Reklama

Reklama

Jak prać i suszyć buty? Praktyczne wskazówki

Forrest Gump zwykł mawiać, że buty wiele mówią o człowieku – skąd przyszedł i dokąd zamierza iść. Wydaje się jednak, że najwięcej mówi ich czystość. A obuwie to jeden z tych elementów garderoby, który brudzi się wyjątkowo szybko i łatwo. Oto kilka praktycznych wskazówek oraz tricków, które można zastosować podczas prania i suszenia butów.

Czyste buty w dobrym stanie świadczą o człowieku. Zdarza się, że w codziennym zabieganiu nie zwracamy na to należytej uwagi. Nie mamy czasu na ręczne mycie obuwia, a wydaje nam się, że pranie w pralce to przesada. W najlepszym razie może ono ulec uszkodzeniu lub deformacji, a w najgorszym - całkowitemu zniszczeniu. W rzeczywistości jest to jednak rozwiązanie szybkie, bardzo wygodne i bezpieczne (o ile przestrzegamy zaleceń znajdujących się metkach). Zwłaszcza w porównaniu z czyszczeniem manualnym, które pozostaje czasochłonne i wymaga większego wysiłku. Tym bardziej że obuwie to jeden z tych elementów garderoby, który brudzi się wyjątkowo szybko. I choć pranie w zdecydowanej większości przypadków pozostaje bezpieczne, zawsze można zastosować któryś z tricków, których nie brakuje.

Reklama

Czytamy metki, czyli jakie buty można prać w pralce?

Do pralki możemy włożyć buty szyte, sportowe, trampki czy tenisówki. Pamiętajmy, że na matce prawie zawsze znajdziemy wszelkie potrzebne informacje, dotyczące prawidłowej pielęgnacji obuwia. Temperaturę warto wybrać niską, najlepiej 30°C. Najniższa powinna być także maksymalna liczba obrotów, na przykład 400 na minutę, a optymalny czas prania - nie dłuższy niż pół godziny.

Jeśli chcemy mieć pewność, że obuwiu nic się nie stanie, można na przykład wyłożyć pralkę ręcznikami (zapobiegną one uderzaniu butów o bęben). Dobrym pomysłem jest również umieszczenie obuwia w siateczkowej torbie. Pamiętać warto też o tym, że współczesne urządzenia posiadają specjalne programy, przeznaczone właśnie do prania butów. Wcześniej jednak warto je odpowiednio przygotować - wyjąć sznurowadła oraz usunąć nadmiar błota.

Jakich butów nie prać w pralce? Przede wszystkim takich, na których metkach widnieje zakaz czyszczenia w sposób mechaniczny. W ten sposób producent sugeruje, że obuwie może ulec deformacji lub uszkodzeniu i że bezpieczniej będzie zdecydować się na czyszczenie ręczne. W pralce nie powinniśmy prać butów na obcasie (lepiej zastosować specjalistyczne środki ze sklepu obuwniczego), zawierających drobne elementy, na przykład koraliki, oraz zamszowych i skórzanych. W przypadku tych ostatnich, jeśli będą narażone na działanie wysokich temperatur może dość do ich skurczenia się, popękania faktury lub wręcz całkowitego zniszczenia.

Jak suszyć buty, by zaoszczędzić czas i robić to bezpiecznie?

Mokre obuwie oczywiście można pozostawić na przykład na kaloryferze lub wystawić na działanie promieni słonecznych. Istnieje jednak ryzyko, że materiał wówczas wyblaknie. Wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z automatycznej suszarki. Naturalnie pod warunkiem, że zezwalają na to oznaczenia znajdujące się metce. A te znajdziemy niemal zawsze. Obecna technologia pozwala bowiem na suszenie butów w bezpiecznych, niskich temperaturach. Mowa o urządzeniach z pompą ciepła, w które wyposażone są na przykład suszarki Beko. Co więcej, posiadają one specjalne stelaże, na których ustawić można buty. W ten sposób minimalizujemy ryzyko uszkodzenia obuwia, ponieważ nie obraca się ono i nie obija o ścianki. To niejedyna użyteczna funkcja: wymienić warto także między innymi sygnał dźwiękowy, informujący o zakończeniu pracy, blokadę przed dziećmi czy opcję usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Należy również dodać, że współczesne suszarki to urządzenia niewielkie (Beko Slim to około 60 cm szerokości, 85 cm wysokości oraz 46 cm głębokości), ale ładowne (pełny wsad wynosi 7 kg). Dzięki specjalnemu łącznikowi można je ustawić na pralce, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca, a przekładanie wilgotnego obuwia z bębna pralki do suszarki stanie się wygodniejsze. Maksymalna głośność pracy tych urządzeń to 65 dB, co odpowiada zwykłej rozmowie. Uniezależniamy się też od pogody oraz chłodniejszych miesięcy.

Plamy, różnego rodzaju zabrudzenia, zbierający się piach, kurz i błoto... Czasem wystarczy zwykły spacer po parku, by nasze obuwie przestało być czyste. A buty są podobno zwierciadłem duszy i można z nich wyczytać wiele informacji o właścicielu. Podobno też z wybranego przez nas modelu oraz koloru można ustalić, jaki mamy charakter oraz podejście do życia. Podobno. Bez wątpienia natomiast w brudnym obuwiu każdy prezentuje się źle. I nie pomoże tu nawet najdroższy garnitur czy sukienka.

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje