Lodówka dla ciebie: podpowiadamy, jak znaleźć odpowiedni model do naszych potrzeb

Prędzej czy później każdy z nas stanie przed koniecznością zakupu lodówki. A co za tym idzie – wyborem, który wbrew pozorom wcale nie jest taki łatwy, jak może się wydawać. Dostępne urządzenia wyposażone są bowiem w szereg nowoczesnych technologii oraz posiadają przeróżne parametry, wśród których łatwo się pogubić. Podpowiadamy, jak wybrać lodówkę, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w gospodarstwie domowym lodówka jest niezbędna. Każdy z nas na którymś z etapów swojego życia stanie więc przed wyborem: jaką lodówkę kupić. A jest w czym wybierać! Wygląd, rozmiar, kolor, parametry, dodatkowe funkcje, zabudowana czy wolnostojąca... Producenci lodówek prześcigają się w wychodzeniu naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Z jednej strony jest to zjawisko pozytywne, z drugiej jednak decyzja o wyborze odpowiedniego sprzętu staje się trudniejsza, niż może się wydawać. Dlatego zakup lodówki należy dokładnie przemyśleć - dobry wybór to nie tylko poprawa naszego komfortu życia i niższe rachunki, ale również lepsza kondycja naszej planety.

Lodówka dostosowana do potrzeb

W pierwszej kolejności warto odpowiednio dobrać rozmiar lodówki, czyli wybrać taką, która dostosowana będzie do naszej kuchni. Gabaryty powinny odpowiadać też stylowi życia, jaki prowadzimy: jeśli jesteśmy singlami, wystarczy nam zdecydowanie mniejszy sprzęt niż rodzinie z trójką dzieci. Nie bez znaczenia jest także to, jak często robimy zakupy. Jeśli do sklepu po jedzenie wybieramy się stosunkowo rzadko, powinniśmy zainwestować w większą lodówkę. Pamiętać należy też o tym, że to nabytek na lata, jeśli więc w przyszłości planujemy powiększenie rodziny, dobrze jest to uwzględnić podczas zakupu.

Następnie powinniśmy zastanowić się nad tym, czy chcemy lodówkę wolnostojącą czy w zabudowie. Wybór ten znacząco się zawęża, jeśli wymieniamy stary sprzęt na nowy. Jeśli jednak projektujemy nową kuchnię - dobrze jest poświęcić na to trochę czasu. Lodówki do zabudowy zwykle lepiej komponują się z meblami i pozostałymi sprzętami, jednak najczęściej oferują zmniejszoną pojemność. Podczas montażu mogą też pojawić się nieprzewidziane trudności, dlatego najlepiej w takiej sytuacji korzystać z pomocy autoryzowanego serwisu. W przypadku lodówki wolnostojącej mamy nieco większe pole manewru.

Nowoczesne technologie, które ułatwiają życie

Nowoczesne technologie przyczyniają się nie tylko do poprawy kondycji naszej planety, ale również do zwiększenia jakości życia każdego z nas - z pewnością więc nie należy się ich bać. Mowa na przykład o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Widać to choćby na przykładzie technologii Space Max™ marki Samsung gdzie główny nacisk położono właśnie na efektywne wykorzystanie przestrzeni, które osiągnięto poprzez maksymalnie wydajną izolację oraz cienkie ścianki urządzenia. I znaczenia nie ma tu to, czy zdecydujemy się na jednodrzwiową lodówkę Slim (o szerokości 45 cm) czy dużo większą Combi.

W obecnych czasach nieustannie i z każdej strony słyszymy, że niemarnowanie jedzenia jest naszym obowiązkiem. W efekcie wielu osobom trend "zero waste" być może spowszechniał. Warto jednak mieć w pamięci, że nadmierna produkcja żywności wiąże się z wyższym zużyciem energii. Dobre nawyki w przechowywaniu pomagają ją zaoszczędzić. Warto także spojrzeć na niemarnowanie żywności z perspektywy ekonomicznej: im mniej będziemy wyrzucać jedzenia, tym więcej pieniędzy zostanie nam w kieszeni. Wie o tym Samsung, który w lodówkach Family Hub oferuje użytkownikom opcje wgrania terminu ważności produktów oraz podgląd wnętrza, dzięki czemu bez konieczności otwierania drzwiczek możemy zobaczyć, co mamy w środku. W ten sposób nie tylko nie będziemy kupować zbędnych rzeczy, ale również oszczędzimy prąd.

Różne produkty potrzebują różnych temperatur przechowywania, aby jak najdłużej zachować świeżość. Nowoczesne technologie bez wątpienia ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie także i w tym zakresie, pozwalając ograniczyć do minimum marnowanie żywności. Odpowiedzią na to może być komora zero Optimal Fresh+ z przesuwną podziałką, w którą wyposażone są wybrane lodówki Samsunga. Dzięki niej możliwe jest wyodrębnienie dwóch stref z różnym poziomem temperatur - odpowiedniej na przykład dla mięsa, wędlin i ryb czy owoców i warzyw. Dłuższą świeżość produktów zapewni też technologia No Frost, dzięki niej wyeliminujemy osadzanie się szronu na jedzeniu i konieczność rozmrażania lodówki.

24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku

Podczas zakupu lodówki warto przyjrzeć się jej klasie energetycznej, przekłada się to bowiem na koszty eksploatacji. Mówią o tym specjalne oznaczenia na etykiecie energetycznej: najtańsze użytkowanie to A* najdroższe - G. Najbardziej energooszczędny sprzęt będzie nieco droższy w zakupie, jednak przełoży się też na niższe rachunki każdego miesiąca. Wybierając lodówkę, nie zapomnij przeanalizować wydajności urządzenia. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, choćby zastosowany w sprzętach Samsunga kompresor Digital Inverter, dodatkowo gwarantujący cichą pracę. Zwróć także uwagę na pojemność lodówki oraz sposób wykorzystania wnętrza. Większy sprzęt, co oczywiste, pochłania więcej prądu. Im więcej zmieści się w niej produktów na małej przestrzeni, tym lepiej. Warto pamiętać, że wydajne lodówki z wysoką klasą energetyczną są dużo korzystniejsze dla środowiska.

Lodówka to jedno z tych urządzeń, które w naszym domu bądź mieszkaniu pracują bez przerwy: 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku (z tego powodu tak ważna jest ich energooszczędność i cicha praca). A kupujemy ją niezwykle rzadko, bo najczęściej wówczas, gdy poprzedni model odmówi posłuszeństwa (a naprawa będzie nieopłacalna) lub podczas urządzania nowej kuchni. Dlatego jest to wybór niezwykle ważny, ponieważ zakup sprzętu AGD jest inwestycją na długie lata. Także w nasz organizm, gdyż lodówka ma ogromny wpływ na naszą dietę: jeśli wybierzemy dobrze, będziemy również jeść lepiej i zdrowiej.

 

Artykuł powstał we współpracy z Samsung


*Dotyczy modelu RB38A7B6AAP.


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje