Wiosenne porządki: poradnik szybkiego, skutecznego i efektywnego sprzątania

Wiosna jest idealnym momentem na generalne porządki w domu. W tym zadaniu warto wspomóc się nowoczesnymi technologiami, które znacznie ułatwią i przyspieszą pracę. Podpowiadamy, jak zaplanować i przeprowadzić porządki w domu.


Planowanie

Zanim zabierzemy się za porządki, warto zaplanować sobie prace. Stwórzmy listę wszystkich zadań do zrobienia, które rozdzielimy pomiędzy domowników. By uniknąć nieporozumień, szczegółowo zapiszmy, co należy zrobić. Zamiast więc pisać "posprzątać łazienkę", lepiej zapisać: "przetrzeć półki z kosmetykami", "wyczyścić kratkę wentylacyjną", "wyszorować fugi" itp. W procesie planowania uwzględnijmy również przegląd potrzebnych nam sprzętów, myjek, gąbek, papierowych ręczników i środków czystości. Jeśli czegoś nam brakuje, będziemy musieli to dokupić. Najlepiej zrobić to, zanim zaczniemy sprzątanie, by nie przerywać sobie pracy później.

Od góry do dołu

Porządki należy robić w sposób... uporządkowany! Nie ma sensu zabierać się za mycie podłóg, by potem na czystą powierzchnię strącać kurz z półek. Zacznijmy od mycia lamp. Następnie teleskopową szczotką ściągnijmy pajęczyny spod sufitu i przy listwach. Kolejnym krokiem powinno być umycie okien i parapetów, zarówno tych wewnątrz, jak i na zewnątrz. Konieczne będzie również zdjęcie i wypranie firanek i zasłon. Nie zapomnijmy również o wyczyszczeniu kaloryfera. Warto w tym celu użyć specjalnej szczotki, która pozwala dotrzeć do ukrytych zakamarków.

Przetarcie kurzu

Potem zabierzmy się za starcie kurzu z mebli. Musimy umyć je również w środku. Najlepiej użyć do tego ściereczek z microfibrą, które idealnie zbierają i zatrzymują brud. To świetny moment na przejrzenie rzeczy i pozbycie się tych, których od dawna nie używamy. Konieczne będzie także przetarcie półek, na których stoją książki. Zastanówmy się, które rzeczywiście chcemy zachować, resztę oddajmy na cele charytatywne lub do biblioteki. Zanim ustawimy te pozostałe z powrotem na półce, odkurzmy je dokładnie. Pamiętajmy również o odsunięciu mebli i przetarciu ich ze wszystkich stron. Kurz lubi się zbierać przede wszystkim przy nóżkach.

Czyszczenie tapicerek i dywanów

Wiosenne porządki są idealną okazją nie tylko do wyprania i wymiany pościeli, ale również wyczyszczenia kompletu wypoczynkowego. Jeśli znajduje się na nim pokrowiec, wystarczy go ściągnąć i oddać do pralni chemicznej. To samo robimy z dywanikami. Gdy jednak obicia kanapy nie da się zdjąć, konieczne będzie zamówienie ekipy specjalizującej się w czyszczeniu tapicerek.

Kuchnia i łazienka

Te pomieszczenia najintensywniej eksploatujemy, dlatego wymagają szczególnej uwagi podczas sprzątania. Na każdą mytą powierzchnię należy nanieść środek, który radzi sobie z kamieniem, rozetrzeć go i pozostawić na parę minut, by brud "zmiękł" i był łatwiejszy do usunięcia. Następnie zetrzyjmy go gąbką i ciepłą wodą. Powierzchnie, które powinny pozostać bez smug, spryskajmy środkiem na bazie alkoholu, a następnie przetrzyjmy papierowym ręcznikiem. Fugi najlepiej zalać silnym środkiem myjącym, a następnie wyszorować szczoteczką do zębów.

Odkurzanie i mycie podłóg

By zaoszczędzić czas, w trakcie, gdy my będziemy myć łazienkę, naszymi podłogami może zająć się automatyczny robot sprzątający. Jednym z najnowocześniejszych urządzeń tego rodzaju dostępnych na rynku jest iRobot Roomba Combo, robot odkurzająco-mopujący, który jednocześnie zbiera kurz i mopuje podłogi na mokro. Radzi sobie zarówno z parkietem, deskami i kafelkami, jak i dywanami czy wykładzinami. Robot wyposażony jest w dwie szczotki boczne. Zebrane przez nie zabrudzenia kierowane są do głowicy czyszczącej. W niej osadzona jest specjalnie profilowana szczotka, która wraz z dużą mocą ssania pozwala na umieszczenie zabrudzeń w zbiorniku robota. Dzięki inteligentnej nawigacji liniowej robot odkurzy i umyje każdy centymetr naszej podłogi, a dzięki czujnikowi, który wykrywa poważniejsze zabrudzenia, skutecznie usunie je, poświęcając im więcej czasu. iRobot Roomba Combo potrafi się również uczyć - zapamiętuje mapę mieszkania i personalizuje tryby do danych powierzchni. Dzięki aplikacji iRobot Home nie musimy przerywać swoich zadań, gdy chcemy zarządzać pracą urządzenia. Sprawdzimy tam aktualny cykl sprzątania. W tym miejscu m.in. poznamy także spersonalizowane sugestie przygotowane przez robota. Na podstawie zebranych danych może na przykład sugerować częstsze sprzątanie w okresie alergii oraz zrzucania sierści przez zwierzęta. Roomba Combo może być obsługiwana także poprzez asystentów głosowych Google czy Alexa.

Artykuł z ekspozycją partnera

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy