Reklama

Reklama

Jak się zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej

Efekt pierwszeństwa i efekt świeżości

Reklama

Najlepiej zapamiętujemy to, co na początku i końcu prezentacji. Zatem najważniejsze informacje podaj na początku i jeszcze raz powtórz je kończąc wypowiedź.

Pamiętaj o tym, żeby nie unikać spojrzenia twojego rozmówcy. Odpowiadając na pytania, patrz na niego, a nie w kartkę lub w sufit. Pamiętaj, że masz sprawić wrażenie pewnej siebie osoby. Tylko takie utrzymują kontakt wzrokowy w czasie rozmowy. Tu kolejna uwaga - jeśli będziesz patrzeć rozmówcy w oczy zbyt długo i zmusisz go do spuszczenia wzroku - uzna cię za osobę dominującą i agresywną. Jeśli będziesz siedzieć dokładnie na wprost niego, to wedle zasad proksemiki, wysoce prawdopodobne jest, że potraktuje cię jako rywala. Aby tego uniknąć spróbuj usiąść trochę bokiem lub jeśli masz możliwość wyboru krzesła - wybierz to, które nie znajduje się dokładnie naprzeciw pracodawcy.

Kompetencja i wiedza

Koniecznie przygotuj się do rozmowy. Możesz np. spodziewać się, że zostaniesz spytana o swoje kwalifikacje, doświadczenie czy wiedzę o firmie do której aplikujesz. Warto wcześniej poświęcić czas na opracowanie odpowiedzi. Pamiętaj też imię i nazwisko osoby, do której masz się udać w sprawie rozmowy o pracę. Unikniesz dzięki temu kłopotliwej sytuacji w recepcji, gdy nie będziesz umiała odpowiedzieć do kogo przychodzisz, dając tym samym do zrozumienia swojemu pracodawcy, że go lekceważysz.

I najważniejsze - dostaniesz pracę za to, jakie masz kwalifikacje. Sprawdź zatem, jakie wymagania są wpisane w twoje przyszłe stanowisko i zastanów się w jaki sposób udowodnisz, że posiadasz te cechy.

Zadawanie pytań

W czasie rozmowy możesz zadawać pytania, także te dotyczące zarobków i ewentualnych awansów. Rób to jednak z wyczuciem. Nie jest to czas na to żebyś ty robiła wywiad o firmie, a żeby firma poznała ciebie, a ty przy okazji dowiedziała się czegoś o niej. Raczej nie pytaj o zarobki od razu na początku, ani na samym końcu rozmowy. Pytając na początku, dałabyś do zrozumienia, że zależy ci głównie na kwestii finansowej pracy, a to zwykle nie jest mile widziane wśród pracodawców.

Uroda

Psycholodzy odkryli, że osoby atrakcyjne odnoszą większy sukces w życiu zawodowym i prywatnym niż osoby nieatrakcyjne. Warto zatem zadbać o to, byśmy wyglądały ładnie. Jeśli nie jesteś osobą specjalnie urodziwą - nie martw się - to czy zostaniemy odebrani jako atrakcyjni zależy nie tylko od walorów fizycznych, ale także od zapachu, sposobu zachowania i ogólnego stylu bycia.

Stres

Stres jest najtrudniejszą rzeczą do opanowania w trakcie rozmowy. Jeśli nie uda ci się ta sztuka, całe twoje przygotowania mogą pójść na marne. Będziesz się wydawała niekompetentna i przestraszona, a nikt nie potrzebuje takiego pracownika.

Pamiętaj jednak, że istnieje też stres pozytywny (tak zwany eustres), który motywuje nas do działania i dzięki któremu lepiej wywiązujemy się z naszych zadań.

Problem pojawia się, gdy dawka optymalnego poziomu stresu się powiększy i stres zamieni się w negatywny - demobilizujący. Jeśli należysz do osób, które często się stresują, pamiętaj o kilku sztuczkach, dzięki którym złagodzisz lub chociaż ukryjesz objawy stresu.

O wspomnianym już antyperspirancie i dobrym pudrze kryjącym rumieńce już wspomniałam. Pamiętaj, byś w takich momentach nie piła napojów zawierających kofeinę, gdyż ona jeszcze bardziej podniesie poziom adrenaliny w twoim organizmie. Najprostszym sposobem na rozładowanie stresu byłoby zastosowanie jakiejś metody relaksacyjnej. Jedną z nich może być "oddychanie na cztery". Weź głęboki wdech licząc w myślach do czterech, przytrzymaj go i wypuszczaj także licząc do czterech. Metod relaksacyjnych jest bardzo dużo i jeśli tylko poszukasz na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Bądź sobą

Przede wszystkim na rozmowie bądź sobą. Jeśli będziesz udawać kogoś innego, to szybko zostaniesz zdemaskowana. Kłamstwo łatwo wychodzi na jaw. Pamiętaj, że to właśnie dzięki twojej kompetencji i osobowości zostaniesz przyjęta do pracy, a nie dzięki magicznym sztuczkom z autoprezentacją. One mogą ci jedynie pomóc.

Możesz w różny sposób kreować swój wizerunek. Raz bądź bardziej przebojowa i agresywna, podkreślając typowo męskie cechy charakteru (np. w trakcie starania się o posadę w ochronie), a raz zupełnie cicha i mówiąca tylko o komputerach (w trakcie starania się o pracę informatyka).

Na rozmowy do różnych firm, zmieniaj ubiór i uczesanie oraz sposób i tempo mówienia. Dopasowuj styl swojego CV do stanowiska, o które się ubiegasz.

Stosując się do powyższych zasad zwiększysz swoje szanse na przyjęcie do pracy i przekonasz się, jak wielką moc daje opanowanie sztuki autoprezentacji.

Agata Ubik

Dowiedz się więcej na temat: strój | pracodawca | wizerunek | rozmowa kwalifikacyjna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje