Jak przygotować się do podróży

Wyjeżdżasz po raz pierwszy w daleką podróż? Nie wiesz, jak się przygotować? Co spakować? Jak sprawdzić samochód? Pomożemy ci bezpiecznie dotrzeć do celu wakacyjnego odpoczynku.

Sprawne pakowanie to nie lada wyzwanie

Zanim zaczniesz myśleć o wakacyjnym szaleństwie, powinnaś odpowiednio przygotować swój samochód do długiej trasy. Od tego zależy bezpieczeństwo twoje i pasażerów, dlatego nie lekceważ kilku podstawowych kwestii.

Reklama

Przede wszystkim należy zbadać stan techniczny samochodu. Nie jest to takie trudne, jak może się wydawać. Warto sprawdzić i ewentualnie uzupełnić płyny eksploatacyjne, a także skontrolować układ hamulcowy oraz zawieszenie. Nie wolno również zapomnieć o odpowiednich ustawieniach świateł. Kiedy zapakujesz samochód po dach, światła mogą razić innych kierowców. Na koniec sprawdź stan ogumienia oraz poziom ciśnienia powietrza w oponach.

Coraz więcej osób przed długim wyjazdem zapomina o sprawdzeniu ważności ubezpieczenia i przeglądu rejestracyjnego, co może skończyć się nieprzyjemną niespodzianką i utratą części wakacyjnego budżetu. Wyjeżdżając za granicę należy także zapoznać się z obowiązkowym wyposażeniem samochodu (trójkąt, kamizelka odblaskowa itp.) wymaganym w kraju, do którego się wybieramy i we wszystkich, przez które będziemy przejeżdżać. Niektóre kraje wymagają także wykupienia specjalnego ubezpieczenia - nie zapominajcie o tym!

Niebezpieczne bagaże

Stan techniczny samochodu sprawdzony, wszystkie konieczne papiery załatwione - czas się pakować! Wiele osób nie zastanawia się nad tym, w jaki sposób ułożyć bagaże wewnątrz pojazdu. To spory błąd. Nieprawidłowo ułożony bagaż może być śmiertelnie niebezpieczny w przypadku nagłego hamowania lub kolizji. Nawet posiadając odpowiednio duży bagażnik warto poważnie przemyśleć ułożenie walizek. Dzięki odpowiedniej organizacji nie tylko zaoszczędzisz więcej miejsca, ale także zadbasz o bezpieczeństwo.

Jak w takim razie spakować bagaże? Przede wszystkim ogranicz liczbę rzeczy w kabinie samochodu. Każdy niezabezpieczony przedmiot w przypadku nagłego zdarzenia może stać się niebezpieczny, dlatego warto kierować się zasadą, że miejsce bagaży jest w bagażniku. Dotyczy to także półki oddzielającej kabinę od bagażnika - w tym miejscu absolutnie nie można umieszczać jakichkolwiek, nawet lekkich, przedmiotów.

Pakowanie zacznij od najcięższych toreb i walizek, umieszczając je na spodzie, możliwie najbliżej przedniej części bagażnika. Dzięki temu, w razie ostrego hamowania bagaż nie będzie miał możliwości nabrania niebezpiecznej prędkości. Podczas pakowania możesz również skorzystać ze schowków pod podłogą bagażnika, co pozwoli zaoszczędzić miejsce, a dodatkowo obniży środek ciężkości samochodu.

Kolejne bagaże układaj na zasadzie "piramidy:" podstawę tworzą największe i najcięższe walizki, a na kolejnych piętrach znajdują się coraz lżejsze pakunki. Należy wziąć to pod uwagę już w trakcie pakowania, żeby w największych torbach umieścić rzeczy potrzebne dopiero na miejscu, a w niewielkich przedmioty, które mogą się przydać w trakcie podróży. Wtedy bagaż zawierający potrzebne rzeczy można umieścić na szczycie piramidy, dzięki czemu będziesz miała do niego łatwy dostęp. Najbardziej potrzebne rzeczy, które muszą znaleźć się w kabinie, należy odpowiednio zabezpieczyć za pomocą pasów bezpieczeństwa, uchwytów, zagłówków, czy też umieszczając je pod fotelem.

Bezpieczna i komfortowa podróż

Odpowiednie spakowanie bagaży to nie wszystko. Ważne, by kierowca był wypoczęty i wyspany, dzięki czemu łatwo będzie mógł skoncentrować się na drodze. Nawet jeśli miejsce, do którego jedziesz, nie jest ci obce i trasa jest dobrze znana, warto zaufać nawigacji. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym może okazać się to konieczne (ze względu na duży ruch oraz liczne remonty i związane z tym objazdy).

Gdy trasa wiedzie przez autostrady i drogi szybkiego ruchu, warto skorzystać z tempomatu, dzięki któremu nogi będą miały okazję do krótkiego odpoczynku. Pamiętaj, że im dłuższa trasa, tym większe zmęczenie. Niektóre samochody są wyposażone w specjalny system kontroli poziomu uwagi kierowcy, który pomoże nam określić, czy nadeszła pora odpoczynku.

Kiedy odpowiednio przygotuje się samochód i dobrze zaplanuje miejsca na przerwy, podróż będzie bezpieczna i niezbyt męcząca. Pamiętajcie tylko, aby się nie spieszyć i uważać na drodze. Wówczas nic nie zepsuje wakacyjnego odpoczynku.


materiały promocyjne

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje