Reklama

Reklama

Piękna i świeża, czyli o czym pamiętać, urządzając kuchnię

Liczy się konsekwencja

Kuchnia coraz częściej pełni funkcję pomieszczenia reprezentacyjnego. Rangę tę zyskuje zwłaszcza wtedy, gdy jest połączona z salonem. Ważne jest wówczas, aby była wizualnie spójna z pomieszczeniem, z którym tworzy całość. Uzyskuje się to głównie przez konsekwencję stylistyczną, ale też przez ujednolicenie palety kolorystycznej, ciągłość dekoracyjnych detali i powtórzenie materiałów, z których wykonane są meble.

Najlepszym zabiegiem jest wprowadzenie takich samych stylów aranżacyjnych - na przykład kuchnia skandynawska powinna łączyć się z salonem w tej samej stylistyce. Różnice w stylach wywołują chaos i zgrzyt wizualny. Oba pomieszczenia można optycznie rozdzielić przez wyspowy okap kuchenny. Tworzy on wówczas wraz z wyspą symboliczną linię podziału sfer. Okap może też wizualnie integrować salon z kuchnią. Zwłaszcza jeśli ma formę dekoracyjnej lampy.

Reklama

Siła stylu

Style aranżacyjne na jakie się zdecydujemy, powinny być pochodną naszych potrzeb. Jeśli lubimy przytulność i detale dekoracyjne, zdecydujmy się na kuchnię w stylu prowansalskim, dworkowym, hiszpańskim lub angielskim. Takie kuchnie są ciepłe i emocjonalne. Podobny efekt, ale w bardziej nowoczesnym i uproszczonym pod względem formy wydaniu, uzyskujemy przez styl skandynawski. Dyscypliną formy odznaczają się kuchnie nowoczesne. Wrażenie klinicznego wręcz porządku wywołują zwłaszcza meble z lakierowanymi frontami MDF. Drewno i mat przełamują chłód, zachowując przy tym efekt ładu i nowoczesnej elegancji. Stąd tak częste jest kojarzenie frontów wykonanych z drewna z frontami lakierowanymi. Tego typu kolaże zapewniają też efekt oryginalności, niepowtarzalności i zindywidualizowania wystroju.

Pamiętajmy, że wyraziste usłojenia drewna, ciemne kolory i drobne, mocne wizualnie wzory zmniejszą optycznie kuchnię. Nie zapominajmy też o tak istotnym - dla optycznego rozjaśnienia kuchni i ułatwień gotowania - dobrym oświetleniu. Lampę centralną - na środku sufitu - powinno wesprzeć oświetlenie punktowe, w tym dawane przez okap kuchenny. Światło zapewniane przez okapy buduje również klimatyczność pomieszczenia i głębię perspektyw.

Układ i czystość

Kuchnia to też pomieszczenie, w którym priorytetem jest ergonomia i higiena. Ważne jest dobre zaplanowanie stref - zarówno pod kątem ich wzajemnej lokalizacji, jak i zajmowanej przestrzeni. Sprawdzają się długie blaty robocze, bliskie umiejscowienie płyty kuchennej przy zlewozmywaku, oddalenie lodówki od kuchenki i duże powierzchnie do przechowywania.

W kuchni przechowuje się artykuły spożywcze oraz przygotowuje i spożywa posiłki. Istotna jest zatem czystość i porządek. Nie jest o nie łatwo przy intensywnym użytkowaniu pomieszczenia. Wydobywające się podczas gotowania i smażenia opary pozostawiają na wszystkim tłusty i wilgotny osad. Jest brudny, przywiera do niego kurz i dodatkowo niszczy elementy drewniane oraz farby ścienne. Prowadzi też do rozwoju pleśni oraz nierzadko nieładnie pachnie. Za eliminację pary, tłuszczu i zapachów z gotowania odpowiada okap kuchenny. To drugie obok odkurzacza urządzenie AGD, które służy do utrzymywania czystości w domu.

Precz z oparami

Okap kuchenny nie tylko pomaga w utrzymaniu czystości, ale również usuwa wirusy, bakterie, alergenne pyłki, drobnoustroje i drobiny kurzu. W kuchni jest przez to czystsze powietrze, co ma korzystny wpływ na zdrowie domowników.

Okapy kuchenne pracują skuteczniej, jeśli są podłączone do systemu wentylacyjnego budynku i odprowadzają opary na zewnątrz przez kanał wentylacyjny. Działają wówczas jako wyciąg. Jeśli okap absorbuje opary wyłącznie przez filtr węglowy, a oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia - urządzenie działa jako pochłaniacz. Filtry węglowe należy regularnie wymieniać ze względu na ich ograniczoną zdolność do absorpcji.

Bogactwo wyboru

Obawy budzi niekiedy rozmiar okapu. Nowoczesne modele, mają jednak na tyle estetyczny wygląd, że pełnią rolę akcentu dekoracyjnego. Ciekawy kształt bryły okapu urozmaica wizualnie kuchnię i ją zdobi. Część modeli ma też elementy szklane, przez co urządzenie wydaje się optycznie delikatniejsze i nie zaburza wizualnie aranżacji małej kuchni.

Okap można też schować w zabudowie lub suficie. W obu przypadkach (okap do zabudowy i okap sufitowy) widoczna jest zaledwie jego dolna część. Jest ona całkowicie płaska i w zasadzie słabo zauważalna, przez co okapy te montowane są również w kuchniach rustykalnych. Jedną z nowszych propozycji jest okap blatowy, który jest zintegrowany z płytą kuchenną lub blatem, co również eliminuje jego zauważalność.

Kuchnia jest ważnym pomieszczeniem domu. Estetyczna strona łączy się w niej z praktyczną, co wymaga wyważenia i przemyślenia. Jedno jest pewne - dobry wystrój i czystość to dwa elementy składające się na pełny sukces aranżacyjny.


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje