Reklama

Reklama

Kreatywne pomysły na zdjęcia z wakacji

Minęły już czasy, kiedy wszystkie zdjęcia mogliśmy zmieścić na jednej kliszy. Dziś z podróży przywozimy setki, a czasem nawet tysiące fotografii. Co zrobić, by nasze wakacyjne pamiątki nabrały charakteru i sprawiły, że z chęcią będziemy je wspominać?

Większość z nas przywozi z urlopu identyczne fotografie, na których wciąż pojawiają się te same widoki. Nawet jeśli przedstawiają one wyjątkowo piękne krajobrazy, rzadko do nich wracamy, bo wszystkie wydają nam się identyczne. Rodzina i znajomych ziewają z nudy, gdy pokazujemy im kolejne identyczne zdjęcie z podróży i oczekujemy zachwytu. Media społecznościowe pękają w szwach od nieomal takich samych, mało interesujących ujęć. Jak wnieść odrobinę magii do naszych zdjęć z wakacji, by wzbudziły zachwyt?

Mały towarzysz podróży

Już na etapie pakowania, warto wziąć ze sobą coś, co ożywi nasze zdjęcia - jakiś osobisty breloczek, mały pluszak czy niewielka figurka, z którą jesteśmy mocno związani. Im mniejsza rzecz, tym lepszy efekt.

Reklama

Robiąc zdjęcia w najbardziej popularnych miejscach nie fotografujmy samych zabytków i krajobrazów, a skupmy się na uwiecznieniu przygód naszego małego towarzysza podróży.

Dzięki temu nasze pamiątki nie będą przypominały setek innych, a będą wyróżniać się niepowtarzalnym charakterem i wywoływać uśmiech na twarzach znajomych. W końcu kto nie chciałby zobaczyć wakacyjnych przygód małego pluszaka? To dużo ciekawsze niż kolejne zdjęcie wieży Eiffla. By zdjęcia były nie tylko ciekawe, ale i w doskonałej jakości, użyj  Obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 Makro Olympus. Specjalny układ soczewek zapewni wysoką jakość obrazu zarówno przy makrofotografii, zdjęciach krajobrazowych, portretach, jak i innych motywach. Można z powodzeniem korzystać z efektów płytkiej głębi ostrości przy w pełni otwartej przysłonie i ukazać tym samym pełen kontrast pomiędzy ostrymi jak brzytwa detalami i rozmytym tłem z pięknym kołowym efektem bokeh!

Polowanie na okazje

Bez względu na to, gdzie jesteśmy, przechadzając się po uliczkach, powinniśmy zawsze być w gotowości. Nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba zrobienia ciekawego zdjęcia, a w takich momentach wyjmowanie aparatu z pokrowca zdaje się trwać w nieskończoność.

Spacerując szukajmy nietypowych elementów lokalnego krajobrazu i to na nich skupmy się robiąc zdjęcie. Dziecko wspinające się na ważny pomnik czy kot próbujący zgarnąć najlepsze kąski w ogródku restauracji sprawią, że nasze fotografie staną się żywe i oddadzą prawdziwy klimat miejsca, w którym spędziliśmy wakacje. By móc uchwycić piękne kadry z zaskoczenia, musisz mieć odpowiedni aparat i obiektyw, który pozwoli na zrobienie zdjęcia w każdych warunkach oświetleniowych bez konieczności taszczenia z sobą statywu. Olympus OM-D E-M5 Mark II posiada rozwiniętą 5-osiową, stabilizację obrazu (IS), co skutkuje kompensacją drgań aparatu odpowiadającą 5 krokom wartości ekspozycji. Równie dobrą stabilizację osiągnąć można w czasie nagrywania aparatem filmu z różną częstotliwością klatek oraz w jakości Full HD z transmisją danych, aż do 77Mb/s.  Na zrobienie perfekcyjnej fotki nawet w słabym oświetleniu pozwoli Obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 25 mm 1:1.8 (50 mm*) firmy Olympus. W dodatku daje on efekt idealnych dla ludzkiego oka proporcji i kolorów!

Kulinarny kąt widzenia

A gdyby tak pokazać kraj, w którym jesteśmy pod kątem kulinarnym? Zamiast skupiać się na pięknych widoczkach, możemy fotografować lokalne jedzenie, w pięknych okolicznościach przyrody.

Nie muszą to być wydziwiane potrawy, dostępne wyłącznie na drugim końcu świata. Zwykłe spaghetti zjedzone w maleńkiej, włoskiej knajpce na obrzeżach miasta również ma swój niepowtarzalny urok.

Szczegółowy krajobraz

Zwykle chcąc zrobić zdjęcie krajobrazu sięgamy po obiektyw szerokokątny. Wówczas możemy liczyć na świetną fotografię, która jest podobna do wielu innych, wykonanych w tym samym miejscu. Jeśli zależy nam na czymś nietypowym, powinniśmy sięgnąć po obiektyw wąskokątny, dzięki któremu uchwycimy drobny szczegół na tle pięknego widoku. Dzięki temu nasze zdjęcia staną się czymś całkowicie niepowtarzalnym.

Pakując się na wyjazd ciężko znaleźć miejsce w bagażu, by pomieścić cały sprzęt. Jeśli jeszcze nie zdecydowaliśmy się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy wziąć pod uwagę jego wielkość i ciężar. Niewielkie gabaryty samego aparatu, jak i obiektywów z serii Olympus OM-D dużo łatwiej zmieszczą się w naszej torbie niż znacznie większa lustrzanka czy inny model bezlusterkowca.

Osobiste rytuały

Każdy nasz dzień składa się z małych rytuałów. Zamiast się ich wstydzić i unikać, powinniśmy odpowiednio je celebrować.

Pijąc poranną kawę, nie bójmy się sfotografować tego momentu. Nie ważne, czy pijemy ją z kubka na tarasie hotelowym, z maleńkiej filiżanki w lokalnej kawiarni czy może z termosu siedząc na plaży i podziwiając wschód słońca. Każda chwila drobnej przyjemności może skutkować piękną fotografią. Nawet w prestiżowych konkursach fotograficznych zwyciężają portrety wykonane właśnie przy celebrowaniu codziennych, drobnych rytuałów. By zdjęcie wyszło piękne, bez względu na pogodowe okoliczności, w jakich jest wykonywane, zaopatrz się w odpowiedni obiektyw. Na przykład poręczny, bardzo lekki obiektyw Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 17mm 1:1.2 PRO pozwala na zrobienie pięknego portretu do minimum ograniczając aberrację chromatyczną, dystorsję oraz winietowanie.

Nie tylko picie kawy jest jednak warte uwiecznienia. Wieczór z książką, lody jedzone każdego dnia na plaży czy śniadanie w małej knajpce na rogu również zasługują na swoje zdjęcie. Wystarczy tylko odpowiednia kompozycja i zwykły element każdego dnia może stać się czymś naprawdę magicznym.

Materiał powstał we współpracy z firmą Olympus.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje