Reklama

Reklama

Proste sposoby na to, by długo utrzymać porządek w domu.

Praca, dom, dzieci… współczesna kobieta nie ma lekko. Nawał pracy i tempo życia sprawiają, że trudno znaleźć czas dla siebie. Trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą na błyskawiczne ogarnięcie codziennych obowiązków. Poznajcie sposoby, które pozwolą na zminimalizowanie czasu poświęconego na sprzątanie.

Dobry wybór

O szybkim sprzątaniu powinniśmy myśleć już w chwili urządzania mieszkania. Wbrew pozorom układ i kształt mebli istotnie wpływa na tempo porządkowania pomieszczenia. Duża liczba trudnodostępnych zakamarków sprawia, że starcie z nich (lub spod nich) kurzu zajmuje sporo czasu i zwykle wymaga zdolności akrobatycznych, by do nich dotrzeć tradycyjnym odkurzaczem lub ścierką. Przed osiadaniem kurzu bronić nas będą szafki zaopatrzone w szklane lub drewniane drzwiczki. Niczym nieosłonięte półki to miejsca, w których biało - szary pył lubi osadzać się w tempie ekspresowym. Lampy zrobione z piór czy kryształków cieszą oko, ale są bardzo wymagające w kwestii wyczyszczenia ich. Każdy dodatkowy mebel to ekstra powierzchnia, którą trzeba będzie myć. Trzeba przemyśleć, czy zamiast kilkunastu otwartych półek nie lepiej zdecydować się na zamykaną szafę lub oszkloną witrynę. Wybierając sofy, fotele czy kanapy powinniśmy także zwrócić uwagę na obicia, którymi są pokryte. W przypadku tapicerowanych mebli lepiej zdecydować się na wzorzyste tkaniny. Na gładkich materiałach nawet drobne plamy będą bardzo widoczne.

Wyznacz strefy i zadania

Reklama

Aby móc szybko i sprawnie posprzątać mieszkanie, warto wyznaczyć sobie mniejsze strefy. Mogą być to poszczególne pomieszczenia lub ich części. Dobrze wyznaczyć sobie stałe dni na ogarnięcie poszczególnych miejsc - na przykład założyć, że łazienkę porządkujemy w piątki, a balkon w sobotę.

Choć brzmi to banalnie, to najlepszym sposobem na szybkie sprzątanie jest niedopuszczenie do dużego bałaganu. Właśnie dlatego ubrania, które zdejmujesz od razu chowaj do szafy (na to samo miejsce, z którego zostały wyjęte) lub wrzuć do prania. Porzucone na fotelu czy krześle ciuchy szybko zamienią w nieestetyczną górę. Przeczytaną książkę odłóż do biblioteczki, a umytych naczyń nie składuj na suszarce, tylko schowaj je do właściwej szafki. Odkładanie przedmiotów na miejsce jest kluczowe w utrzymaniu porządku w każdym pomieszczeniu. Aby drobne przedmioty nie plątały się po łazience czy kuchni, warto je trzymać w specjalnych segregatorach lub pojemnikach. Dodatkowo, warto znaleźć specjalne miejsca, które pomieszczą zapasy papieru toaletowego, ręczników papierowych, past do zębów czy chemii gospodarczej. Piętrzące się góry opakowań sprawiają wrażenie koszmarnego bałaganu.

Zabezpieczeniem przed tworzeniem się katastrofalnego bałaganu, którego uprzątnięcie zajmuje długie godziny, jest pamiętanie o codziennym wykonywaniu pewnych drobnych prac porządkowych. Ich zrobienie zajmuje kilka minut i pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Pamiętaj o codziennym myciu naczyń i sztućców oraz o odłożeniu ich na półki i do szuflad po wysuszeniu. Powinieneś mieć specjalnie przeznaczone miejsca na przechowywanie wszystkich naczyń. Codzienne słanie łóżka zlikwiduje wrażenie wszechogarniającego bałaganu i ułatwi identyfikację innych przyczyn nieporządku.

Odkurzaj natychmiast

Konsekwentne i systematyczne  usuwanie kurzu pomaga w utrzymaniu we wnętrzu harmonii. Niektórzy odwlekają odkurzanie, bo nie znoszą rozkładania odkurzacza, składania rur i rozwijania kabla. Taka "spychologia" sprawia, że w mieszkaniu unoszą się tabuny kurzu, a podłoga zaczyna przypominać klepisko, które wymaga porządnego szorowania. By bez trudu i szybko odkurzyć mieszkanie, warto zaopatrzyć się w pionowy, bezprzewodowy odkurzacz. To urządzenie, które jest gotowe do działania bez konieczności wpinania go do kontaktu czy rozkładania orurowania. Takie "stojące" urządzenia to kategoria odkurzaczy, która silnie i szybko się rozwija. Producenci prześcigają się w pomysłowości, by niewielkich gabarytów sprzęt działał równie sprawnie jak jego pełnowymiarowy odpowiednik. Perfekcję osiągnęła marka Bosch, której pionowy odkurzacz Athletchoć jest poręczniejsze niż pełnowymiarowy odkurzacz, działa tak samo skutecznie. Jak to możliwe?    Zamontowana w nim elektroszczotka pracuje z prędkością ok. 5000 obrotów na minutę, dzięki czemu zapewnia dokładne czyszczenie wszystkich rodzajów podłóg, takich jak parkiety, dywany, a nawet kafelki!  Odpowiedni przepływ powietrza, wspomniana elektoroszczotka i liczne akcesoria sprawiają, że Athlet ma na każdej powierzchni takie same osiągi jak wielki, okablowany odkurzacz.  Lekka, poręczna (i przede wszystkim pozbawiona uciążliwego kabla i rur) propozycja marki Bosch zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości odkurzania. Urządzenie niezawodnie odkurza i z łatwością porusza się wokół mebli. Może też dotrzeć do zakamarków pod sofami, kredensami i szafkami. Wystarczy kilkanaście minut, by bez większego wysiłku wyssać kurz i pył z każdego miejsca w mieszkaniu! Warto pamiętać o tym, że dywany odkurzamy zawsze "z włosem", podnosząc dyszę odkurzacza, gdy przesuwamy ją "pod włos".

Wprowadzając w życie powyższe porady, twoje mieszkanie będzie lśniło czystością i stanie się obiektem zazdrości. Zdziwisz się, jak łatwo i przyjemnie można zaprowadzić porządek i ład. 


Materiały powstały we współpracy z marką Bosch

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje