Reklama

Reklama

Jak radzić sobie z gołębiami na balkonie

Choć gołębie zazwyczaj boją się bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, chętnie zagarniają jego przestrzeni. Najlepsze są dla nich mało używane balkony. Obecność gołębi to nie tylko odrażający efekt estetyczny (intensywnie zanieczyszczają naszą przestrzeń odchodami), ale też ryzyko alergii i przenoszenia poważnych chorób odzwierzęcych.

Chyba jeszcze nigdy tak bardzo, jak w czasie kwarantanny nie doceniliśmy jak istotna częścią mieszkania jest balkon. Kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem, choć pełnią też wiele funkcji użytkowych. Jakkolwiek postanowimy go zaaranżować i użytkować, nie chcemy nieproszonych gości. Jak skutecznie pozbyć się gołębi, które upodobały sobie akurat nasz balkon?

Reklama

Warunki sanitarne

Profilaktyka jest najskuteczniejsza, dlatego nie zostawiajmy na balkonie resztek jedzenia ani kubków z napojami. Gołębie potraktują dostępność pokarmu i płynów jako zaproszenie do częstego odwiedzania naszego balkonu. W ich naturze mocno zakorzeniona jest skłonność do powracania do "zadomowionego" miejsca, toteż najlepsze, co możemy zrobić, to nie pozwolić gołębiom, by polubiły właśnie nasz balkon.

Opustoszałe balkony zwiększają prawdopodobieństwo zadomowienia gołębi

Zdecydowanie rzadziej będą wracać na balkony, z których korzystamy i z których je regularnie przeganiamy. Zapomniane balkony opustoszałych przez długi czas mieszkań to adres, o który gołębie będą walczyć. Wracasz z długich wakacji, a na balkonie widzisz dzikich lokatorów - czeka cię długa batalia, którą warto cierpliwie i konsekwentnie rozegrać, z poszanowaniem praw natury rzecz jasna.

Co z gniazdem?

Pierwsza kwestia: czyścimy balkon z odchodów, resztek piór i innych, przyniesionych, zgromadzonych przez ptaki elementów. Jeśli na naszym balkonie jest gołębie gniazdo, możemy je usunąć, ale tylko wtedy, gdy jeszcze nie pojawiły się jaja. 

Pod żadnym pozorem nie likwidujemy gniazd z jajami czy też wyklutymi z nich pisklętami. Usuniecie pustego gniazda to nie jest koniec kłopotów. Gołębie będą walczyły, by je odbudować. Dlatego szczególnie zwracajmy uwagę na to miejsce, w którym znaleźliśmy gniazdo. Usunięte gniazdo trzeba zniszczyć, bo ono jest siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia człowieka pasożytów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje