Zapomnij o pralni! Jak przygotować zimową garderobę bez uszczerbku dla ubrań?

Ubrania leżące miesiącami w szafie mogą przesiąknąć różnymi zapachami. Podpowiadamy, jak je odświeżyć bez użycia pralki, która dla niektórych tkanin bywa bezlitosna.

Zima zbliża się wielkimi krokami, pora więc wyciągnąć z najdalszych zakątków szafy ciepłe ubrania. Warto zrobić to odpowiednio wcześnie, gdyż może spotkać nas przykra niespodzianka - elementy garderoby, które leżą nieruszane miesiącami, mogą nieprzyjemnie pachnieć. Zimowego płaszcza nie wrzucimy do pralki, po takiej próbie odświeżenia nie nadawałby się do noszenia. Z kolei pralnia kosztuje często więcej niż poszczególne elementy naszej garderoby. W dodatku takie punkty usługowe najczęściej zastrzegają, że nie biorą odpowiedzialności za ewentualne zniszczenie ubrań. W jaki sposób poradzić sobie z problemem w domowych warunkach?

Wietrzenie

Najprostszym i jednocześnie najtańszym sposobem jest wystawienie ubrań na balkon. Wiatr i promienie słoneczne nieco poprawią ich zapach, nie oczekujmy jednak cudów. Pamiętajmy również, by nie pozostawiać ich bez kontroli - chyba nie chcemy, żeby nasz płaszcz przemókł do suchej nitki, gdy nadejdzie deszcz, o który jesienią nie trudno. Z kolei mocne słońce może sprawić, że kolor ubrania wypłowieje.

Zamrażanie

Zarówno wysoka, jak i niska temperatura są w stanie zdziałać cuda. Dlaczego Chip Bergh, prezes Levi Strauss & Co., trzyma swoje jeansy w zamrażarce? Tego typu spodnie nie lubią być zbyt często prane, każdy ich posiadacz wie, że same idealnie dopasowują się do ciała, a gdy wrzucimy je do pralki, tracą pożądany kształt. W dodatku mogą wyblaknąć. Chip Bergh twierdzi, że powinniśmy je co jakiś czas wsadzić do zamrażarki - niska temperatura skutecznie wybije bakterie. Plamy zaś należy wyczyścić ręcznie. Ta rada może i sprawdza się w przypadku jeansów, trudno jednak wyobrazić sobie przetrzymywanie w zamrażarce zimowego płaszcza i tkanin delikatniejszych niż gruby jeans.

Zaparowana łazienka

Nieco pomoże wywieszenie płaszcza w łazience w trakcie gorącej kąpieli. Unosząca się w pomieszczeniu para wygładzi drobne zagniecenia i przynajmniej częściowo upora się z nieprzyjemnym zapachem. Pamiętajmy, by nie trzymać zbyt długo ubrania w wilgotnych warunkach, gdyż skutek może być odwrotny od zamierzonego - nasz płaszcz zacznie pachnieć stęchlizną.

Parownica

Zbawienne działanie pary zauważyli specjaliści od technologii AGD. Dawniej bakterie zabijało się wysoką temperaturą żelazka, dziś popularne stało się używanie parownic. Urządzenie przypomina odkurzacz, który zamiast zasysać powietrze, wypuszcza parę. Można również kupić je w formie szafy - wystarczy zawiesić ubrania w środku, uruchomić sprzęt i cieszyć się odświeżonymi parą elementami garderoby. Dodatkowo usuwa nie tylko zagniecenia, ale także alergeny. Urządzenie używane do niedawna głównie przez biura i hotele trafiło już pod strzechy, ma je w swojej ofercie marka LG. Działa ono zdecydowanie efektywniej niż parująca woda w wannie i jest łatwiejsze w użyciu niż tradycyjne żelazko.

Pralka i suszarka parowa

Czy możliwe jest wypranie ubrania bez prania - detergentów, dużych strat wody i wirowania, które niszczy nasze rzeczy? Suszarka i pralka parowa wykorzystują potencjał pary wodnej, by uzyskać efekt świeżego prania, przy jednoczesnym zmniejszeniu uszkodzeń tkanin o 18 proc. Nowoczesna technologia zaproponowana przez LG wykorzystuje ponad dwadzieścia tysięcy informacji, by jak najdokładniej dobrać ustawienia sprzętu. Pralka i suszarka parowa LG Vivace dobierają nie tylko cykl prania, ważą również ciężkość ubrań, optymalizują ruchy bębna i badają tkaniny pod kątem wytrzymałości. Pralka parowa jest w stanie zmiękczyć tkaniny bez użycia płynu, który u wielu osób wywołuje uczulenie. W dodatku gorąca para skutecznie dezynfekuje i usuwa alergeny. Co więcej w przeciwieństwie do zwykłych urządzeń parowych, taka pralka radzi sobie również z plamami. Suszarka z kolei pozwala oszczędzić zarówno czas, jak i energię.

Gdy na metce zastaniemy zakaz prania w pralce, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na chodzenie w zakurzonym i poplamionym płaszczu zimowym. Wymienione metody pomagają pozbyć się nie tylko nieprzyjemnych zapachów, ale nawet alergenów roztoczy kurzu domowego, a w przypadku pralki parowej - usunąć uciążliwe plamy.

 

Artykuł powstał we współpracy z marką LG.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy