Reklama

Coco Chanel - antysemitka i niemiecki szpieg?

Słynna projektantka była antysemitką i szpiegowała na rzecz nazistów, twierdzi autor wydanej ostatnio biografii Coco, amerykański historyk Hal Vaughan. Dom mody Chanel zaprzecza tym rewelacjom.

Ledwo ucichły echa antysemickiej afery z Johnem Galliano w roli głównej, a świat mody przeżywa kolejny wstrząs.

W książce "Sleeping with the Enemy: Coco Chanel's Secret War" amerykański historyk dowodzi, że projektantka prowadziła podwójne życie i w czasie okupacji była kochanką niemieckiego szpiega.

Antysemitka, antykomunistka

Przedstawiciele grupy Chanel stanowczo zaprzeczają jakoby Coco była "zażartą" antysemitką i powołują się na poprzedniego biografa, który twierdzi, że z jej ust nie padło nigdy słowo przeciwko Żydom.
Natomiast Vaughan zapewnia, że jego książka jest owocem 3,5 rocznych badań prowadzonych w amerykańskich, francuskich, niemieckich, brytyjskich, polskich i włoskich archiwach, gdzie znalazł 225 odniesień do projektantki.
- W ten sposób znalazłem 12 antysemickich wypowiedzi przypisywanych Coco Chanel, która była także gorliwą antykomunistką i która zaprzedała się Niemcom, ponieważ myślała, że Hitler zmiażdży Stalina - powiedział Vaughan.

Agent F-7124

84-letni Vaughan, który jest także autorem dwóch innych książek o drugiej wojnie światowej, twierdzi, że odnalazł pochodzące z 1946 roku policyjne dossier, które identyfikuje Chanel jako agenta F-7124, na usługach Abwehry.
- Nie mogłem uwierzyć własnym oczom kiedy znalazłem 15-stronicowy odręczny dokument zatytułowany "'Gabrielle Chanel, znana jako Coco" - twierdzi autor, dodając, że projektantka była też znana pod pseudonimem Westminster, jako była kochanka księcia Westminster.

"Sypiając z wrogiem"

W czasie niemieckiej okupacji Coco zakochała się w niemieckim szefie siatki szpiegowskiej 57-letnim Baronie Hansie Gunther von Dincklage, który ją zwerbował.
- Coco Chanel mogła być zmanipulowana przez swojego niemieckiego kochanka, ale była oportunistką - twierdzi Vaughan, który widział zarówno kontrakt, jaki podpisała projektantka, jak i instrukcje, jakie otrzymywała.
Historyk powołuje się również na dokumenty wywiadu brytyjskiego, znanego obecnie jako MI6, odnoszące się do zeznań niemieckiego szpiega, który uciekł do Madrytu w roku 1943. Ze 103 stron, trzy poświęcone są właśnie Coco.

Niewykonany wyrok

O Chanel, sierocie, która została znaną projektantką, nakręcono niedawno dwa filmy biograficzne. Po wojnie przeniosła się ona do Szwajcarii, a następnie wróciła do Paryża.
Chociaż, jak twierdzi Vaughan, francuski ruch oporu umieścił ją na liście kolaborantów i wydał na nią wyrok śmierci, nigdy nie była niepokojona z powodu swoich czynów i zmarła w 1971 roku.

na podst. AFP

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy