Reklama

Ciąża nie ogłupia

Australijscy naukowcy obalili mit głoszący, że podczas ciąży zdolności intelektualne kobiet są osłabione.

Rzekome zjawisko znane pod nazwą "placenta brain" okazało się być kolejnym stereotypem.

Szwankująca pamięć, rozkojarzenie, trudności z koncentracją - przyszłe mamy są uprzedzane o tym, że ich umysł może nie pracować na pełnych obrotach. Obniżenie sprawności intelektualnej bywa nawet wymieniane jako jeden z objawów ciąży. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

W ciąży nie zgłupiejesz

Zespół z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego przeanalizował sprawność mentalną grupy kobiet przed i w czasie ciąży a także we wczesnym okrasie macierzyństwa.

Nie znaleźliśmy żadnych różnic między kobietami przed i po ciąży, nie było różnic między matkami nie matkami oraz kobietami w ciąży - powiedziała prowadząca badania Helen Christensen.

Kobiety rozwiązywały testy pamięciowe i testy sprawności intelektualnej trzykrotnie w ciągu ośmiu lat w ramach szerszych badań dotyczących zdrowia psychicznego i prowadzonych w Australii już od 20 lat.

Reklama

Bez uprzedzeń

Według Helen Christensen badania są wyjątkowe między innymi dlatego, że kobiety nie wiedziały, że testy będą dotyczyły związku sprawności intelektualnej z ciążą. Dzięki temu udało się uniknąć uprzedzeń, które mogą się pojawić przy rekrutowaniu kobiet do takich właśnie badań.

Kiedy panie rozwiązywały testy nie myślały o tym, że ktokolwiek chce udowodnić, że zgłupiały.

Są to pierwsze badania, które pozwalają na porównanie wyników z przed zajścia w ciążę z późniejszymi.

Sprzeczne badania?

Autorzy studiów opublikowanych w British Journal of Psychiatry zwracają uwagę, że kobiety są często ostrzegane o możliwości wystąpienia "placenta brain" - krótkoterminowych kłopotów z pamięcią podczas ciąży. Autorzy poradników dla przyszłych mam, w których można znaleźć takie przestrogi, również powołują się na wyniki badań naukowych.

Helen Christensen twierdzi, że uprzedzenia i autosugestia mogą odgrywać tu rolę kluczową: - Myślę, że ludzie mają tendencję do traktowania ciąży, jako przyczyny normalnych potknięć pamięci, które ciągle zdarzają się każdemu z nas - dodaje.

IG na podst. AFP

Kobieta INTERIA.PL on Facebook

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy