Reklama

Reklama

Jak dbać o porządek w domu, w którym mieszkają zwierzęta?

Jak pogodzić życie pod wspólnym dachem z pupilem i zamiłowaniem do idealnego porządku? Większość ludzi uważa, że to niemożliwe. To nieprawda, choć utrzymanie czystości w domu wymaga dużej systematyczności i dyscypliny. W przeciwnym razie możemy narazić na szwank zdrowie wszystkich członków rodziny.

Jak radzić sobie z codziennym sprzątaniem? Oto kilka praktycznych ważnych wskazówek.

Reklama

Po pierwsze: Odkurzaj codziennie

Codzienne odkurzanie to podstawa.  Wiosną koty i psy gubią więcej sierści, niż latem czy zimą,  dlatego odkurzanie tylko w sobotę to stanowczo za mało. Codzienne porządki ułatwi ci odkurzacz, który skutecznie zbiera sierść z powierzchni dywanów i mebli. Musisz jednak zadbać o odpowiednie końcówki ssące. Szczotka przyda się do odkurzania miękkich powierzchni, jak sofa czy dywan (dzięki niej skutecznie "zbierzesz" z włókien sierść). W przypadku parkietów, paneli lub podłóg flizowanych przyda się nieco szersza (lub trójkątna) ssawka, która będzie sprawnie przesuwać się po powierzchni nie uszkadzając jej, a równocześnie dotrze do każdego zakamarka.  

Warto także zainwestować w wysokiej jakości worki. Te z najwyższej półki nie tylko gromadzą kurz i zapobiegają wydostawaniu się sierści na zewnątrz, ale też neutralizują przykre zapachy (np. mokrej sierści psa lub kota). To ważne dla osób, które mają alergie, ponieważ roztocza, które są najczęściej odpowiedzialne za występowanie przykrych objawów, są skutecznie izolowane w urządzeniu. Jednocześnie odkurzacz powinien być cichy, ponieważ zwierzęta są dużo wrażliwsze na hałas niż człowiek. Hałas od zawsze był dla zwierząt synonimem zagrożenia. Narażanie ich na głośny dźwięk może doprowadzić do pojawiania się u pupila stanów napięcia i niepokoju, a nawet zachowań agresywnych.

Na rynku pojawiły się już odkurzaczeo poziomie głośności zaledwie 58 dB, czyli tyle, co spokojna rozmowa. Z pewnością taki odkurzacz pomoże ograniczyć stres u zwierząt.

Kolejna rzecz to filtry do odkurzacza - tu również postaw na jakość. Doskonale sprawdzą się zmywalne filtry, które wychwytują nawet najmniejsze cząsteczki, np. pyłki, pleśń, roztocza i alergeny. Oczyszczają również powietrze, redukując ryzyko reakcji alergicznej. Aby zapewnić wysoką wydajność odkurzacza, filtr należy prać za każdym razem, gdy będzie widocznie zabrudzony.

Po drugie: Dbaj o czystość swojego pupila

Kąpiel psów to nie lada wyzwanie, o czym z pewnością przekonał się każdy opiekun tych czworonogów.  Jednak  im dokładniej umyjesz zwierzaka  zaraz po powrocie ze spaceru, tym lepiej.  Pamiętaj, że w łapach twojego pupila gromadzi się mnóstwo piasku, który prędzej czy później znajdzie się na dywanie lub na fotelu. Na podbrzuszu zbiera się także, szczególnie podczas deszczowych dni, błoto. Jeśli go nie usuniesz, szybko zabrudzi dywany i kanapy. Przynajmniej raz w miesiącu wykąp swojego pupila, korzystając z szamponów dla zwierząt, które wzmocnią okrywę włosową i zneutralizują przykre zapachy, np. przemokniętej sierści.

Pamiętaj również o tym, że należy regularnie wyczesywać sierść zwierzaka. Dzięki temu usuniesz nie tylko martwe czy osłabione włosy, ale także kurz i brud. Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą na spacer szczotki i przeprowadzenie zabiegu na zewnątrz - unikniesz dzięki temu bałaganu w domu. Dbaj o zbilansowaną dietę kota lub psa. Jeśli dobrze odżywisz zwierzaka, ustrzeżesz się problemów z wypadającą sierścią.

Po trzecie: Pierz regularnie

Koce, narzuty i ręczniki, po których skaczą twoje koty lub którymi bawi się twój pies, to siedlisko groźnych bakterii, drobnoustrojów i roztoczy, które mogą wywoływać u twoich bliskich reakcje alergiczne. Jak się ich pozbyć? Najskuteczniejszym sposobem jest regularne pranie w wysokich temperaturach. Dla zachowania optymalnej higieny nie wystarczą krótkie programy piorące, służące wyłącznie odświeżeniu odzieży (np. program na 30 minut).  Środki czyszczące muszą zadziałać na całej powierzchni tkanin, wnikając w głąb włókien. Dobrym pomysłem zabijania bakterii jest również mrożenie (np. kołder i poduszek).

Jeśli twój pupil regularnie gubi sierść, warto zastanowić się na kupnem pralki z funkcją usuwania sierści z odzieży.

Po czwarte: Zadbaj o komfort zwierzaka i znajdź praktyczne rozwiązania

Koty i psy to wyjątkowo energiczne, chętne do zabawy i psot zwierzęta. Staraj się jednak tak dobierać gadżety do zabawy, by były możliwie jak najbardziej higieniczne. Gumowa zabawka zamiast materiałowej kości, przysmak-gryzak zamiast lin (które z czasem wilgotnieją i zaczynają po prostu brzydko pachnieć).

Znajdź najlepszą alternatywę dla klasycznych zabawek z tkanin i obserwuj zainteresowanie pupila przedmiotem. Jeśli psu znudził się gryzak, np. plastikowa kość z dodatkiem mięsa, pozbądź się go. Nie czekaj, aż zacznie rozkładać się za oparciem sofy w salonie. Wymieniaj zużyte zabawki tak często, by ograniczyć ich liczbę do minimum. Chcesz sprawić pupilowi posłanie? Zdecyduj się na "łóżko" z pokrowcem na zamek (dzięki temu szybko ściągniesz i upierzesz wierzchnią warstwę). Miseczki z wodą i jedzeniem dla psa lub kota ustawiaj na płytkach lub tam, skąd najłatwiej będzie ci zbierać brud.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje