Reklama

Reklama

Pięć nawyków, które pomogą ci w utrzymaniu zdrowych zębów

To one są naszą najlepszą wizytówką. Świadczą o tym, jak dbamy o zdrowie, jak się odżywiamy, a nawet czy mamy zasobną kieszeń. Dzięki nim oceniamy innych, mówiąc: „Ma piękny uśmiech”.

Zdrowe zęby to nasz skarb, dlatego warto zatroszczyć się o nie jak najlepiej. Oto 5 sposobów na utrzymanie ich w znakomitym stanie - i to przez długie lata.

Dieta

Reklama

Nasze zęby nie są samotnymi wyspami na tafli organizmu. By były w jak najlepszym stanie musimy je odpowiednio odżywić. Najlepiej, jeśli wypracujemy ten nawyk już w dzieciństwie. Ważna jest dieta bogata w wapń i magnez. Pierwiastki te znajdziemy nie tylko w nabiale, ale też rybach, migdałach, sezamie czy jarmużu. W magnez bogate są kasze (szczególnie gryczana), pestki dyni, kiełki pszenicy, sałata czy kakao. Właściwie odżywianie da nam nie tylko zdrowie i smukłą sylwetkę, ale też piękne zęby. Pamiętajmy też, by wystrzegać się cukru. Najnowsze badania pokazują, że uzależnia on silniej niż alkohol czy papierosy. A dla naszych zębów jest po prostu zabójczy. Słodycze są bowiem najlepszą pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę.

Marchewkowe pole

Jeżeli mówimy o odżywianiu, warto wspomnieć o surowych owocach i warzywach. Chcesz zapewnić swoim zębom naturalne oczyszczanie płytki nazębnej i kamienia? Sięgnij po twarde warzywa, takie jak marchewka, czy najsmaczniejsze rodzime jabłka - i chrup. Oczywiście nie chodzi o to, by podjadać je w dużych ilościach między posiłkami. Ważna nie jest ilość, lecz regularność. Każdego dnia sięgnijmy po surowy owoc i warzywo. To jest najlepszy deser dla naszej jamy ustnej.

Po nitce do czystości

Znakomicie, jeśli odżywiamy się dobrze. Wspaniale, jeśli w naszych posiłkach znajdzie się bogata w żelazo natka pietruszki, mięso, buraczki czy kapusta. Niestety, resztki jedzenia często gromadzą się, jak na złość, w szczelinach między zębami. Z pomocą przyjdzie nam nić dentystyczna i umiejętne operowanie nią między zębami. Uważać trzeba, by nie naciskać nią za mocno na dziąsła - można je łatwo uszkodzić nitkując zęby w nieodpowiedni sposób. Dodatkowo ważne jest zwrócenie uwagi na kształt główki szczoteczki, którą myjemy nasze zęby. Najlepiej wybrać tą okrągłą, ponieważ tylko ona jest w stanie nie tylko najlepiej objąć powierzchnię naszego zęba, ale również dotrzeć do wspomnianych przestrzeni międzyzębowych.

Kiedy myć zęby?

Pytanie to z pozoru wydaje się nie dość mądre. Przecież wiadomo, że jak najczęściej! Ale uwaga - okazuje się, że czyszczenie zębów zaraz po spożyciu posiłku szkodzi im. To w jamie ustnej następuje proces trawienia węglowodanów, co nie jest obojętna dla szkliwa, dlatego najlepiej jest odczekać 30 minut od zakończenia jedzenie i dopiero wtedy zabrać się za higienizację.

Klasa sama w sobie

Czym myć zęby, żeby faktycznie je oczyścić z resztek jedzenia, bakterii i innych nieprzyjemnych rzeczy, o których wolelibyśmy nie wiedzieć, że istnieją - i to w dodatku w naszej jamie ustnej! Oczywiście szczoteczką. Wybierzmy taką, która jest specjalistką w higienizacji. Najlepsza będzie elektryczna, bo żadna szczoteczka manualna czy soniczna nie jest w stanie wykonać ruchów i rotacyjnych, i pulsacyjnych, i oscylacyjnych. Ta nowoczesna, jak Oral-B Genius 10 000, jest w stanie wykonać 58 500 ruchów na minutę - takich wyników nie osiągnie nawet wytrawy skrzypek.

Nowoczesność w służbie zdrowia

Smartfon to urządzenie, które towarzyszy nam każdego dnia. Dzięki niemu mamy stały kontakt ze znajomymi, jadąc do obcego miasta trafimy bez problemu na miejsce, a nawet przeprowadzimy transmisję live z koncertu. Czy smartfon może pomóc nam w dbaniu o zdrowy i piękny uśmiech? Może! Na rynku są już rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu wydawały się scenariuszem rodem z filmu science fiction. Doskonałym przykładem może być aplikacja Oral-B, która nie tylko udzieli ci niezbędnych porad na temat szczotkowania zębów, ale także po zintegrowaniu jej przez Bluetooth ze szczoteczkami najnowszej generacji, takimi jak Oral-B Genius 10 000, prześledzi w jaki sposób szczotkujesz zęby. Dzięki funkcji rozpoznawania obrazu wideo, za pomocą kamery umieszczonej w smartfonie, będziesz wiedzieć, w jaki sposób myć zęby, żeby żaden obszar nie został pominięty. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że system pokazuje nam nie tylko, co robić, ale także czego robić nie wolno. Potrójna kontrola siły nacisku poprzez zmianę koloru nasady szczoteczki  (SmartRing) oraz zatrzymaniu ruchów pulsacyjnych poinformuje nas o szkodliwym dla dziąseł i szkliwa zbyt silnym dociskaniu szczoteczki do zębów. Jeśli do tej pory nie byłaś pewna, czy myjesz zęby dostatecznie dokładnie, z taką szczoteczką zapomnisz o swoim zmartwieniu. Dodatkowo aplikacja przypomni Ci o konieczności wymiany końcówki czy wizycie u dentysty!

Artykuł powstał we współpracy z marką Oral-B.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje