Reklama

Reklama

Sprawdzamy, o ile można obniżyć rachunek za prąd dzięki fotowoltaice

Ceny energii elektrycznej wzrastają w zastraszająco szybkim tempie, dlatego jej oszczędzanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Tym bardziej, że posiadamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, a nasz domowy budżet obciąża również praca zdalna. Wysokich rachunków za prąd można jednak uniknąć dzięki fotowoltaice. Ale co to właściwie jest i ile dokładnie zaoszczędzimy?

Z roku na rok płacimy coraz wyższe rachunki za prąd. Z jednej strony wpływają na to szybko rosnące ceny energii elektrycznej oraz dodatkowe opłaty (od 1 stycznia 2021 roku obowiązuje opłata mocowa), z drugiej - coraz większa liczba urządzeń elektrycznych w naszych domach oraz praca i nauka zdalna. Energię elektryczną warto oszczędzać nie tylko ze względu na fakt, że zapłacimy niższe rachunki i więcej zostanie nam w portfelu, ale także z powodu troski o ekologię. Odpowiedzią na obie kwestie jest instalacja fotowoltaiczna, czyli system pozwalający na przekształcanie promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Ale jak to właściwie działa i jakie korzyści instalacja fotowoltaiczna nam przyniesie?

Reklama

Fotowoltaika, ale co to właściwie jest?

Najprościej rzecz ujmując, fotowoltaika to instalacja, produkująca energię elektryczną dzięki promieniowaniu słonecznemu. Składają się na nią panele  - najczęściej umieszczane na dachu, falownik, konstrukcja montażowa, okablowanie i system zabezpieczeń. Kluczowy jest jednak nie tylko prawidłowy montaż, ale również projekt i konfiguracja. Innymi słowy: odpowiednie dostosowanie mocy systemu do możliwości instalacji elektrycznej, która znajduje się w domu bądź budynku. Później jednak system fotowoltaiczny jest już w pełni bezobsługowy. Niektóre firmy, na przykład Esoleo, oferują swoim klientom pomoc w uruchomieniu monitoringu pracy instalacji. Dzięki niemu możemy na bieżąco kontrolować, czy wszystko działa w sposób prawidłowy, jak również monitorować, ile prądu produkuje nasza instalacja.

Dobrze dobrany i zamontowany system pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na prąd gospodarstwa domowego nawet w 100 proc. Co więcej, panele fotowoltaiczne - w przeciwieństwie na przykład do popularnych solarów - działają efektywnie niezależnie od warunków panujących na zewnątrz: temperatury, pory roku czy ilości promieni słonecznych. Mimo że w pochmurny dzień wyprodukowanej zostanie mniej energii - wciąż będzie jednak produkowana, nawet jesienią i zimą!

Fotowoltaika, czyli oszczędność na rachunkach za prąd

Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy zminimalizować comiesięczne koszty energii kupowanej z sieci nawet o 85 proc. Dzieje się tak ponieważ w pierwszej kolejności zużywamy energię słoneczną, która w przypadku posiadania systemu fotowoltaicznego jest dla nas darmowa. Dodatkową korzyścią z posiadania instalacji jest to, że nie interesują nas ani podwyżki cen energii (a te rosną w zastraszającym tempie), ani inflacja. Kupując prąd, nie płacimy bowiem wyłącznie za samą energię - na nasz rachunek składają się także przeróżne opłaty stałe i dodatki. Tymczasem produkcja energii elektrycznej w instalacji fotowoltaicznej odbywa się bez dodatkowych kosztów.

Choć montaż instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od wielkości systemu i warunków pogodowych, najczęściej - w przypadku domów - trwa nie dłużej niż dwa dni.  Dla instalacji o mocy do 50kW nie są potrzebne żadne pozwolenia. Decyzja administracyjna wymagana jest dopiero wówczas, gdy moc instalacji jest większa, ale w takim przypadku sprawdzony partner, taki jak wspomniane wcześniej Esoleo, przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty i załatwi konieczne formalności.

Oszczędzanie energii elektrycznej nie jest trudne!

W codziennym życiu możemy na różne sposoby oszczędzać energię elektryczną. Można na przykład (i warto to robić!) kupować energooszczędne urządzenia i żarówki, wyłączać telewizor, gdy go nie oglądamy, gasić światło, gdy nie ma nas w pokoju czy nie zostawiać urządzeń w stanie czuwania. Choć z pewnością szybko zauważymy korzyści, prawdziwe oszczędności gwarantuje własna, przydomowa instalacja fotowoltaiczna.

- Fotowoltaika to nie tylko niższe nawet o 85 proc. rachunki za prąd, ale także pozytywny wpływ na środowisko. Wytwarzanie energii słonecznej to czystsze powietrze i woda oraz zachowanie zasobów naturalnych - podkreśla Wojciech Kowalczyk, ekspert firmy Esoleo. Tym bardziej, że większość naukowych prognoz nie pozostawia złudzeń: jeśli nie zaczniemy korzystać z odnawialnych źródeł energii i oszczędzać prądu, w przyszłości może go zabraknąć. Choć trudno to sobie wyobrazić, ponieważ coraz mocniej otaczamy się elektroniką, a nierzadko jesteśmy od niej wręcz uzależnieni, tak właśnie może się stać. Korzyści odczujemy więc nie tylko my (i nasze portfele), ale również nasze dzieci i wnuki.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje