Jak ożywić grudnika? Zastosuj te wskazówki, a obsypie się kwiatami

Choć pielęgnacja grudników jest na ogół nieskomplikowana, to niekiedy małe błędy powodują, że nie chce zakwitnąć. Obserwujemy jedynie nagie, zielone łodygi, które z czasem marszczą się i więdną. Podpowiadamy co zrobić, aby grudnik obsypał się kwiatami.

Aby grudnik zakwitł, musi mieć wilgotne podłoże i 12 godzin ciemności w ciągu doby
Aby grudnik zakwitł, musi mieć wilgotne podłoże i 12 godzin ciemności w ciągu doby123RF/PICSEL

Grudnik - zwany też zygokaktusem, szlumbergerą czy kaktusem Bożego Narodzenia - to roślina, która cieszy oko zwłaszcza w okresie zimowym - w grudniu bowiem pięknie zakwita. Pochodzi z klimatu tropikalnego, a konkretnie z lasów Brazylii - tam też naturalnie porasta drzewa oraz skały. Grudniki cieszą się dużą popularnością jako rośliny doniczkowe, bowiem wspaniale zdobią wnętrza.

Jego kwiaty mają kolor kremowy, różowy lub czerwony i postać długich dzwoneczków. Prawidłowo zadbany kwitnie już w listopadzie, jednak zdarza się, że łodygi pozostają nagie przez cały grudzień. Oto co należy zrobić, aby grudnik obsypał się kwiatami.

Zasady podlewania grudnika

W pielęgnacji grudników należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • Nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby - efektem tego może być więdnięcie liści i brak kwitnienia
  • Podlewać raz w tygodniu
  • Nie przelewać - ziemia musi być wilgotna, nie mokra
  • Po podlaniu wylewać nadmiar wody z podstawki
  • Zraszać grudniki odstaną wodą, co 2-3 dni
  • Raz na trzy tygodnie, poza okresami spoczynku nawozić roślinę odżywką do kaktusów lub roślin doniczkowych
Oprócz podlewania, warto co 2-3 dni zraszać liście grudnika
Oprócz podlewania, warto co 2-3 dni zraszać liście grudnika123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł?

Jeśli mimo prawidłowego nawadniania grudnik nie kwitnie, należy zwrócić uwagę na jeszcze kilka rzeczy. System korzeniowy tej rośliny nie jest bardzo rozbudowany, dlatego powinna rosnąć w mniejszej doniczce - takiej, w której z łatwością będzie można kontrolować wilgotność podłoża. Nie należy też przesadzać go w trakcie kwitnienia.

Ponadto grudniki fatalnie reagują na zmiany i nie lubią, gdy przenosi się je w różne miejsce. Jeśli do tej pory obficie kwitł, nie narażaj go na stres spowodowany zbyt niską temperaturą czy zmianą intensywności oświetlenia. Wówczas roślina nie tylko nie wyda kwiatów, ale i zgubi pąki oraz liście.

Gdzie postawić grudnika, aby zakwitł?

Grudnik najlepiej będzie się czuł w jasnym miejscu ale nienarażonym na bezpośrednie promienie słoneczne. Zbyt duża ich dawka może sprawić, że roślina zacznie czerwienieć. Należy też pamiętać, że w okresie od września do grudnia musi mieć zapewnione około 12 godzin ciemności w ciągu doby. Temperatura, w której rozwija się najlepiej to 21 stopni Celsjusza. Przyczyną braku kwitnienia może być również przegrzewanie pomieszczeń.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 36: Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin i Zuzanna ButrynINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas