Reklama

Reklama

Nowoczesne systemy samochodowe, które zapewnią bezpieczeństwo tobie i twojej rodzinie

Nowoczesny design i wykorzystanie zaawansowanych technologii kuszą do zakupu, jednak samochód przede wszystkim powinien być bezpieczny, dlatego to systemy dbające o bezkolizyjną jazdę powinny w pierwszej kolejności zwracać naszą uwagę.

Kobiety, szczególnie gdy pojawiają się dzieci, ogromną uwagę podczas zakupu samochodu poświęcają kwestiom bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest rzecz jasna design i komfort, jednak te cechy grają drugoplanowe role. Które samochody spełniają wymogi? Odpowiedź jest prosta: najnowsze modele wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne. A trzeba przyznać, że w ostatnich latach producenci samochodów prześcigają się we wprowadzaniu coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które mają na celu zapewnienie nam bezpieczeństwa.

Stać nas na bezpieczeństwo

- Bezpieczeństwo i komfort pasażera nie powinny być luksusem - mówi Bernhard Maier, Prezes ŠKODA AUTO. - Taką zasadę przyjęliśmy, tworząc model SCALA. Ten zgrabny pięciodrzwiowy hatchback kryje rozwiązania, które do tej pory znane były wyłącznie użytkownikom samochodów klasy premium.  

Reklama

- SCALA to pierwszy model w portfolio marki, który jest zbudowany na innowacyjnej platformie MQB-A0. Zastosowanie jej pozwala na wykorzystanie zaawansowanych systemów wspierających kierowcę i zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo i komfort - wyjaśnia Maier. W wyposażeniu ŠKODY SCALA znajdą się rozwiązania, dzięki którym SCALA stanie się jednym z najbezpieczniejszych pojazdów w swoim segmencie, m.in. LANE ASSIST, SIDE ASSIST, REAR TRAFFIC ALERT czy ADAPTIVE CRUISE. SCALA dostępna będzie również z reflektorami FULL LED.

Quiz: sprawdź, jakie auto pasuje do ciebie >>

Dobrze wiedzieć, że producent aut, które w Polsce niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, dba o to, byśmy podróżowali bez wypadków i kolizji. Choć technologie zapewniające bezpieczeństwo, dostępne są na rynku już długo, to jeszcze do niedawna mogli z nich korzystać jedynie właściciele samochodów wyższej klasy. Większość z nas przed wypadkami chroniły wyłącznie pasy i poduszki powietrzne. Na szczęście sytuacja uległa zmianie, a w nowoczesne technologie zostały wyposażone również modele należące do niższego segmentu cenowego.

Po pasie do celu

Przed niekontrolowanym zjechaniem z drogi i możliwymi skutkami chroni nas asystent pasa ruchu. Jego działanie polega na kontrolowaniu kierownicy i uruchomieniu systemu ostrzegawczego, gdy tylko zaczniemy zjeżdżać na bok bez uruchomionego kierunkowskazu.  Dzięki asystentowi nie ma również obaw, że nie zdążymy wyhamować  - samochód automatycznie aktywuje hamulce, gdy niebezpiecznie zbliżmy się do poprzedzającego nas pojazdu lub przeszkody. 

Martwe pole pod kontrolą

Powoli powszechne staje się wyposażanie samochodów w czujnik monitorowania martwego pola. Ten prosty system dba o nasze bezpieczeństwo przede wszystkim w trakcie wyprzedzania. Jest on w stanie wychwycić nadjeżdżające pojazdy znajdujące się w odległości 20 m. O krok dalej poszła Škoda, konstruując model SCALA, który został wyposażony w czujnik wykrywający zbliżający się samochód nawet z odległości 70 m. Ponadto ostrzega o autach nadjeżdżający z boku na przykład, gdy wyjeżdżamy tyłem z miejsca parkingowego. W razie zagrożenia kolizją system automatycznie uruchamia hamulec.

Asystent bezpieczeństwa

Powoli staje się powszechne wyposażanie aut w system wzywania pomocy w razie wypadku. Połączenie alarmowe może zostać wykonane manualnie, ale gdy pasażerowie są nieprzytomni, to samochód automatycznie wezwie pomoc, podając naszą lokalizację. Dodatkowo niektóre modele w trakcie kolizji zamykają okna, napinają pasy bezpieczeństwa i hamują automatyczne. To wszystko po to, by jak najlepiej zatroszczyć się o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Systemy wspierające jazdę są w tej chwili na świeczniku producentów aut, a co za tym idzie - również konsumentów. Miejmy nadzieję, że już wkrótce zaawansowane technologie zapewniające bezpieczeństwo staną się powszechnym wyposażeniem wszystkich produkowanych samochodów. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Škoda.

 

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy