Mam 30 lat. Wciąż nie oszczędzam na emeryturę. Czy mogę z tym jeszcze zwlekać?

Niedawno skończyłaś 30 lat i zorientowałaś się, że czas beztroskiej młodości już dawno przeminął. Wiesz, że powininnaś zacząć oszczędzać na emeryturę, jednak zupełnie nie jesteś na to gotowa. Czy możesz jeszcze zwlekać?

Według najnowszych badań Komisji Nadzoru Finansowego, młodzi ludzie coraz częściej podejmują decyzję o likwidacji kont emerytalnych. Mają problem z oszczędzaniem i nie widzą sensu w odkładaniu pieniędzy na emeryturę poprzez zinstytucjonalizowane formy wspierane przez fiskusa. Jakie są inne metody oszczędzania na emeryturę? Czy takie działanie u trzydziestolatków ma w ogóle sens?

Umiesz liczyć - licz na siebie

Coraz częściej wśród specjalistów od finansów pojawiają się głosy, że oszczędzanie na dodatkową emeryturę jest koniecznością. Starzejące się społeczeństwo, niewielki przyrost naturalny i niedokładnie skonstruowany system emerytalny - to wszystko sprawia, że za kilka lat świadczenia z ZUS-u będą tak niskie, że staną się jedynie dodatkiem do zaoszczędzonych pieniędzy.

Niestety, większość osób zdaje sobie sprawę z konieczności oszczędzania dopiero, gdy wiek emerytalny zbliża się wielkimi krokami. Według badań przeprowadzonych w kwietniu tego roku przez GFK Polonia aż 2/3 osób w wieku 45-50 lat deklaruje, że oszczędza na emeryturę. W grupie wiekowej 25-29 lat jest to 1/3 respondentów.

Im wcześniej zaczniesz odkładać pieniądze na prywatną emeryturę, tym lepszy skutek odniesiesz. Oszczędzając 162 zł miesięcznie przez 40 lat aktywności zawodowej, możesz zagwarantować sobie dodatkowe tysiąc złotych do świadczeń z ZUS-u. Zaczynając oszczędzanie zaledwie 10 lat przed emeryturą, żeby uzyskać ten sam poziom miesięcznej wypłaty, będziesz zmuszony odkładać już niemal dziesięciokrotnie większą kwotę. Dlatego im szybciej zainteresujesz się oszczędzaniem na rzecz przyszłej emerytury, tym mniej wysiłku będzie cię to kosztowało.

Nauka oszczędzania

Gdy masz 30 lat, zostawiłeś za sobą studenckie życie, masz stabilną pracę, poukładane sprawy osobiste, najwyższa pora na szlifowanie umiejętności rozsądnego oszczędzania. W jaki sposób to zrobić?

Jeśli masz podejście zachowawcze i chcesz mieć pewność, że twoje pieniądze przez cały czas spokojnie na siebie zarabiają, otwórz rachunek oszczędnościowy lub skorzystaj z depozytów bankowych. Dzięki nim twoje fundusze będą całkowicie bezpieczne. Nauczy cię to także stałego odkładania części pensji na rzecz przyszłej emerytury.

Lubisz ryzyko i nie boisz się podejmować odważnych decyzji? Spróbuj przygody z otwartymi funduszami inwestycyjnymi, które zagwarantują ci wyższą stopę zwrotu. To doskonałe rozwiązanie dla młodych ludzi, które ma duże szanse powodzenia w dłuższym okresie czasu. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy na temat pomnażania swoich pieniędzy. Bank pomoże ci rozsądnie inwestować kapitał, byś mógł cieszyć się jak najwyższym zyskiem.

Drobne oszczędności - wielkie marzenia

Przed trzydziestką zaciągnąłeś kilka różnych pożyczek i co miesiąc musisz spłacać raty w różnych bankach? Oszczędź czas i pieniądze przy pomocy kredytu konsolidacyjnego. Dzięki temu zorganizujesz swoje wydatki, a fundusze, które zostaną po spłaceniu raty będziesz mógł odłożyć na dodatkową emeryturę.

Jeśli nie masz sprecyzowanych planów oszczędnościowych, możesz korzystać z programów przygotowanych przez bank, które pozwolą ci uporządkować niewielkie oszczędności. Przykładem takiego produktu jest Program Budowania Kapitału oferowany przez PKO Bank Polski. Dzięki takiej lokacie nauczysz się regularnie odkładać pieniądze na wyznaczony cel, a uzbieraną sumę będziesz mógł spożytkować w krótkim okresie czasu.

Co z emeryturą?

Może wydawać ci się, że jesteś jeszcze młody, więc nie musisz myśleć o swojej przyszłości. To spory błąd. ZUS nie będzie w stanie zapewnić ci świadczeń wystarczających do utrzymania twojego poziomu życia.

Jeśli jesteś zainteresowany odkładaniem pieniędzy na prywatną emeryturę powinieneś założyć Indywidualne Konto Emerytalne wraz z Indywidualnym Kontem Zabezpieczenia Emerytalnego. Oba te produkty pozwolą ci uniknąć podatku Belki, gdy wybierzesz zaoszczędzone pieniądze po wejściu w wiek emerytalny. W przypadku IKZE dodatkową zaletą jest możliwość odliczenia od dochodu pieniędzy, które wpłacisz w danym roku podatkowym.

Nie chcesz rezygnować ze swojego poziomu życia po przejściu na emeryturę? Im wcześniej zaczniesz oszczędzać na ten cel, tym łatwiej będzie ci uzbierać kwotę, która pozwoli ci na realizację marzeń. Nie czekaj, trzydzieści lat to właściwy moment, by zainteresować się swoją przyszłością!

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje