Reklama

Reklama

Sprawy, które załatwisz bez wizyty w placówce banku

Trwająca pandemia sprawiła, że usługodawcy wyszli nam naprzeciw, oferując coraz więcej opcji dostępnych bez wychodzenia z domu. Wyjątkiem nie są banki. W dodatku te instytucje nie służą już wyłącznie do prowadzenia kont czy udzielania pożyczek. Nowoczesna bankowość oferuje całą platformę do obsługi spraw finansowych: od ubezpieczeń, aż po zakup biletów komunikacyjnych. Co jesteśmy w stanie załatwić bez wizyty w oddziale?

Konto na selfie

W ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować niesamowity postęp, jeśli chodzi o dostępność do usług bankowych online. Zacznijmy od tego, że obecnie można założyć konto na selfie bez wychodzenia z domu. Sposób jest bardzo prosty i bezpieczny - wystarczy pobrać aplikację banku, za jej pośrednictwem zrobić zdjęcie dowodu osobistego, a następnie wykonać selfie. Nie ma możliwości, by ktoś założył konto na nasz skradziony dowód osobisty - algorytm porównuje zdjęcie z dokumentu z naszymi rysami twarzy. Dopiero gdy wszystko się zgadza, otworzymy konto. Weryfikacja trwa błyskawicznie - nawet 15 minut. Nie musimy ani odwiedzać placówki banku, ani czekać na kuriera, który doniesie umowę.

Prywatny doradca bankowy

Reklama

Gdy już otworzymy konto, przez internet lub z poziomu aplikacji możemy złożyć między innymi wniosek o kredyt czy założenie lokaty. W razie jakichkolwiek wątpliwości możemy skonsultować się z wideodoradcą:

- Zgodnie z zapowiedzią złożoną w maju, kiedy to bank uruchomił usługę wideodoradcy dla firm, rozszerzamy jej zakres, udostępniając ją także dla klientów indywidualnych - mówi Bartosz Błaszczyk, dyrektor Biura Klienta Podstawowego w PKO Banku Polskim. - Nasi doradcy nie tylko informują o ofercie banku podczas rozmowy on-line, ale także pomagają skorzystać z niej. Na początek mają możliwość złożenia wniosku o kartę kredytową, pożyczkę gotówkową, ubezpieczenie komunikacyjne oraz otwarcie limitu w koncie.

Płatność za komunikację miejską i autostrady

Przez aplikacje bankowe załatwimy nie tylko sprawy, które bezpośrednio dotyczą bankowości. Banki starają się rozszerzać swoje usługi tak, by za pomocą jednego konta można było obsłużyć jak najwięcej czynności związanych z finansami. Przykładowo w niektórych bankach możemy kupić bilety komunikacji miejskiej . Wystarczy wybrać miasto, rodzaj i liczbę biletów. Płacimy bezpośrednio z naszego konta. Z kolei, jeśli wprowadzimy do aplikacji numer rejestracyjny naszego pojazdu, będzie on rozpoznawany na bramkach na autostradzie - szlaban otworzy się automatycznie, gdy tylko kamera uchwyci naszą rejestrację. Płatność za autostradę zostanie pobrana z konta bez konieczności naszej ingerencji.

Wnioski urzędowe

Banki umożliwiają także składanie wniosków do urzędu. Za pośrednictwem aplikacji bankowej możemy między innymi ubiegać się o pieniądze z programu Rodzina 500+ czy Dobry Start, czyli 300 złotych na wyprawkę dla ucznia. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny w bankowości internetowej, a następnie za pośrednictwem banku wysłać go do urzędu. Jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony, pieniądze przyjdą wprost na nasze konto bankowe.

Dodatkowe funkcje

Warto również wspomnieć o wyjątkowej możliwośći, która pojawiła się niedawno w PKO Banku Polskim. Jest to Asystent głosowy , który wykona nasze mówione  (lub pisane ) polecenia w aplikacji IKO. Wystarczy powiedzieć: "przelej 100 złotych do Kowalskiego" czy "podaj mi kod BLIK", a Asystent natychmiast wykona powierzone mu zadanie. Z jego pomocą możemy także wyszukiwać transakcje w historii, filtrując je według kwoty, daty i typu, doładować telefon na kartę czy sprawdzić stan konta.

Ciekawą opcją, która pojawia się w niektórych aplikacjach bankowych, jest wysłanie prośby o przelew do osoby, która jest nam dłużna pieniądze, dzielenie rachunku (na przykład po wizycie w restauracji) czy szybki i prosty zakup walut i akcji. Dodatkowo w niektórych bankach można otrzymać kupony rabatowe na wybrane usługi lub wykupić kartę podarunkową z dostępem m.in. do platform streamingowych czy bibliotek e-booków.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje