Reklama

Reklama

Stwórz przytulny dom - miękkie tkaniny, wygodne siedziska, poduszki i koce

Każdy ma inny gust i preferencje, co do wykończenia własnego domu. Jednym podoba się styl boho, innym rustykalny, jeszcze innym prowansalski, shabby chic, skandynawski, klasyczny czy kolonialny. Choć niektóre z nich diametralnie się od siebie różnią, to łączy je jeden wspólny mianownik - mają stworzyć jak najbardziej przytulne wnętrze.Będąc w hotelowym pokoju czy biurze możemy zachwycać się wystrojem i kreatywnością projektantów, ale jednak nie chcielibyśmy w takiej aranżacji spędzić całego dnia. Powód? Są zbyt oficjalne i niezbyt przytulne. To właśnie "przytulność" jest najbardziej pożądaną cechą wnętrza. Choć z reguły to ludzie i towarzyszące im emocje tworzą atmosferę, znajdujące się w domu meble i dodatki mogą podkreślić przepełniające domowników uczucia.

- Rodzinny Dom to także ciepła atmosfera, którą tworzą przede wszystkim nasi najbliżsi. Przytulną aurę w salonie możemy stworzyć również poprzez jego odpowiednią aranżację. Miękki dywan, ciepły koc, kolorowe poduchy, stylowe lampy czy ciekawe dekoracje - to wszystko sprawia, że chcemy spędzać w nim czas - radzi Joanna Chybowska-Kaczmarek Dyrektor ds. Zarządzania Produktem Black Red White.

Reklama

Przytulny dom to taki, który zachęca, by zostać w nim na dłużej. Skłania do wyciszenia, relaksu i spotkań z najbliższymi. Jest ładny, pasujący do gustu właścicieli, ale i komfortowy. W takim wnętrzu dla każdego znajdzie się miejsce! W jego konstruowaniu nie liczy się poziom artystyczny wystroju, ceny przedmiotów czy kształty mebli, a już na pewno nie metraż.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie to element wystroju, który często bagatelizujemy. Tymczasem to ono jest w dużej mierze odpowiedzialne za wykreowanie miłego, klimatycznego nastroju. Odpowiednie lampy potrafią stworzyć wrażenie rodzinnego, domowego ogniska. Bardzo ważny jest nie tylko kształt klosza czy wzór abażuru, ale także barwa światła. Czyste, białe strumienie światła z ledowych żarówek kreują wrażenie laboratoryjnych, zimnych wnętrz. Takie odczucia też powodują neony w kolorowych kolorach. Dużo lepsze będzie ciepłe, żółte światło.

W pomieszczeniu, zwłaszcza tak wielofunkcyjnym i rodzinnym jak salon, warto zainwestować w kilka punktów świetlnych. Centralnie umieszczona lampa wisząca jest funkcjonalna, ale nie da tak intymnego charakteru jak np. oświetlenie punktowe. Lampy podłogowe i stołowe dodają wnętrzu wyjątkowości i wyznaczają jego poszczególne strefy. W Skandynawii bardzo popularnym zabiegiem jest umieszczanie lamp w oknie - albo w postaci lampy wiszącej, albo w formie lampy stołowej postawionej na parapecie. Daje to niezwykle bajeczny, przytulny efekt.

Przytulny miks

Gładkie ściany, nowoczesne meble na wysoki połysk i gama chłodnych kolorów nie sprawiają miłego wrażenia.

- Atmosferę przytulności zapewniają przyjemne w dotyku faktury, świece i obecność znajomych, lubianych przedmiotów -  wyjaśnia Marta Skowrońska z  Instytutu Socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przytulne jest to, co wywodzi się z natury, a w naturze podziwiać można całą feerię barw i faktur. Słoje drewna, lniane czy bawełniane sploty, chropowaty kamień - to elementy, które warto ze sobą łączyć i wprowadzić do pomieszczenia. Zachowując zwartą bazową paletę barw ziemi na ścianach i podłodze, przy wyborze mebli czy tkanin postawmy na niejednolitą fakturę lub mozaikę kolorystyczną, by wprowadzić nieco stylowego "zamieszania".

Kojące tkaniny

W przytulnych wnętrzach tkaniny powinny być wszechobecne. Mogą pojawić się na oknie (w postaci rolet, zasłon czy firanek), na łóżku i innych siedziskach (jako kapy, koce, poduszki, pokrowce czy narzuty), na ścianach (miękkie materiałowe tkaniny są coraz bardziej popularne) czy na stole (w formie obrusu czy serwety). Warto, by były naturalne, miękkie i dobrej jakości. Powinny także pasować do stylistyki wnętrza. W klasycznych sprawdzi się aksamit i welur, a tak lubiane przez Polaków klimaty skandynawskie podkreślą bawełna i len.Usiądź jak król

Przytulne wnętrze to takie, w którym każdy może wygodnie spędzić czas i poczuć się swobodnie. Właśnie dlatego powinny znaleźć się tam siedziska, na których cała rodzina będzie mogła wypocząć, przytulać się i spędzać ze sobą czas. Jak podkreślają eksperci Black Red White, przytulny salon powinien być miejscem spotkań sprzyjającym rozmowom i budowaniu bliskiej, autentycznej więzi.

-By tak się stało, powinniśmy zadbać o stworzenie odpowiedniego klimatu, takiego który będzie antytezą przesłuchania: nie może odbywać się na twardym, zimnym krześle, przy surowym stole i oślepiającym świetle żarówki. Korzystna jest sytuacja, gdy jedna osoba siedzi na sofie, druga zaś - na fotelu ustawionym pod kątem lub na sofie narożnikowej obok siebie- wyjaśnia Marta Skowrońska.

W przytulnym wnętrzu nie może zabraknąć miękkich foteli, a zwłaszcza tych dużych i niezwykle wygodnych, zwanych uszakami. Głębokie, obite miękką tapicerką zachęcają do tego, by schować się w nich z książką. Obecność "domowych" foteli pomoże także gościom w skróceniu dystansu. Gdy siedzą na miękkim siedzisku i mogą się oprzeć, czują się jak u siebie, a nie jak na przesłuchaniu. Układ foteli można także ad hoc dostosować do sytuacji towarzyskiej i ustawić je tak, by wszyscy siedzieli do siebie przodem. Nie każdy ma na tyle miejsca, by ustawić sofę i kilka foteli. Idealnym rozwiązaniem są wówczas pufy. Niewielkie, ale wygodne staną się siedziskiem pożądanym przez gości.

Materiał powstał we współpracy z marką Black Red White.

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje