Reklama

Reklama

Jak dbać o zęby w trakcie izolacji?

Zakryj szczoteczkę do zębów

Reklama

Dentystka zwraca również uwagę na to, by – szczególnie w dobie pandemii – zakrywać szczoteczkę do zębów i tym samym nie eksponować jej na potencjalnie szkodliwe działanie powietrza. 

- Osłona szczoteczki to świetny sposób na ochronę przed bakteriami znajdującymi się w powietrzu, które mogą na niej osiadać – radzi dr Miro. 

Pamiętajmy również o tym, by regularnie szczoteczkę lub główkę szczoteczki eklektycznej wymieniać. Specjalistka zaleca dokonywać takiej wymiany co trzy miesiące, a gdy chorujemy – natychmiast po zwalczeniu infekcji. 

- Wiele osób zapomina o wymianie szczoteczki po tym, jak zachorują. Teraz jest to nad wyraz istotne. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na COVID-19, natychmiast zmień szczoteczkę do zębów – radzi.

Żuj uważnie i ogranicz stres

Jak wskazuje dr Miro, jedną z najczęstszych przyczyn nagłych interwencji dentystycznych jest złamanie lub ukruszenie zęba w wyniku zbyt dynamicznego przeżuwania. 

- Wiele nagłych wypadków, które obserwujemy w gabinetach, jest wynikiem bolesnych złamań zębów z powodu jedzenia twardych pokarmów – wyjaśnia. Do grupy ryzykownych produktów zalicza ona przede wszystkim gumę do żucia i popcorn. Choć najprostszym sposobem na uniknięcie uszkodzenia zęba jest rezygnacja z wyjątkowo twardych pokarmów, czasem wystarczy po prostu wolniej i uważniej jeść. 

- Nie spiesząc się podczas jedzenia zmniejszasz ryzyko wypadku – zaznacza dr Miro. I dodaje, że równie szkodliwy wpływ na stan uzębienia może mieć stres. 

- Osoby, które są bardzo zestresowane, często zaciskają zęby w nocy. To też może doprowadzić do uszkodzeń – wskazuje ekspertka. Pamiętajmy zatem o codziennym odpoczynku – relaks jest, jak widać, nie tylko sprzymierzeńcem zdrowej psychiki, ale i pięknego uśmiechu.

Dowiedz się więcej na temat: ząb | jama ustna | dentysta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje