Reklama

Reklama

Inteligentna rozrywka

Telewizja, internet, telefon – czym się kierować przy wyborze pakietu, aby cała rodzina była zadowolona?

Próba pogodzenia interesów wszystkich domowników nie jest łatwa. Wybierając dostawcę usług telekomunikacyjnych, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów i znaleźć rozwiązanie, które spełni oczekiwania każdego członka rodziny. Biorąc pod uwagę, że bywają one sprzeczne, staje przed nami nie lada wyzwanie. Nie warto się jednak załamywać, bo można rozwiązać ten problem przez dokładną analizę potrzeb. Mając konkrety, znacznie łatwiej będzie nam dobrać odpowiednią ofertę.

Na początek

Pierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, dotyczy liczby usług, z jakich chcemy skorzystać. Obecnie dostawcy pozwalają łączyć pakiety telewizji, internetu i telefonii. Za chwilę szczegółowo omówimy dostępne rozwiązania we wszystkich trzech dziedzinach.

Reklama

Jednak już na tym etapie powinniśmy zdecydować, na czym zależy nam najbardziej, a co stanowić będzie jedynie przystawkę. Również teraz trzeba pomyśleć, jaką kwotę możemy przeznaczyć co miesiąc na abonament. Z tą wiedzą, znacznie łatwiej będzie rozplanować wydatki.

Telewizja

Wbrew coraz bardziej powszechnym deklaracjom, że telewizor jest zbędny, ciągle stanowi on centrum rozrywki w większości polskich domów. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie pakiety telewizyjne są rozpatrywane w pierwszej kolejności. Dostępna na rynku liczba propozycji, może przyprawić o zawrót głowy. Zazwyczaj do wyboru są trzy pakiety, podzielone według liczby dostępnych kanałów.

W tym miejscu warto pamiętać, że jeśli zależy nam tylko na podstawowym pakiecie telewizyjnym, to można rozważyć korzystanie z telewizji naziemnej. Dla wielu osób jest to pakiet wystarczający i nie potrzebują dodatkowych kanałów.

Jeśli zależy nam jednak na większej liczbie stacji telewizyjnych, warto sięgnąć po oferty operatorów. Tutaj wybór jest już naprawdę duży. Podstawowe pakiety zaczynają się od 50 kanałów, ale lepsi dostawcy oferują ich prawie 100. Zazwyczaj dostępne są dwa dodatkowe pakiety, zwiększające liczbę stacji o kolejne dziesiątki. Dość powiedzieć, że w najbardziej rozbudowanych opcjach, do naszej dyspozycji oddane zostaje około 200 kanałów telewizyjnych. Wystarczająco, by mieć co oglądać do końca świata, a to jeszcze nie koniec.

Do bogatej oferty programowej, dochodzą jeszcze pakiety stacji, takich jak HBO, Canal+ czy Polsat. Za niewielką dopłatą, można uzyskać dostęp do interesujących nas kanałów. Takie pakiety nie kosztują zwykle zbyt wiele i można je dołączyć do dowolnego, wcześniej wybranego zestawu.

Niektórzy operatorzy umożliwiają zbudowanie własnych pakietów z kilkudziesięciu mniejszych. To dobra opcja dla osób, które poszukują spersonalizowanych rozwiązań, np. tylko kanałów sportowych czy dziecięcych. Warto jednak pamiętać, że nawet chcąc wybrać tylko interesujące nas kanały, będziemy musieli zapłacić za pakiety podstawowe. Dlatego trzeba sprawdzić czy takie budowanie z klocków nie będzie czasem bardziej kosztowne, niż zakup wyższego pakietu, który obejmie wszystko czego chcemy i jeszcze więcej. Analizując rodzinne potrzeby, bardzo szybko uda nam się ustalić, czego naprawdę potrzebujemy i dobrać odpowiedni pakiet.

Internet

Gdy wybór telewizji jest już za nami, przychodzi pora na decyzje odnośnie sieci. Można śmiało przyjąć, że w czteroosobowej rodzinie, do sieci podpiętych jest około dziesięciu urządzeń. Mogą to być smartfony, tablety, laptopy, komputery stacjonarne, konsole do gier czy telewizory. Liczba urządzeń, które potrzebują sieci, stale rośnie i wymagają one odpowiedniej przepustowości. Dlatego przy wyborze usługi warto zrobić analizę domowej elektroniki i sprawdzić, jak często będzie ona podłączona do internetu. Do tego coraz częściej oglądamy telewizję korzystając właśnie z łącza sieciowego. Kolejne stacje dołączają do cyfrowej rewolucji, transmitując swoje programy przez internet. Możliwość oglądania ulubionych seriali i filmów na dowolnym urządzeniu cieszy się coraz większą popularnością.

Prawdopodobnie najrzadziej z siecią będą łączyć się telewizory, ale nawet one mogą wymagać dobrych połączeń, aby wyświetlać obraz wysokiej rozdzielczości z serwisów VOD. Oferta tych ostatnich jest ciągle poszerzana i na rynku jest spory wybór, który powinien zaspokoić potrzeby każdego kinomana. Aby doznania były jak najlepsze, warto pomyśleć o szybkim łączu, być może nawet światłowodowym. Zwłaszcza, że VOD, to tylko wierzchołek góry lodowej potrzeb sieciowych.

Jeżeli sami gramy w sieci na komputerze lub konsolach, to koniecznością jest stabilne łącze. Potrzebny jest zarówno dobry transfer do, jak i od urządzenia. Jeśli w sieci toczy rozgrywkę kilku domowników na raz, warto rozważyć zakup światłowodu. Przy podłączeniu do dobrego routera, a takie są już w ofertach dostawców sieci, nie będziemy mieli problemu opóźnień i rozgrywka będzie toczyć się płynnie. Może się okazać, że do dobrej zabawy nie wystarczy najprostsze łącze z oferowane przez telewizje kablowe.

Wraz z rosnącym rynkiem dystrybucji cyfrowej, zarówno komputery, jak i konsole potrzebują stałego dostępu do sieci, aby aktualizować dane i ściągać poprawki do gier i programów. Obecnie nawet edytory tekstów i arkusze kalkulacyjne, synchronizują dane z chmurą, aby zapewnić dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie. Chętnie udostępniamy też zdjęcia i filmy z wakacji czy imprez rodzinie i znajomym. To wszystko zwiększa nasze zapotrzebowanie na dobre i stabilne łącze. Jeśli dodatkowo często pracujemy z domu, korzystamy z połączeń wideokonferencyjnych, tuneli VPN czy przesyłamy duże pliki do zewnętrznych serwerów, to wybór światłowodu wydaje się naturalny.

Korzystanie z coraz popularniejszych serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy Showmax również wymaga dobrego połączenia, aby móc cieszyć się najwyższą jakością obrazu i dźwięku. Wiele z prezentowanych tam programów dostępnych jest w rozdzielczości Ultra HD/4K, która z racji wysokiej jakości mocno obciąża sieć. Nie inaczej jest z innymi serwisami filmowymi, gdzie dostęp do materiałów w najwyższej jakości związany jest z koniecznością posiadania szybkiego internetu.

Telefonia

Ten element wybierany jest zazwyczaj na końcu. Bywa, że mamy już abonament w jakiejś sieci i nie potrzebujemy nowej oferty. Warto jednak skalkulować koszty. Często potrzebny będzie telefon stacjonarny, który również możemy wykupić w pakiecie. Może się okazać, że kupując usługę telefoniczną razem z telewizją i internetem, znacząco oszczędzimy. Warto sprawdzić czy dostawca usług ma w ofercie także szybki transfer mobilny, najlepiej w technologii LTE, oraz czy dołączony jest do niego dostateczny pakiet danych. Niestety, nowoczesne smartfony potrafią bardzo szybko zużywać dostępny transfer i jego duży zasób jest po prostu niezbędny, jeśli chcemy wykorzystać pełnię możliwości naszego telefonu.

Dokonujemy wyboru

Po przeprowadzeniu dokładnej analizy potrzeb wszystkich domowników i zestawieniu ich z miesięcznym budżetem, łatwiej wybrać optymalny zbiór usług. Rozwiązanie światłowodowe jest technologią, która wystarczy na długie lata. Oznacza to, że po jednorazowej instalacji nie będzie potrzeby kucia ścian i prowadzenia nowych kabli, co zmieniłoby estetykę mieszkania czy domu.

Postęp cyfryzacji sprawia, że coraz większą rolę odgrywa dostęp do sieci. Choć na topie, ciągle są usługi telewizyjne, to szybki rozwój serwisów VOD i rosnąca liczba kanałów telewizyjnych on-line, zmienia układ sił. Możliwe, że za kilka lat, większość kanałów telewizyjnych będziemy oglądać przez sieć. Dlatego wybierając szybkie łącze już dziś, możemy zapewnić sobie wysoką jakość usług w przyszłości.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje