Reklama

Reklama

Jak sprawdzić, czy samochód opłaca się kupować? (cena nabycia vs cena użytkowania)

Stając przed wyborem nowego samochodu mało kto zastanawia się, jaka będzie jego wartość za cztery lata. Często kwota, którą musimy wydać w salonie, to dopiero czubek góry lodowej. Jak sprawdzić, czy opłaca się kupić dany model?

Większość z nas, decydując się na określony samochód, na pierwszym miejscu stawia jego cenę. Dopiero później jest konkretna marka czy parametry techniczne. Na szarym końcu rankingu plasuje się utrata wartości pojazdu po kilkuletniej eksploatacji - prawie nikt nie zwraca uwagi na to, co w rzeczywistości przesądza o opłacalności zakupu. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Reklama

Koszt przeglądów

Jeszcze zanim wybierzemy konkretny model, warto przyglądnąć się niektórym markom. Nie wystarczy brać pod uwagę parametrów technicznych, własnego przywiązania do producenta czy opinii na jego temat. Poszukując informacji powinniśmy skupić się na konkretach.

Różnica w kosztach i częstotliwości przeglądów zalecanych przez różne marki może być ogromna. Podczas gdy jedni producenci zalecają wizytę w serwisie co 15 tysięcy kilometrów, inni wymagają tego dopiero po przejechaniu około 30 tysięcy.

Cena, jaką trzeba zapłacić za serwisowanie, również znacząco się różni. Jednorazowy przegląd u jednego producenta może kosztować tyle, co czteroletnia opieka nad samochodem Volkswagena. Po zebraniu wszystkich wydatków okazuje się, że atrakcyjna cena wybranego przez nas modelu to tylko początek, a opłaty dodatkowe sprawiają, że zakup przestanie być opłacalny.

Zużycie paliwa

To dziwne, że tak niewiele osób zwraca uwagę na coś, co generuje aż 25 procent kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Średnie zużycie paliwa powinno być jednym z podstawowych kryteriów wyboru konkretnego modelu.

Zanim jednak zdecydujemy się na określony samochód, oprócz zapewnień producenta sprawdźmy testy i opinie na jego temat, żeby to potwierdzić. Czasem zdarza się, że w niezależnych testach auta osiągają nawet lepsze wyniki niż te, o których możemy przeczytać w katalogu. Zwykle bywa jednak odwrotnie, dlatego warto wziąć to pod uwagę zanim zdamy sobie sprawę, że paliwo w każdym miesiącu kosztuje nas fortunę.

Wartość rezydualna

Co tak naprawdę świadczy o opłacalności pojazdu? Wartość rezydualna, czyli to, za ile będziemy w stanie go sprzedać po kilkuletniej eksploatacji. Im jest ona wyższa, tym bardziej opłaca nam się go kupić. Niektóre marki cieszą się szczególnym powodzeniem jako te, których wartość spada znacznie wolniej niż konkurentów. Co ma wpływ na wartość rezydualną?

Prognozy, które określają, ile pieniędzy będziemy w stanie dostać za samochód po kilku latach eksploatacji biorą pod uwagę kilka różnych czynników. Ważne jest między innymi doświadczenie producenta, liczba punktów ASO, parametry użytkowe czy pozycja modelu na rynku. Nie bez znaczenia pozostaje również popyt na określone marki. Niektóre cieszą się dużą popularnością na rynku samochodów używanych, inne ciężko sprzedać - nawet jeśli właściciel znacząco obniży cenę. Doskonałym przykładem jest Volkswagen - samochody tej marki kilkukrotnie zdobyły tytuł Internetowego Samochodu Roku przyznawanego przez serwis OTOMOTO najczęściej wyszukiwanym modelom. 

Wszystkie wymienione powyżej czynniki składają się na to, czy dana maszyna będzie dla nas opłacalna. Zanim odwiedzimy salon sprzedaży, zwróćmy uwagę na to, jaka jest wartość rezydualna samochodu, jak wyglądają koszty związane z przeglądem oraz zużycie paliwa w konkretnych modelach. Nim podejmiemy pochopną decyzję sprawdźmy, czy tańsze auto po zsumowaniu wszystkich opłat nie będzie kosztować nas kilkanaście tysięcy więcej.

 

Materiał powstał we współpracy z marką Volkswagen.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje