Jak zaplanować świąteczne zakupy prezentowe?

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto w Polsce szykował się do świąt już w listopadzie. Przekraczając naszą zachodnią granicę i odwiedzając większe niemieckie miasta wielu z nas przeżywało w tym okresie szok: okazywało się oto, że szał bożonarodzeniowych przygotowań można zacząć już wczesną jesienią, gdy wciąż bliżej nam do lata niż prawdziwej zimy. Zachodnie wzorce przyjęły się jednak w naszym kraju dość szybko i również Polacy zaczęli robić świąteczne zakupy na długo przed Wigilią.

Atmosferze świętowania i radosnej konsumpcji nie sposób jednak nie ulec, skoro już miesiąc przed Bożym Narodzeniem ulice naszych miast ozdabiają świąteczne dekoracje - lampki, stroiki, girlandy... Oczywiście, można się z tym stanem rzeczy nie zgadzać, ale nie zmieni to faktu, że samego zjawiska nie odwrócimy. A to, czego zwalczyć się nie da, trzeba zaakceptować i oswoić na własnych zasadach. Nie ma zresztą absolutnie żadnego powodu, żeby wszystko zostawiać na ostatnią chwilę. 

Nie zwlekaj z zakupami

Aby uniknąć "młynu" panującego w sklepach dobrze jest podejść do sprawy strategicznie. Zakupy trzeba więc odpowiednio zaplanować, rozłożyć w czasie, a także podzielić na te, które możemy zrobić w Internecie, i na te, których możemy dokonać jedynie w sklepach stacjonarnych. To pierwszy krok w walce z wszechobecnym przedświątecznym chaosem. Krok drugi: pamiętajmy, że od listopada gwałtownie wzrasta liczba przesyłek, które listonosze i kurierzy muszą dostarczyć do adresatów. Jeśli chcemy uniknąć opóźnień, zakupy na odległość róbmy więc z odpowiednim wyprzedzeniem, zamawiając je - rzecz jasna: o ile to możliwe - do swojego miejsca pracy. Unikniemy dzięki temu dyskusji z kurierem (ich temat jest zwykle ten sam - któremu z sąsiadów przekazać przesyłkę, gdy nie da się nas zastać w domu?) i zbędnej bieganiny (wynikającej z faktu, że nie znalazłszy nikogo, komu mógłby powierzyć naszą paczkę, kurier postanowił ją w końcu odwieźć do placówki). Nie zapominajmy, że przed Bożym Narodzeniem wszyscy trwamy w pewnym "niedoczasie" i zdolność przewidywania, rozmowa, a także odrobina wyrozumiałości i dobrej woli, może niekiedy uratować sytuację. Nim ruszymy na zakupy, starajmy się zawczasu zrobić odpowiednie rozpoznanie, dowiadując się, jakie sklepy oferują interesujące nas produkty. Dzisiaj wiele firm oferuje możliwość sprawdzenia, czy w danej placówce handlowej znajdziemy interesujący nas produkt (w poszukiwanym przez nas rozmiarze czy o należytych parametrach).

 

Najlepiej i najwygodniej byłoby oczywiście wtedy, gdyby udało nam się znaleźć miejsce, w którym moglibyśmy zrobić za jednym zamachem większą część zakupów. Ale że tak się zdarza bardzo rzadko, bo większość rzeczy jest zwykle rozsiana w różnych lokalizacjach, to warto opracować własną zakupową marszrutkę - trasę, po której będziemy się poruszać kompletując listę upatrzonych świątecznych prezentów.  

Dobierz prezent do obdarowanego

Zanim jednak sporządzimy taką listę, dobrze jest się zastanowić, co może się najbardziej spodobać obdarowanym przez nas osobom. Nie ma sensu kupować prezentów impulsywnie, kierując się tylko własnym "widzimisię" - nie zapominajmy, że nie wszystko, co przypadnie nam do gustu, musi się koniecznie spodobać naszym najbliższym. Wszyscy znamy chyba anegdoty o ojcach kupujących dzieciom to, co sami chcieliby dostać, i o teściach, którzy kupują zięciom i synowym to, co ich zdaniem sami powinni sobie sprawić. To jednak raczej marna recepta na udany prezent (co oczywiście nie znaczy, że nie zadziała raz na jakiś czas). Jeśli nie jesteśmy pewni preferencji, upodobań i oczekiwań obdarowanego, warto się zdecydować na coś uniwersalnego. W tej roli znakomicie sprawdzą się kosmetyki i zapachy. Wbrew pozorom, nie musimy wydawać na nie bajońskich sum. Wystarczy, że będą złożone ze sprawdzonych składników lub zostaną wyprodukowane przez renomowane marki, które gwarantują wysoką jakość produktu.  - Jeżeli brakuje nam pewności, możemy zasięgnąć opinii pracowników perfumerii. Konsultantki Sephora pozwolą nam wypróbować upatrzoną rzecz i podsuną pomysł na prezent. A co najważniejsze, zadając odpowiednie pytania pomogą nam wybrać najodpowiedniejszy prezent dla obdarowanego. Pamiętajmy: biegły w swoim fachu personel Sephora zawsze służy radą. - mówi Natalia Gustaw, National Make-up Artist Sephora Polska.  

Prezentowe dekoracje

Każdy prezent wymaga jednak odpowiedniej oprawy. Warto więc zadbać o jego estetyczne opakowanie. Można je wykonać samemu - i to jest oczywiście najlepsze rozwiązanie. Starannie wybrany i własnoręcznie przez obdarowującego zapakowany przedmiot ucieszy z pewnością każdego obdarowanego. Niestety, na wykonanie pięknego opakowania nie zawsze pozwolą nam czas i zdolności manualne. Dlatego warto się zdać w tej kwestii na profesjonalna pomoc . W sklepach stacjonarnych Sephora oraz w perfumerii on-line możemy skorzystać z usługi Gift Factory, czyli bezpłatnego pakowania zakupów na prezent. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z tego udogodnienia, możemy być pewni, że nudy pod choinką nie będzie, a nasz prezent wyróżni się pod świątecznym drzewkiem!  


Tekst powstał we współpracy z marką Sephora. 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje