Reklama

Reklama

Preparaty ginekologiczne: jak je stosować, by były skuteczne?

Każda z nas wie, jak ważne jest zdrowie intymne. Taką świadomość w szczególności posiadają kobiety, które mają problem z nawracającymi infekcjami ginekologicznymi. Dbamy o siebie, troszcząc się o higienę czy prawidłową dietę, a dolegliwość wciąż powraca. W tej sytuacji pomóc mogą probiotyki ginekologiczne uzupełniające kobiecą florę bakteryjną. Jak prawidłowo je przyjmować, by wesprzeć mikroflorę pochwy i tym samym wzmocnić ochronę przed infekcjami?

Jak działają probiotyki ginekologiczne?

Infekcje intymne powodują uciążliwe dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie miejsc intymnych, a nawet ból. Chorobie często towarzyszy dyskomfort wywołany przez nieprzyjemny zapach i obfite upławy. Istotną przyczyn występowania infekcji jest zaburzenie naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy. By odbudować lub utrzymać prawidłową florę, możemy zastosować probiotyk ginekologiczny zawierający żywe szczepy bakterii Lactobacillus, które chronią przed namnażaniem się patogenów bakteryjnych i grzybiczych prowadzących do powstania infekcji.

Profilaktyczne przyjmowanie probiotyku pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości intymnych. Jak wybrać odpowiedni produkt? Każdy probiotyk powinien zawierać dokładnie określony szczep bakterii kwasu mlekowego  i najlepiej żeby był on wyizolowany z populacji, w której jest stosowany.

Reklama

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

O probiotykach ginekologicznych myślimy najczęściej w kontekście infekcji czy stanów zapalnych. Rzeczywiście, leczeniu tego typu schorzeń najczęściej towarzyszy ich przyjmowanie. Warto jednak wiedzieć, że profilaktyczne przyjmowanie preparatów tego typu może nam pomóc uniknąć choroby. Jeśli więc borykamy się z nawracającym bakteryjnym lub grzybiczym zapaleniem pochwy, warto przyjmować probiotyki zanim dojdzie do zakażenia. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które często bywają na basenie, w saunie czy jacuzzi, czyli tam, gdzie delikatna flora bakteryjna może być szczególnie narażona na kontakt z patogenami. Wśród innych wskazań można wymienić także stosowanie antybiotyków oraz doustnych środków antykoncepcyjnych. Probiotyki ginekologiczne pomagają przywrócić naturalną równowagę mikrobiologiczną także wtedy, kiedy już dojdzie do choroby. Wtedy jednak, po konsultacji z lekarzem, musimy zastosować również leki przeciwdrobnoustrojowe, które pozwolą na skuteczne zwalczenie infekcji.

Jak przyjmować probiotyki ginekologiczne?

Na rynku dostępne są probiotyki w formie doustnej oraz dopochwowej. Pierwszy rodzaj musi najpierw przejść przez przewód pokarmowy, namnożyć się  w jelicie i w dalszej kolejności dotrzeć do dróg rodnych, dlatego zaczyna działać później. Znacznie szybciej, bo natychmiast, działają probiotyki dopochwowe, takie jak popularny wśród kobiet i stosowany od pokoleń Lactovaginal.

- Takie kapsułki dopochwowe stosujemy raz lub dwa razy dziennie - jedną na noc, lub w przypadku dwóch kapsułek na dobę: jedną rano, a drugą na noc. Natomiast  kwestię doboru właściwego dawkowania najlepiej skonsultować z lekarzem - mówi Justyna Geller, specjalistka marki Lactovaginal. - Po zakupieniu leku, jeżeli jest on przechowywany w temperaturze pokojowej, powinien być zużyty w ciągu czterech tygodni, gdyż po tym czasie może stracić skuteczność. Jeśli nie planujemy zużyć go od razu, lek należy przechowywać w lodówce (temp. 2-8°C). 

Przed aplikacją kapsułki  należy dokładnie umyć ręce i wsunąć ją palcem głęboko do pochwy. Najlepiej robić to w pozycji leżącej. Można lekko zwilżyć ją wodą, by ułatwić sobie aplikację. Po wykonaniu czynności należy ponownie umyć ręce. Kuracja trwa przeważnie tydzień. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, terapię można powtórzyć, ale zawsze po konsultacji z lekarzem.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką Lactovaginal.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje