Reklama

Reklama

Jak mądrze wydać pieniądze w Black Friday?

City break zamiast najnowszego smartfona? Darowizna zamiast kolejnej sukienki? A może zamiast kupować, wymieńmy się książkami? Podpowiadamy, jak nietypowo spędzić Black Friday, by mądrze wydać pieniądze.

Black Friday pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia. Chyba każdy widział kiedyś nagrania z amerykańskich supermarketów, na których dzikie tłumy wdzierały się do sklepów, by walczyć o sprzęt elektroniczny czy ubrania. Te zdjęcia w większości pochodzą właśnie z Czarnego Piątku. Za oceanem jest się o co bić - promocje są naprawdę atrakcyjne. Nad Wisłą również od paru lat możemy zaobserwować rosnące zainteresowanie sklepów i konsumentów przedświątecznymi wyprzedażami, które często właśnie na wzór amerykański organizowane są pod koniec listopada. To idealny moment na kupienie prezentów. Pamiętajmy jednak, by nie ulegać wszystkim pokusom, postarajmy się zrobić te zakupy z głową, lub zdecydować się na prezenty alternatywne, np. w postaci symbolicznej adopcji zagrożonego gatunku.

Reklama

Wspomnienia zamiast przedmiotów

Zanim ogarnie nas zakupowy szał, zastanówmy się, czy faktycznie potrzebujemy kolejnego sprzętu, kosmetyków czy ubrań. Warto w pierwszej kolejności przemyśleć, jak wykorzystać to, co już mamy w swoich domach, a odłożone na Black Friday pieniądze zainwestować w coś trwalszego niż psujący się sprzęt - przeżycia i wspomnienia. Zafundujmy sobie z okazji świąt bilet na letni festiwal, roczny abonament na jednej z platform streamingujących muzykę lub filmy i seriale, zorganizujmy europejski city break lub odpoczynek w domku na Podhalu.

Charytatywny prezent

W ostatnim czasie modne stało się dawanie zamiast brania. Z pewnością każdy z nas zna osoby, które z wielką radością zamiast prezentu świątecznego przyjmą podziękowania od schroniska dla zwierząt za finansowe wsparcie. Pieniądze zaoszczędzone w Black Friday możemy przeznaczyć na przykład na działania Fundacji WWF Polska,  która od lat stara się przywrócić naturalną równowagę pomiędzy człowiekiem a naturą i przeciwdziałać skutkom nadmiernego konsumpcjonizmu, chroniąc przyrodę i wymierające gatunki. Z witryny internetowej fundacji dowiadujemy się, że "w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58%". Musimy działać, by odwrócić ten niepokojący trend. Tymczasem takie organizacje jak WWF utrzymują się z darowizn wspierających ich działalność, dlatego nasza pomoc będzie bezcennym prezentem - przede wszystkim dla planety.

Zróbmy sobie prezent

Zamiast kupować prezent, możemy go zrobić sami. Własnoręcznie wykonany podarunek przynosi radość obdarowanemu, ale też satysfakcję wręczającemu, a przy okazji pozwala sporo zaoszczędzić, choć jego stworzenie bywa czasochłonne. Co podarować bliskim? Wszystko zależy od naszych umiejętności. Może to być domowa nalewka i zdobione pierniki, plakat wykonany przez nas w programie graficznym, samodzielnie odnowione meble, podkładki pod kubki zdobione techniką decoupage, drewniana skrzynka na narzędzia czy koszulka z zabawnym nadrukiem. Jeśli nie mamy pomysłu na prezent, z łatwością znajdziemy mnóstwo inspiracji w internecie.

Prezent z drugiej ręki

O niewielkim szwedzkim miasteczku Eskilstuny pisano na początku tego roku niemal wszędzie, a to za sprawą niezwykłej galerii handlowej, która stała się bohaterką spotu Światowego Forum Ekonomicznego. Od zwykłego sklepu różni ją jedno - cały dostępny asortyment pochodzi z drugiej ręki. Mieszkańcy miasteczka przywożą niepotrzebne im rzeczy do magazynu, następnie są one naprawiane i wystawiane w sklepach. Można tam kupić niemal wszystko: od ubrań, po sprzęt AGD, zegarek czy rower. Każdy z nas ma w domu mnóstwo rzeczy, których nie używa. Z okazji Black Friday możemy zorganizować wymianę ubrań, książek, kosmetyków i wszelkich innych rzeczy, które jeszcze nadają się do użytku, a w trakcie wiosennych porządków prawdopodobnie trafiłyby na śmietnik.

Artykuł powstał we współpracy z WWF 

 

 

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje