Reklama

Reklama

Zatańczą w imieniu gwałconych kobiet

Inicjatorką akcji „One Billion Rising” jest amerykańska dramatopisarka i aktywistka Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”. Akcja jest globalnym protestem przeciwko fizycznej i seksualnej przemocy wobec kobiet. Przemocy, której tylko w Polsce doświadcza od 700 tys. do miliona kobiet.

"Akcję zainicjowała Eve Ensler - mówi w filmie opublikowanym TUTAJ Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka, organizatorka akcji w Polsce.

Wstrząśnięta mnóstwem wydarzeń przemocowych skierowanych do kobiet, między innymi straszliwych gwałtów, które miały miejsce w USA, napisała taki tekst: "Mam dość gwałtów wobec kobiet, mam dość przemocy wobec kobiet" i zapowiedziała wielką akcję, która ma odbyć się w walentynki 2013.

W imieniu tych, które cierpią


"Jedna na trzy kobiety zostanie w ciągu swojego życia pobita lub zgwałcona. Ucierpi miliard kobiet i dziewcząt. Ja nazywam się Charlize Theron i 14 lutego zatańczę razem z miliardem kobiet i mężczyzn na całym świecie, żeby zaprotestować przeciwko takiej sytuacji" - mówi w jednym z kilkunastu spotów akcji, które można znaleźć w serwisie You Tube, laureatka Nagrody Nobla.

Reklama

Jakiej przemocy doświadczają kobiety? Organizatorki akcji odpowiadają na to pytanie w filmach promujących "One Billion Rising", które przedstawiają obrzezanie, fizyczne i psychiczne znęcanie się nad kobietami w pracy, przemoc domową, gwałty, celowe oszpecanie (polewanie twarzy kwasem) i zastraszanie.

"Przemoc wobec kobiet jest globalną epidemią. Nie czymś, co zdarza się tylko w niektórych krajach lub niektórych rodzinach. To jest problem nas wszystkich - mówi, również w filmie zamieszczonym na YouTube, Eve Ensler. - Większość kobiet nie ubiera tego, co chciałaby włożyć; nie chodzi tam, gdzie może być dla nich niebezpiecznie; nie porusza się swobodnie - boimy się ataku, molestowania, gwałtu. Taniec ma pomóc nam wyzwolić się z tej klatki strachu i poniżenia".

Dlaczego akurat taniec?

Bo, według Eve Ensler: "Taniec jest "niebezpieczny, radosny, seksowny, zaraźliwy i łamie zasady. Tańczyć można wszędzie, tańczyć może każdy, tańczyć można z każdym. Taniec nic nie kosztuje. Taniec buduje wspólnotę. Taniec łączy".

14 lutego, w walentynki, kobiety i mężczyźni z 200 krajów świata zatańczą do piosenki "Break the Chain", której słowa brzmią:

Tańczę, bo mam już dość

Tańczę, żeby powstrzymać krzyki

Tańczę, żeby złamać zasady

Tańczę, żeby powstrzymać ból

Tańczę, żeby to wszystko zmienić

Tańczę, żeby zerwać łańcuchy

Polska wśród dwustu tańczących

W Polsce do akcji przyłączyło się 30 miast, m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź i Lublin.

"Taniec wyzwala energię, taniec jest pozytywny. To ma pokazać naszą siłę, naszą solidarność z kobietami, które doświadczają przemocy - powiedziała w wywiadzie dla TVP Joanna Piotrowska. - Zwłaszcza kwestia gwałtów jest w Polsce praktycznie nieruszona. Polska potrzebuje natychmiast zmiany prawa w tym zakresie, zmiany procedur i objęcia szczególną ochroną osób, które doświadczają gwałtów".

"Chcemy wyjść na ulice, protestować, tańczyć i mówić o tym, że musimy skończyć z przemocą wobec kobiet. Zachęcamy wszystkie kobiety, żeby wyszły na ulice w tym dniu, żeby protestowały przeciwko temu, co się dzieje też w Polsce. Nie mamy dobrego prawa, ofiary nie są chronione, zwłaszcza ofiary gwałtów nie mają wystarczającej ochrony ze strony instytucji, które są do tego zobowiązane" - apelowała w cytowanym wywiadzie Joanna Piotrowska.


Taniec zostanie odtańczony we wszystkich miastach w czwartek 14 lutego, w następujących miejscach:

Warszawa, godz. 18.00, hala główna Dworca Centralnego;

Wrocław, godz. 18.00, Rynek;

Trójmiasto, godz. 18.00, molo w Sopocie;

Poznań, godz. 15.00, Dworzec Główny;

Kraków, godz. 19.00, pl. Jana Nowaka Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej;

Bydgoszcz, godz. 17.00, Stary Rynek;

Koszalin, godz. 16.00, plac przed Koszalińską Biblioteką Publiczną;

Lublin, godz. 14.00, Galeria Olimp;

Łódź, godz. 15.30, pl. Wolności.

Więcej informacji znajdziecie na stronach: http://www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard/    oraz

http://onebillionrising.org/pages/faqs


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przemoc | bicie | przemoc wobec kobiet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy