Reklama

Reklama

Jak tonie człowiek?

Jakie są najczęstsze przyczyny utonięć?

Najczęściej jest to bezmyślność - spożywanie alkoholu czy narkotyków przed wejściem do wody, które osłabiają koordynację ruchową i ogląd sytuacji. Przyczyną utonięć jest też nieumiejętność pływania oraz wchodzenie do zbiorników wodnych bez nadzoru, w miejscach niebezpiecznych.

Do tragicznych wypadków w wodzie może przyczynić się również zmęczenie, wyczerpanie, skurcze mięśni (zetknięcie rozgrzanego ciała z zimną wodą), skurcz żołądka (pływanie od razu po jedzeniu), a także urazy głowy czy kręgosłupa spowodowane skokami do wody. 

Jak tonie człowiek?

Reklama

Czas tonięcia to mniej więcej 3-5 minut, może być dłuższy jeśli tonący jest w stanie zaczerpnąć w międzyczasie powietrza.

Człowiek nie jest wtedy w stanie wezwać pomocy - całą energię zużywa do oddychania lub utrzymania głowy nad wodą, a dostająca się do dróg oddechowych woda może całkowicie uniemożliwić wydobycie głosu. 

Tonięcie zazwyczaj dzieli się na etapy:

- Etap oporu (30-60 sekund), gdzie następuje świadome wstrzymywanie oddechu. W tym czasie organizm zużywa zapasy tlenu, a we krwi rośnie stężenie dwutlenku węgla.

- Etap wydatnych ruchów oddechowych (60-150 sekund) - zwiększone stężenie dwutlenku węgla we krwi sprawia, że człowiek próbuje zaczerpnąć powietrza, krztusi się, kaszle. Do dróg oddechowych i żołądka dostaje się woda, następuje początek utraty przytomności.

- Etap drgawkowy (60-150 sekund) - pojawiają się drgawki, które świadczą o tym, że w organizmie został przekroczony próg tolerancji mózgu na niedotlenienie. Następuje głęboka utrata przytomności.

- Etap oddechów końcowych (ok. 30-60 sekund) - prężenia ciała i krótkie wdechy. Etap ten zazwyczaj kończy się śmiercią.

Niezwykle istotny jest fakt, że od zatrzymania akcji serca i oddechu mamy jedynie trzy minuty na podjęcie reanimacji, by tonący miał szansę przeżyć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje