Specialist Peptide-C zawierające aż 10 proc. czystej witaminy C o działaniu rozświetlającym skórę, kolagenowy bio-peptyd oraz kwas hialuronowy wysoko- i niskocząsteczkowy. Jak obiecuje producent, dzięki skoncentrowanej formule już po 10 dniach stosowania skóra stanie się pełna blasku, a po 1 miesiącu zmarszczki będą zredukowane.

Kolejnym krokiem w rutynie pielęgnacyjnej każdego ranka jest krem na dzień Liftactiv Collagen Specialist SPF 25 z szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Formuła bogata w kolagenowy bio-peptyd oraz witaminę Cg o działaniu antyoksydacyjnym skutecznie redukuje oznaki starzenia spowodowane utratą kolagenu w skórze. Pierwsze efekty w redukcji zmarszczek są zauważalne już po tygodniu stosowania (aż o -17 proc.), po 2 miesiącach stosowania zmarszczki będą zredukowane o -44 proc., a przebarwienia o -30 proc.[3].

Do stosowania wieczorem przeznaczony jest krem Liftactiv Collagen Specialist Noc, który podczas nocy wzmocni skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, przyspieszającymi starzenie włókien kolagenowych. Dzięki formule z witaminą Cg, kolagenowymi peptydami oraz resweratrolem już pierwszego ranka skóra będzie odczuwalnie wypoczęta i świeża. Po miesiącu zmarszczki zostaną zredukowane, a koloryt skóry wyrównany.

[1]Test in vitro na kolagenie III, przeprowadzony z peptydem z groszku w stężeniu 2%.

[2]Źródło: IQVIA Pharmatrend oraz IQVIA e-Pharmacy Tracker - 2018, 2019, YTD 10/2020 pod względem wartości sprzedaży. © 2020 IQVIA oraz podmioty powiązane. Wszystkie prawa zastrzeżone.

[3]Ocena kliniczna, 57 kobiet.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas