Wybierasz się na wakacje samochodem? Sprawdź, jak go przygotować do dalekiej trasy
Koszt hotelu, posiłków w kurortach, atrakcji turystycznych… Trudno wakacje zaplanować budżetowo, szczególnie w dobie inflacji. Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem, dochodzi do tego jeszcze koszt paliwa, powinniśmy również zrobić przegląd… No właśnie. Istnieje kilka ważnych czynników, które warto wziąć pod uwagę, by zapewnić sobie i rodzinie bezpieczeństwo, a także by nie zepsuć sobie wyjazdu niespodziewaną awarią. Jak zrobić to budżetowo?
Prezentacja partnera
Koszty napraw rosną, więc... rezygnujemy z nich całkowicie
Przed daleką podróżą warto sprawdzić kilka newralgicznych punktów, nawet jeśli wydaje nam się, że auto jest w pełni sprawne. Ryzyko ujawnienia się ukrytej usterki w dalszej podróży jest bardziej prawdopodobne niż na krótkich trasach, np. w drodze po zakupy czy do pracy. W końcu jedziemy mocno obciążonym samochodem, spieszymy się, by jak najprędzej dojechać do celu, a do tego na zewnątrz panują wysokie temperatury. Z tego powodu należy zrobić przegląd techniczny, a jeśli to koniecznie, również serwis w warsztacie samochodowym.
Jak wynika z badania OTOMOTO przeprowadzonego w kwietniu przez Minds & Roses, aż 69 proc. kierowców nie widzi możliwości obniżenia kosztów naprawy swojego pojazdu. Niepokoi fakt, że ze względu na rosnące koszty, aż 45 proc. pytanych w badaniu kierowców zrezygnowało z naprawy samochodu w ciągu ostatniego roku.
Zapewnienie bezpieczeństwa przed podróżą powinno być jednak absolutnym priorytetem. A przygotowując się do wyjazdu można przy okazji podnieść komfort pasażerów i zapewnić sobie większą wygodę. Co warto sprawdzić przed wyjazdem i jak obniżyć ewentualne koszty związane z przygotowaniem samochodu do trasy?
Pamiętajmy o wygodzie!
Przygotowanie samochodu do dalekiej podróży to nie tylko konieczność skupienia się na szeregu newralgicznych części, których awaria może uniemożliwić dalszą jazdę. Choć bezpieczeństwo jest bez wątpienia najważniejsze - nie zapominajmy o wygodzie! Części motoryzacyjne to także różnego rodzaju akcesoria, które wpływają na komfort podróżowania. Łatwo o nich zapomnieć, a następnie dopiero w trasie przekonać się o tym, jak bardzo by uprzyjemniły pokonywanie setek kilometrów.
Wśród używanych elementów na OTOMOTO znajdziemy choćby bagażniki na dach - czy to umożliwiające bezpieczny transport rowerów, czy też zabranie dodatkowych walizek. A w przypadku wakacyjnych wyjazdów (zwłaszcza z całą rodziną) każda dodatkowa przestrzeń na bagaże pozostaje bezcenna. Na co zwrócić uwagę? Na modele, które cechują się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz będące łatwe w montażu.
Nic tak nie umila podróży, jak słuchanie ulubionej muzyki - jazda będzie tym przyjemniejsza, im lepszej jakości głośniki samochodowe posiadamy. Przed wyjazdem warto więc rozważyć opcję wymiany posiadanego nagłośnienia na wyższej klasy i poszukać wśród używek. Nie mamy nic do stracenia, a zyskać możemy bardziej klarowne dźwięki i wyrazistsze bassy.
O czym jeszcze w ferworze wakacyjnych przygotowań łatwo zapomnieć? O drobnych elementach, takich jak np. osłony przeciwsłoneczne. To stosunkowo tanie rozwiązanie, które pomaga zmniejszyć nagrzewanie się wnętrza pojazdu. Wreszcie: podłokietnik. To kolejny skromny gadżet, który w wielokilometrowych trasach potrafi zdziałać cuda. Niweluje on mianowicie napięcie mięśni i pojawiający się dyskomfort.
Klimatyzacja i płyny eksploatacyjne
Bez klimatyzacji da się żyć, ale... co to za życie! Trudno wyobrazić sobie stanie w korkach w 30-stopniowym upale, szczególnie gdy w podróży towarzyszą nam dzieci. Dla własnego i ich komfortu upewnijmy się, czy wszystko jest w porządku. I znów - sami tego nie zrobimy. By sprawdzić, czy nie brakuje czynnika oraz oleju smarującego, konieczna będzie wizyta w warsztacie.
Mechanik w ramach przeglądu skontroluje również poziom i stan płynów eksploatacyjnych - silnikowego, chłodzącego, hamulcowego, płynu do spryskiwaczy. Przy okazji może się okazać, że np. za niski stan płynu chłodzącego odpowiada nieszczelność układu.
Na koniec opony - przed wyjazdem warto skontrolować ciśnienie oraz stan bieżnika, ogumowania obręczy i wentyli. W końcu nierzadko kierowcom zdarza się "złapać gumę" w trasie i raczej nikt z nas nie życzy sobie, żeby stało się to w trakcie długo wyczekiwanego urlopu. Upewnijmy się również, że mamy w aucie wszystko niezbędne do samodzielnej wymiany opony.
Akumulator, silnik, hamulce
W trakcie upałów ryzyko problemów z uruchomieniem akumulatora wzrasta. Konieczne będzie także skontrolowanie hamulców (grubość tarcz, stan kloców, zacisków, przewodów, płynu hamulcowego) - w końcu im bardziej samochód jest obciążony bagażami i pasażerami, tym dłuższa droga hamowania. Mechanik może podłączyć samochód do komputera diagnostycznego, by upewnić się, czy nie ma błędów w silniku. Należy również skontrolować stan zawieszenia. Bez odpowiednich narzędzi i warsztatu nie sprawdzimy tych wszystkich kwestii, dlatego wizyta u mechanika jest konieczna.
Tanie serwisowanie, czyli jak obniżyć koszty napraw
Czasami w trakcie przeglądu może się okazać, że konieczne będzie serwisowanie. Okres wakacyjny nie sprzyja sporym niespodziewanym wydatkom - w końcu wolelibyśmy uzbierany budżet przeznaczyć na wizyty w restauracjach czy wynajem sprzętu sportowego. Jak wynika z przytoczonego powyżej badania Minds & Roses, trzech na czterech ankietowanych polskich kierowców uważa, że koszty napraw samochodu wzrosły w ostatnim roku, zatem ponad połowa jest zainteresowana ich obniżeniem poprzez skorzystanie z części używanych. Ale tylko 21 proc. rzeczywiście z nich korzysta. Dlaczego?
Tańsze, sprawdzone i bezpieczne
Wielu kierowców rozważających skorzystanie z naprawy przy pomocy części używanych zadaje sobie pytanie, czy to rozwiązanie jest bezpieczne. Czy spełniają one standardy bezpieczeństwa? Czy nie bywają awaryjne? By odpowiedzieć na te pytania, warto przyjrzeć się temu, skąd się tego typu części biorą. Kiedy samochodu z różnych powodów nie opłaca się już serwisować, trafia on do stacji demontażu pojazdów. To właśnie tam odzyskuje się z niego pełnowartościowe części.
Podkreślić tu należy słowo "pełnowartościowe" - czyli takie, które po odpowiednim wyczyszczeniu i osuszeniu pozostają w pełni sprawne i bezpieczne.
Wśród części używanych na OTOMOTO znajdziemy nawet elementy blacharskie, przewody elektryczne czy silniki. Czasami są to części, których nie da się już dostać na rynku. Wybierając części używane należy jednak pamiętać, że nie wszystkie nadają się do ponownego wykorzystania. Wśród tych, których nie można wykorzystywać w innym samochodzie, są m.in. używane klocki hamulcowe czy poduszki powietrzne.
Jeśli dobrze przygotujemy samochód do podróży, do celu dotrzemy nie tylko bezpiecznie, ale i wygodnie. W końcu podróżowanie, tak jak życie, warto sobie umilać i ułatwiać.
Prezentacja partnera