Reklama

Reklama

Pogromca rybików za grosze. Jedno pryśnięcie, śliskie robaki uciekną w popłochu

Rybiki cukrowe (zwane również srebrzykami, wilgotniakami łazienkowymi), to powszechne owady pojawiające się głównie w wilgotnych miejscach, najczęściej w łazience. Ich zwalczanie jest nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się rybików z domu.

Jak wyglądają rybiki?

Rybiki cukrowe mają kształt cygara o srebrzysto-niebieskim kolorze pancerza. Ich ciało pokryte jest małymi łuskami i trzema szczecinkami na końcu odwłoka.

Czytaj również: Skąd się biorą mrówki w domu? Oto proste sposoby, by się ich pozbyć

Skąd się biorą rybiki cukrowe?

Rybiki uwielbiają wilgotne pomieszczenia, słabo wentylowane i dość ciepłe. Nie są wybredne jeśli chodzi o jedzenie - żywią się m.in. resztkami, martwymi owadami, a nawet... papierem, czy klejem do tapet. Przetrwają wszystko, byle było im ciepło i wilgotno. Warunki panujące w łazience są więc idealnym miejscem, w którym lubią przebywać rybiki.

Tryb życia rybika cukrowego

Srebrzyki to owady nocne - są aktywne, gdy domownicy idą spać. Wtedy to wychodzą z kryjówek, w poszukiwaniu pożywienia. Potrafią bardzo szybko biegać i są czujne - gdy tylko usłyszą niepokojące odgłosy czy błysk światła, w kilka sekund chowają się z powrotem do kryjówek. Rybiki żyją też stosunkowo długo - średnio cztery lata, ale gdy warunki ich sprzyjają, mogą dożyć nawet ośmiu.

Reklama

Zobacz też: Małe muszki latają w twoim mieszkaniu? Sprawdź kwiaty

Jak zwalczyć rybiki?

Najprostszym i najpopularniejszym sposobem stosowanym walki z rybikiem jest usuwanie ich mechaniczne - odkurzanie, przecieranie miejsc, w których się pojawiają. Jeśli ten sposób zawiedzie, można także wykorzystać pułapki na srebrzyki. Są one pokryte wabiącymi substancjami, a ich konstrukcja pozwala na skuteczne odłowienie. W przypadku plagi rybików konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy fachowców, a także profesjonalna dezynsekcja.

Domowe sposoby na walkę z rybikami

Domowym sposobem na rybiki jest przede wszystkim dbanie o czystość i wietrzenie. Można również samodzielnie przygotować pułapkę na srebrzyki. Wystarczy słoik, taśma klejąca i odrobina cukru. Na dno słoika należy wysypać trochę cukru, który zwabi srebrzyki, a naczynie okleić taśmą, aby ułatwić robakom wejście do środka. Od wewnątrz ścianki muszą pozostać śliskie, aby owady, nie miały możliwości wyjścia. Rybiki skutecznie odstrasza suche otoczenie, a ich naturalnymi wrogami są pająki i skorki. Na rybiki ponoć lubią polować też koty domowe.

Czytaj też: Jak wyczyścić szafki kuchenne na błysk?

Co odstrasza rybiki?

Gdy jest jasno, rybiki ukrywają się w różnych szczelinach, pod listwami przypodłogowymi, pomiędzy płytkami czy pod meblami - owady te nie tolerują bowiem światła. Nie lubią także zimna - jeśli chcesz się ich pozbyć, postaraj się zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach do 15-16°C.

Jakich zapachów nie lubią rybiki cukrowe?

Niektóre zapachy działają na rybiki równie zniechęcająco. Wilgotniaki nie przepadają za aromatem cytryny i lawendy. Możesz więc w swojej łazience umieścić kominek zapachowy z takimi olejkami. Sprawdzą się też świece cynamonowe lub waniliowe.

Ocet na rybiki

Bezpiecznym sposobem jest również przygotowanie domowego "odstraszacza" na srebrzyki. Do spryskiwacza wystarczy wlać szklankę ciepłego octu z kilkoma kroplami olejku cynamonowego lub lawendowego. Aby wzmocnić efekt odstraszający, można również dodać gałązkę rozmarynu, tymianku lub lawendy i goździki. Takim roztworem należy spryskać zakamarki w pomieszczeniu, gdzie przebywają insekty. Jest to sposób bezpieczny dla żywności, zwierząt domowych czy dzieci.

Rybiki - zapobieganie

Aby zapobiec inwazji rybików, warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad, które nie tylko zapobiegną pojawieniu się rybików cukrowych w pomieszczeniach, ale również znacznie poprawią komfort życia.

  • Dom czy mieszkanie należy często wietrzyć - niezależnie od pory roku czy temperatury. Zimą, zalecane jest krótkie, intensywne wietrzenie - na kilka minut otworzyć szeroko okna, a w tym czasie wyłączyć ogrzewanie.
  • Warto też zimą rozszczelniać plastikowe okna lub korzystać z wywietrzników.
  • Do domu można na stałe wprowadzić różne aromaty, które odstraszają owady, sprawdzą się odświeżacze z nutą cytryny, lawendy, cynamonu czy goździków.

Internauci zdradzają swoje sprawdzone sposoby na rybiki 

Internauci chętnie dzielą się swoimi sposobami na radzenie sobie z domowymi "problemami". Na forum Interii, na pytanie "Rybik cukrowy - co to jest i jak się go pozbyć?" chętnie udzielali odpowiedzi. A oto niektóre z nich:

Jak widać, każdy ma swój "złoty środek", który pomaga pozbyć się insektów z domu. Ważne natomiast, aby nie bagatelizować problemu, gdy zostanie zauważony. Zaniedbanie może bowiem doprowadzić do plagi rybików.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rybiki | insekty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy