Reklama

Reklama

Lista chorób powodowanych przez smog

Szacuje się, że co roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera ponad 40 tysięcy Polaków. Przez wdychanie szkodliwych substancji jesteśmy narażeni na choroby układu oddechowego i krążeniowego, a także alergie czy zaburzenia rozwoju u dzieci. Co jeszcze może spowodować smog?

Według statystyk, dolegliwości wywołane smogiem przyczyniają się do skrócenia długości życia Polaków o około rok. Zawartość szkodliwych substancji w powietrzu przyczynia się do rozwoju nowotworów i innych poważnych chorób. Co jest szczególnie niebezpieczne?

Cichy zabójca

Wśród najgroźniejszych substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu prym wiodą benzopireny. Te szkodliwe składniki smogu są silnie rakotwórcze, jednak skutki ich wdychania nie są widoczne od razu. Benzopireny kumulują się w organizmie i po dłuższym czasie przyczyniają się do rozwoju wielu chorób.

Reklama

To właśnie one są przyczyną wad rozwojowych u noworodków, których matki były narażone na smog. Takie maluchy rodzą się mniejsze i słabsze od dzieci, których matka w czasie ciąży nie przebywała w miejscu zanieczyszczonym. Pociechy mające dłuższy kontakt ze smogiem wolniej się rozwijają, mają problemy z koncentracją oraz częściej cierpią na dolegliwości ze strony układu hormonalnego i otyłość.

Zanieczyszczone powietrze jest także groźne dla ciężarnych: może powodować poronienia, śmierć płodu, a także wywoływać przedwczesny poród. Również osoby, które starają się o dziecko, a są narażone na smog muszą liczyć się ze zwiększonym prawdopodobieństwem bezpłodności. Coraz częściej zdarzają się także przypadki depresji, udarów czy zmian anatomicznych w mózgu wywołanych stałą ekspozycją na szkodliwe substancje. Niestety, lista zagrożeń jest znacznie dłuższa...

Choroby układu oddechowego

Smog największy wpływ ma na układ oddechowy człowieka. To przez niego szkodliwe substancje dostają się do naszego organizmu, dlatego najczęściej to właśnie płuca narażone są na związane z tym dolegliwości. Podrażnianie górnych dróg oddechowych przez szkodliwe substancje powoduje częstsze odkrztuszanie, stan zapalny i narażenie na różne choroby.

U ludzi narażonych na smog znacznie częściej występują problemy z alergią i astmą. Ta pierwsza objawia się nie tylko podrażnionymi spojówkami, katarem siennym, wysypką czy łzawieniem. Często atak alergiczny ma znacznie ostrzejszy przebieg niż w przypadku osób nienarażonych na zanieczyszczone powietrze.

Zanieczyszczone powietrze sprzyja także rozwojowi raka płuc, który do niedawna kojarzony był głównie z chorobą palaczy. - Smog zawiera podobne substancje rakotwórcze jak papierosy. Ma też porównywalne oddziaływanie, choć nie zawiera nikotyny, może powodować raka płuc. W niektórych miastach stężenie smogu jest tak wysokie, że po całym dniu jego wdychania, efekty mogą być podobne do wypalenia paczki papierosów - podkreśla dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra immunolog, z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kolejnym zagrożeniem ze strony smogu jest również przewlekła obturacyjna choroba płuc, objawiająca się między innymi dusznościami. Każdego roku doprowadza ona do śmierci około 15 tysięcy Polaków.

Choroby układu krążenia

Niestety, choroby układu oddechowego to nie wszystko. Szkodliwe substancje podrażniają płuca i z łatwością dostają się do krwioobiegu, dlatego zanieczyszczone powietrze ma również wpływ na choroby serca i całego organizmu.

Smog może prowadzić do zawałów serca, miażdżycy, nadciśnienia, a także zakrzepicy czy innych poważnych dolegliwości i zaburzeń rytmu serca i całego układu krążenia. Wśród osób najbardziej narażonych na te choroby są osoby starsze, otyłe oraz te, u których wcześniej stwierdzono problemy kardiologiczne. Jak podkreśla dr Wojciech Feleszko, dane z badań prowadzonych w Śląskim Centrum Chorób Serca SUM, pokazują, że w dni, gdy stężenia zanieczyszczeń powietrza, są szczególnie wysokie, liczba pacjentów z zawałami serca wzrasta ponad 10-krotnie.

Jak walczyć ze smogiem?

Zanieczyszczone powietrze to coś, z czym niezwykle ciężko jest walczyć. Niestety, konsekwencje najczęściej dotykają tych najsłabszych: dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Jak możemy się przed tym bronić?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o czyste powietrze w naszych czterech ścianach, było czystsze powinniśmy zrezygnować z wietrzenia w czasie alarmów smogowych, zasadzić rośliny, które pomagają w oczyszczaniu powietrza z pyłów zawieszonych (na przykład wężownicę, epipremnum złociste czy beniamina). Warto zadbać również o naszą dietę i odpowiednie nawodnienie. Dzięki temu zmniejszymy ilość wdychanych przez nas szkodliwych substancji i ochronimy organizm przed ich wyniszczającym wpływem. Doskonałym sposobem na poprawienie jakości powietrza w domu jest zakup odpowiedniego oczyszczacza. Na rynku znajdziemy różne urządzenia, ale koniecznie wybierzmy taki, który ma system trzech filtrów, do oczyszczania nie korzysta z żadnych substancji chemicznych, nie stosuje jonizacji i nie wytwarza ozonu.

Takim urządzeniem jest na przykład rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne oczyszczacz powietrza Philips AC3259.  Dzięki wieloetapowej filtracji oraz specjalnym rozwiązaniom technologicznym sprzęt zatrzymuje aż 99,97% zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,3 mikrona. Jego skuteczny filtr NanoProtect HEPA zatrzymuje cząsteczki smogu, czyli pył PM2,5, a nawet te o 100 razy mniejsze od nich o wielkości 0,02 mikrona. Oczyszczacz na bieżąco monitoruje poziom zanieczyszczenia powietrza i informuje o jego stanie poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz kolorystyczny wyświetlacz LED. Ponadto, gdy zanieczyszczenie wzrośnie do niepokojącego poziomu oczyszczacz zareaguje automatycznie i przefiltruje je.

Wśród wielu aplikacji mobilnych monitorujących jakość powietrza, jest również aplikacja Air Matters, która współdziała z oczyszczaczami powietrza Philips AC3259 lub AC2889. Przedstawia ona aktualne informacje o zanieczyszczeniu powietrza, zbiera dane historyczne jakości powietrza oraz prognozuje jego zanieczyszczenie. Udziela wskazówek, które pomagają zmniejszyć ryzyko narażenia na gorszej jakości powietrze na zewnątrz. Za jej pomocą można zdalnie sterować oczyszczaczem oraz sprawdzać aktualną jakoś powietrza w domu, zawsze i wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy. Dzięki czemu możemy jeszcze efektywniej oczyszczać powietrze.

Jak informuje dr hab. n. med. Wojciech Feleszko,  Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska opisuje zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, jako jeden z 5 głównych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia. Badania naukowe potwierdzają, że filtracja powietrza zmniejszając ilość alergenów daje poprawę samopoczucia i zmniejsza nasilenia objawów wśród alergików.

Materiał powstał przy współpracy z marką Philips.

Czytaj więcej!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama