Reklama

Reklama

Jak łatwo utrzymać porządek w domu?

Sprzątanie wcale nie musi być przykrym obowiązkiem. Wystarczy, że podejdziesz do niego z głową i... odpowiednim sprzętem. Dowiedz się, co zrobić, by zabierało mniej czasu i energii oraz jak zaangażować w nie wszystkich domowników.

- Wysprzątane mieszkanie świadczy nie tylko o domowniku, ale i o atmosferze w domu. Przecież czystość jest jednym z elementów miłego mieszkania - przekonuje pan pytany w naszej sondzie o sprzątanie. Utrzymanie czystego mieszkania nie zawsze jest łatwym zadaniem, szczególnie, gdy do porządków podchodzi się bez planu w głowie. Dowiedz się, jak w łatwy sposób zadbać o dom, by zawsze wyglądał, jak przed Świętami. 

Reklama

Sprzątaj na bieżąco

W trakcie gotowania piętrzy ci się stos naczyń, a twoja kuchnia wygląda, jakby przeszedł przez nią tajfun? Pod wieczór stół zastawiony jest naczyniami ze wszystkich posiłków, które zjadłaś w ciągu dnia? Po lekcjach odrobionych z dzieckiem biurko zawalone jest zeszytami i książkami? Jest na to tylko jedna rada - sprzątaj na bieżąco. Może ci się wydawać, że to strata czasu, bo wolisz zrobić wszystko naraz, uwierz jednak, że samodyscyplina zdecydowanie ułatwi ci to zadanie. Dowód? Spróbuj zeskrobać z garnków zaschnięty brud. Chyba jednak łatwiej szybko opłukać świeży jeszcze sos, niż męczyć się z usunięciem twardej skorupy. Na początku przestawienie się na taki tryb sprzątania może sprawiać trudności, jednak po paru tygodniach po prostu wejdzie ci w nawyk.

Uzbrój się!

- Najważniejsza jest dobra maszyna - mówi jedna z osób zapytanych w naszej ulicznej sondzie. Jeszcze nie tak dawno prało się w rękach i trzepało dywany, a kurz i tak latał po całym domu. Pomyśl, o ile łatwiej sprząta nam się w dzisiejszych czasach. Korzystaj więc z dokonań techniki, szczególnie że nowoczesne urządzenia są w stanie wiele rzeczy wykonać za nas. Ponadto nie są już tak irytujące, jak jeszcze parę lat temu. Dziś odkurzacz jest lekkim i cichym urządzeniem, a do pralki możesz bez obaw wrzucić nawet delikatne rajstopy.

W walce z kurzem doskonale sprawdzi się sprzęt, którego możesz używać o dowolnej porze dnia i nocy bez obawy, że pobudzisz domowników lub doprowadzisz do sąsiedzkiej scysji.  Energooszczędny, poręczny i przyjemny dla ucha odkurzacz Electrolux Ultrasilencer Zen generuje szum na poziomie 58 dB (to poziom głośności przeciętnej, spokojnej rozmowy), więc śmiało możesz używać go nawet przy śpiącym niemowlaku. Nowość od Electroluxa ma w zestawie także mini turboszczotkę Aero Pro, którą sprawnie wyczyścisz nawet mocno zabrudzony dywanik, sofę czy fotel. Taki odkurzacz do zadań specjalnych docenisz zwłaszcza, jeśli w domu masz gubiącego sierść czworonoga.

Myśl o sprzątaniu

O sprzątaniu powinnaś myśleć już na etapie urządzania mieszkania. Wanna wolnostojąca rzeczywiście jest piękna, ale jeśli wstawisz ją do maleńkiej łazienki, to umycie jej od strony ściany będzie prawdziwą katorgą. Może więc lepiej wybrać tę zabudowaną? Niskie łóżko w japońskim stylu wygląda efektownie, ale nie wjedziesz pod nie odkurzaczem. Faktycznie chcesz je odsuwać za każdym razem? Ktoś kiedyś określił robienie porządków banalną definicją: to wsadzanie mniejszych przedmiotów do większych przedmiotów. Proste i genialne, ale nie każdy bierze to pod uwagę, urządzając mieszkanie. Pomyśl o tym, gdy będziesz zastanawiać się, czy kupić małą zgrabną komodę, czy dużą szafę z wieloma półkami, w której zmieścisz nie tylko ubrania, ale również pościel, walizki i książki. 

Planuj

Wyznacz sobie jeden dzień w tygodniu, który poświęcisz na posprzątanie mieszkania. Większość Polaków robi to w sobotę. Jeśli posiadasz dzieci, to prawdopodobnie wiesz, że sprzątanie raz w tygodniu nie wystarcza - musisz w takim razie ustalić sobie godzinę, w której zabierzesz się za szybkie ogarnięcie mieszkania. Również gubiące sierść zwierzęta wymagają niemal codziennego odkurzania. Raz na pół roku zrób przegląd ubrań. Najlepiej zabrać się za to w sezonie jesienno-zimowym i wiosenno-letnim. Sprawdzaj również ważność leków i kosmetyków. Rzeczy, które zalegają w szafach i szufladach, a wciąż nadają się do użycia, oddaj potrzebującym. 

Dziel obowiązki

Choć ta zasada znalazła się na końcu, właściwie jest jedną z najważniejszych. O ile nie jesteś jedynym lokatorem w swoim mieszkaniu, to pamiętaj, że nie tylko ty robisz bałagan. Nie bierz na siebie wszystkiego. Podziel się obowiązkami z partnerem. Wytłumacz mu, że obydwoje pracujecie, więc sprzątanie też powinno być wspólnym zajęciem. Jeśli nie wyniósł umiejętności sprzątania z domu, to pokaż mu, jak właściwie i dokładnie to robić. Naucz też sprzątać dzieci, zrób to jak najwcześniej! Maluch chętnie będzie cię naśladował, z nastolatkiem może być już gorzej...

Sprzątanie przyjdzie ci dużo łatwiej, gdy je po prostu polubisz. Z dobrym nastawieniem każda czynność może sprawiać przyjemność. Odpowiednie planowanie i nowoczesny sprzęt, a do tego pomoc domowników powinny sprawić, że z łatwością utrzymasz porządek nie tylko od święta. 

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje