Reklama

Reklama

Hormony. To my rządzimy nimi, czy one nami?

Co sprawia, że nasz organizm dobrze funkcjonuje? Odpowiada za to między innymi prawidłowa praca układu hormonalnego. A ten składa się z wielu elementów i każdy z nich jest niesamowicie skomplikowanym mechanizmem. Dlatego warto wiedzieć jak działa każdy z nich i w jaki sposób wpływa na nasze ciało.

Z czego składa się układ hormonalny?

Układ hormonalny inaczej nazywany jest układem dokrewnym. W jego skład wchodzi wiele gruczołów, które odpowiadają za produkcję i wydzielanie hormonów, czyli substancji regulujących funkcje naszego organizmu Warto więc wiedzieć jakie to są gruczoły, gdyż to nie tylko jajniki lub jądra i tarczyca z przytarczycami. To także przysadka mózgowa, podwzgórze, szyszynka, grasica, nadnercza, wyspecjalizowane komórki układu pokarmowego oraz trzustka wraz z wyspami Langerhansa.

Powinniśmy dbać o nasz układ hormonalny, odżywiając się prawidłowo, zapewniając organizmowi wystarczająco dużo czasu na sen oraz ruch na świeżym powietrzu, a także regularnie  kontrolując nasz stan zdrowia. Wystarczy bowiem jeden nieprawidłowo działający element, aby została zachwiana homeostaza, czyli równowaga układu hormonalnego, a co za tym idzie całego naszego organizmu.

Reklama

O układ hormonalny najczęściej zaczynamy się troszczyć, gdy planujemy zajść w ciążę. To właśnie wtedy lekarz uświadamia większości kobiet jak bardzo skomplikowane może być zachowanie równowagi hormonalnej w organizmie.

Wiemy ogólnie, że praca jajników odpowiada za płodność kobiet,  tarczyca warunkuje prawidłowy metabolizm, a trzustka regulacje poziomu glukozy w organizmie. A pozostałe gruczoły? Podwzgórze reguluje rytm dobowy, odpowiada także za wzrost oraz zdolność do rozmnażania, z kolei funkcjonowanie przysadki ma wpływ na wzrost kości oraz wydzielanie i produkcję mleka. Wpływają także na rozwój jajników lub jąder. Tarczyca pobudza między innymi syntezę białek w organizmie, a gruczoły przytarczyczne regulują gospodarkę wapnia. Grasica ma swój udział w dojrzewaniu limfocytów, nadnercza wydzielają adrenalinę oraz noradrenalinę tak zwane hormony stresu. W męskim organizmie jądra wydzielają testosteron. Ten odpowiada za prawidłowy rozwój płciowy oraz popęd  seksualny. Analogiczną rolę w żeńskim organizmie pełnią jajniki. Hormony obecne w kobiecym organizmie  (estrogeny, progesteron, relaksyna i androgeny) mają wpływ na rozwój płciowy oraz zdolność do rozmnażania, a ich prawidłowe wydzielanie przekłada się na regularne występowanie miesiączek.

Co oznacza nieprawidłowa praca układu hormonalnego?

Na co wpływa układ hormonalny? Najprostsza odpowiedź: na wszystko. A dokładniej? Jego podstawowym zadaniem jest utrzymywanie równowagi w naszym organizmie. Każdy z hormonów ma określone zadania, niewłaściwe wydzielanie może więc mieć wpływ na dosłownie każdy aspekt życia. Wystarczy wspomnieć o zaburzeniach w  funkcjonowaniu trzustki wydzielającej insulinę oraz glukagon. W konsekwencji możemy nabawić się chorób powodujących zaburzenia poziomu glukozy we krwi, między innymi insulinooporności, hipoglikemii reaktywnej czy cukrzycy typu drugiego. Jeżeli w wyniku reakcji autoimmunologicznej dojdzie do zniszczenia wysp Langerhansa to zachorujemy na cukrzyca typu 1.

Jakie inne dolegliwości mogą nas spotkać z powodu nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów? Przykładowo, nieprawidłowe wydzielanie hormonów przez tarczycę może powodować uczucie zmęczenia, szybką utratę masy ciała, wypadanie włosów.  Natomiast nadczynność przysadki mózgowej może doprowadzić do przerostu tkanek (akromegalia) ale także do zaburzeń miesiączkowania, a nadczynność nadnerczy może objawiać się otyłością, czy też podniesionym  ciśnieniem krwi. Warto także wspomnieć, że zarówno podwzgórze, jak i przysadka mózgowa odpowiadają również za kontrolę popędu seksualnego, snu oraz głodu.

W wielu przypadkach nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu próbujemy tłumaczyć stresem czy przepracowaniem. W przypadku utrzymywania się objawów przez dłuższy czas warto jednak skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę naszych dolegliwości.

Najważniejsze żeńskie hormony

Są jednak objawy, które powinny zaprowadzić do lekarza od razu. Zaburzenia cyklu miesięcznego, częste infekcje intymne, problemy z zajściem w ciążę to przypadki, w których nie warto czekać na polepszenie się sytuacji. Za wymienione dolegliwości może bowiem odpowiadać nieprawidłowe wydzielanie żeńskich hormonów.

- W kobiecym organizmie najważniejszymi hormonami płciowymi są estrogeny oraz progesteron. Pierwsze  wpływają na regulację cyklu miesięcznego - wyjaśnia Justyna Geller, ekspertka marki Lactovaginal. - Progesteron ma kolosalny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Odpowiada bowiem za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia komórki jajowej. Warto także pamiętać, że brak równowagi hormonalnej może prowadzić do zaburzeń prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. A stąd niedaleka droga do częstych infekcji - przestrzega.

W leczeniu zaburzeń hormonalnych kluczowa jest konsultacja lekarska oraz prawidłowa diagnoza. Tę lekarz postawi na podstawie odpowiednich badań. Większość zaburzeń hormonalnych da się uregulować odpowiednimi lekami, dobranymi przez specjalistę endokrynologa. Warto także wesprzeć organizm w powrocie do dobrej formy stosując odpowiednią dietę i prowadząc zdrowy styl życia.

Dodatkowo na przykład w zaburzeniach kobiecej mikroflory można stosować preparaty z żywymi pałeczkami bakterii kwasu mlekowego, takie jak popularny wśród kobiet produkt leczniczy Lactovaginal. Kluczowa może być także odpowiednia higiena intymna.

Artykuł we współpracy z marką Lactovaginal

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy