Jak wybrać kolonie dla dziecka?

Survival, jazda konna, taniec i windsurfing – z roku na rok rośnie oferta obozów tematycznych dla dzieci. Jak znaleźć taki, który okaże się idealny dla twojej pociechy?

Wielu rodziców stając przed wyborem kolonii kieruje się własnymi upodobaniami. To błąd, który niesamowitą przygodę może zmienić w prawdziwy koszmar. Co możesz zrobić, by tego uniknąć?

Gruntowne poszukiwania

Reklama

Zanim przejdziesz do wyboru tematu obozu dla młodszego lub starszego dziecka, powinnaś podjąć decyzję co do organizatora całego wyjazdu. Nie warto podchodzić do tego tematu zbyt pochopnie. Sprawdzona, solidna firma jest gwarancją jakości, a to bezpośrednio przekłada się na zadowolenie uczestników kolonii.

W trakcie poszukiwań organizatora powinnaś wziąć pod uwagę przede wszystkim firmy z dużym doświadczeniem w organizacji tego typu oferty  i o ugruntowanej pozycji na rynku. Duże doświadczenie przeważnie łączy się z dbałością o wszelkie szczegóły  - tu liczy się nie tylko szeroka oferta, ale przede wszystkim wykwalifikowana kadra, dobre warunki zakwaterowania i wyżywienia, a także licencjonowany, sprawdzony transport.

Zwłaszcza w przypadku obozów sportowych powinnaś sprawdzić, w jaki sposób firma zadba o zdrowie i bezpieczeństwo jej uczestników.

Zgodnie z zainteresowaniami

Gdy już wybierzesz organizatora, najwyższa pora, by znaleźć obóz, który rozwinie pasję dziecka. Porozmawiaj z nim, wytłumacz mu jak wyglądają konkretne kolonie i wówczas wspólnie podejmijcie decyzję. Pamiętaj, że ten wyjazd powinien odzwierciedlać jego zainteresowania, a nie twoje ambicje.

- W przypadku najmłodszych dzieci, pomiędzy 7 a 11 rokiem życia, sprawdzają się niewielkie grupy kolonijne. Na takim obozie dzieciaki mogą liczyć na różnorodne zajęcia, dostosowane do ich indywidualnych możliwości. W ich trakcie bawią się, uprawiają sporty, odkrywają świat, a także uczą się nowych rzeczy. Coraz popularniejsze są również zajęcia z języka angielskiego oparte na grach i zabawach - tłumaczy Michał Karpiński  z biura podróży Almatur specjalizującego się w organizacji profilowanych obozów dla dzieci i młodzieży oraz obozów językowych.

Wśród nastolatków bardzo popularne są właśnie obozy profilowane. Zwykle skupiają się one wokół jednego zagadnienia, jednak organizowane są również kolonie wielotematyczne. Każde dziecko znajdzie wśród nich coś dla siebie - w ofertach nie brakuje obozów dla miłośników tańca, piłki nożnej, paintballu żeglarstwa czy nawet dla fanów Harry’ego Pottera.

Zgodnie z wiekiem i umiejętnościami

Zainteresowania i preferencje dzieci to jednak nie wszystko. Powinnaś wziąć pod uwagę jego wiek i umiejętności. Wielu rodziców popełnia ten błąd i nie podchodzi do wyboru kolonii racjonalnie.

Siedmioletni maluch może z początku okazać spore zainteresowanie survivalem, jednak na miejscu szybko przekona się, że to nie jest wyjazd dla niego. Dziecko nie będzie czerpało z tego żadnej frajdy i może na zawsze zrazić się do wyjazdów na obozy, dlatego nie decyduj się na tego typu oferty, jeśli nie masz stuprocentowej pewności, że będą one odpowiednie dla niego.

Dla nastolatków ciekawym rozwiązaniem są również obozy językowe, podczas których wypoczynek łączony jest z nauką. Wyjeżdżając za granicę, dziecko zawiera przyjaźnie z ludźmi z całego świata, a także uczy się codziennej komunikacji w obcym języku. Pomaga to rozwinąć umiejętności nabyte w szkole i dodaje odwagi, której często brakuje dzieciom uczącym się języków obcych.

- Jednym z najbardziej popularnych miejsc do nauki języka angielskiego jest Malta. Cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na swój ciepły, śródziemnomorski klimat oraz fakt, że angielski jest na wyspie językiem urzędowym. W grupach uczestników różnych krajów dzieci nie mają możliwości porozumiewania się w innym języku i szybko przełamują bariery w kontakcie z rówieśnikami - mówi Michał Karpiński z biura podróży Almatur.

Obozy językowe nie ograniczają się jednak do nauki angielskiego. W katalogach biur podróży można znaleźć również oferty wyjazdów z językiem niemieckim, hiszpański, włoskim, francuskim, a nawet rosyjskim. Przed wyborem takiego obozu powinnaś jednak sprawdzić, czy twoja córka lub syn poradzi sobie z takim wyzwaniem. Pamiętaj, że nie jest to raczej wybór dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką języka, a wyjazd będzie wymagał od dziecka  odpowiedniej samodzielności .

 

Zanim wybierzesz kolonię, poszukaj sprawdzonego organizatora. Gdy już zdecydujesz się na konkretne biuro, sprawdź oferty i dostosuj je do wieku, umiejętności oraz zainteresowań dziecka. Nie przelewaj na niego swoich ambicji i przed dokonaniem wyboru, skonsultuj z nim program wyjazdu. Dzięki temu możesz być pewna, że wyjazd zakończy się sukcesem.


Materiał powstał we współpracy z Almatur.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje