Reklama

Reklama

Intymne podrażnienia - nie możesz ich lekceważyć!

Podrażnienie miejsc intymnych początkowo wydaje się nieznacznym problemem, w końcu lekkie pieczenie i zaczerwienienie jest do zniesienia. Często więc lekceważymy objawy. To błąd – podrażnienie może prowadzić do infekcji, którą znacznie trudniej wyleczyć.

Przyczyny powstawania podrażnień

Wśród najczęstszych przyczyn wystąpienia pieczenia i zaczerwienienia wymienia się noszenie nieprawidłowo dobranej bielizny. Zbyt obcisłe majtki z nieprzewiewnych materiałów nie służą naszym miejscom intymnym. Dla zachowania zdrowia lepiej więc nie nosić stringów i ciasnych fig z poliestru. Choć wyglądają atrakcyjnie, zostawmy je na specjalne okazje. Na co dzień wybierajmy bardziej zabudowane fasony z bawełny. Podrażnienia szczególnie często pojawiają się pod wpływem wysokich temperatur, dlatego latem powinnyśmy zadbać o przewiewne ubrania. Lepiej również całkowicie zrezygnować z wkładek higienicznych, które ograniczają dostęp powietrza do tych miejsc, a jeśli problemy intymne nawracają - nawet zrezygnować z tamponów. Podrażnienia mogą powstawać także na skutek stosowania nieodpowiednich środków do higieny, zwłaszcza drażniących mydeł o wysokim pH.

Reklama

Podrażnienie czy infekcja?

Wyróżniamy dwa typy podrażnień intymnych: te wywołane mechanicznie i te, które są objawem choroby. Jak rozpoznać, że doszło do podrażnienia? Z pewnością pojawi się dyskomfort odczuwalny w okolicach intymnych, a nawet ból. Tych objawów nie wolno lekceważyć - zaniedbania mogą doprowadzić do infekcji, dlatego należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki: zastosować łagodzące maści i probiotyki ginekologiczne. Wśród nich można wymienić Lactovaginal, probiotyk stosowany przez kobiety od pokoleń. Zawiera szczepy dobrych bakterii, które występują w organizmie naturalnie, pomaga więc przywrócić równowagę biologiczną w pochwie i zapobiec rozwojowi infekcji. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, konsekwencją podrażnień intymnych może być zakażenie bakteryjne, grzybicze lub pierwotniakowe pochwy, których znacznie ciężej się pozbyć. Jak rozpoznać, że doszło już do zakażenia? Do typowych objawów należą: ból i pieczenie, świąd pochwy i sromu, upławy lub zmiana wydzieliny pochwowej, nieprzyjemny zapach, obrzęk i zaczerwienienie warg sromowych. Na skutek nieleczonego zakażenia może dojść do stanów zapalnych jajowodów, a to prosta droga do niepłodności.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Podrażnieniom i infekcjom możemy skutecznie zapobiec. Przede wszystkim należy wymienić bieliznę na przewiewną, z naturalnych materiałów i nieuciskającą miejsc intymnych. Zaleca się prać ją w wysokiej temperaturze. Drożdżak Candida albicans ginie w 60 stopniach Celsjusza. Latem lepiej nosić sukienki niż legginsy z poliestru - dzięki temu zapewnimy miejscom intymnym odpowiednią cyrkulację powietrza. Również podpaski i tampony powinny być wykonane z bawełny. W ostatnim czasie popularność zyskują kubeczki menstruacyjne z silikonu medycznego - to rozwiązanie, które z pewnością nie zaszkodzi naszemu zdrowiu intymnemu. Lepiej za to zrezygnować z wkładek higienicznych, które blokują dostęp powietrza i sprzyjają namnażaniu się drożdżaków i bakterii. Nie zaleca się również przeprowadzania irygacji pochwy bez zalecenia lekarza, gdyż możemy zachwiać równowagę flory bakteryjnej i naruszyć naturalne pH. Unikajmy również nadmiaru wilgoci - po wyjściu z basenu jak najszybciej zdejmijmy mokry kostium i wybierajmy prysznic zamiast długich kąpieli w wannie. Lepiej też nie siadać na deskach klozetowych w toaletach publicznych, a przygodne kontakty seksualne - zabezpieczać prezerwatywą.

Gdy już dojdzie do zakażenia bakteryjnego, przeważnie leczy się je poprzez podanie antybiotyku. Na zakażenie drożdżakami podaje się maści i globulki o działaniu grzybobójczym. Niezwykle ważna jest jednak profilaktyka, a nierzadko infekcje intymne da się zwalczyć w zarodku poprzez stosowanie specjalnych płynów do higieny intymnej czy dostępnych bez recepty leków dopochwowych, zawierających probiotyk ginekologiczny, takich jak popularny wśród kobiet Lactovaginal.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Lactovaginal

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje