Jak wymawiać nazwy włoskich potraw? Polacy popełniają nagminnie te błędy

Włoska kuchnia jest jedną z najsmaczniejszych na całym świecie. Polacy i mieszkańcy innych krajów europejskich chętnie stołują się w restauracjach, gdzie zjedzą smaczny makaron, pizzę czy inne specjały z półwyspu apenińskiego. Nie każdy jednak wie, jak poprawnie wymawiać nazwy włoskich potraw. Oto co musisz wiedzieć, jeśli nie chcesz popełnić gafy w towarzystwie.

Podczas zamawiania włoskich dań, warto wiedzieć, jak się je wymawia
Podczas zamawiania włoskich dań, warto wiedzieć, jak się je wymawia123RF/PICSEL

Kuchnię włoską kocha cały świat. Powód jest prosty

Nie bez powodu na całym świecie przygotowuje się dania kuchni włoskiej. Bazują ona na prostych, ogólnodostępnych składnikach, są sycące, aromatyczne, a przede wszystkim - pyszne. Dlatego też we wszystkich krajach - a szczególnie tych europejskich, włoskich restauracji jest od groma. Tak naprawdę tylko nieliczne serwują idealnie odwzorowane, tradycyjne dania apenińskie.

Wybierając się do włoskiej knajpy z prawdziwego zdarzenia, warto wiedzieć nie tylko, co zamówić, by spełnić swoje smakowe oczekiwania, ale również jak poprawnie wymawiać nazwy potraw z karty. Z ust Polaków brzmią one niekiedy bardzo zabawnie i przybierają wiele różnych form. Aby nie narazić się na wstyd w towarzystwie współbiesiadników czy pracowników restauracji, przeczytaj i zapamiętaj poniższe nazwy potraw. Jeśli lubisz kuchnię włoską, ta wiedza z pewnością ci się przyda.

Jak poprawnie wypowiadać nazwy włoskich specjałów?

Bogate menu dobrej, włoskiej restauracji oferuje mnóstwo tradycyjnych potraw, ale i napojów. Niektóre ich nazwy w wymowie są proste i dość intuicyjne, a inne sprawiają trudności. Szczególnie mowa tutaj o rodzajach makaronów czy wędlin. Należy wiedzieć, że wiele włoskich słów wypowiada się inaczej, niż brzmiałyby one według polskiego alfabetu. Aby poprawnie wymawiać włoskie dania nie trzeba od razu uczyć się języka - wystarczy jedynie poznać kilka podstawowych zasad.

 • Makaron penne wymawiamy tak, jak piszemy, czyli "penne", nie pene. Warto zapamiętać, że w języku włoskim podwójne spółgłoski wymawiamy podwójnie (np. penne) - w angielskim natomiast pojedynczo (np. happy).
 • Tagliatelle ai funghi, czyli makaron z grzybami wymawiamy "taliatele ai fungi"
 • Spaghetti alla bolognese, czyli makaron z mięsnym sosem wymawiamy "spagetti alla boloniezie"
 • Gnocchi, czyli włoskie kopytka wymawiamy "niokki"
 • Brushcetta - chlebek opiekany w piecu z oliwą i pomidorami wymawiamy "brusketta"
 • Prosciutto, czyli aromatyczna włoska, surowa szynka wymawiamy "prosziutto"
 • Carpaccio, czyli plastry surowego mięsa z przyprawami wymawiamy "karpaczio"
 • Chianti - toskańskie czerwone wino - wymawiamy "kianti"
Makaron penne
Makaron penne123RF/PICSEL

Warto też wiedzieć, jak wymawiać włoskie kawy.

 • Lavazza - wymowa "lavacca"
 • Espresso - wymowa "espresso"
 • Macchiato - wymowa "makkiato"
„Ewa gotuje”: Ribollita. Włoska zupa chlebowaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}