Reklama

Reklama

Czy jemy za dużo?

Japończycy najszczuplejsi, a mieszkańcy wysp Pacyfiku ciężsi od nich o około 70 proc. Amerykanie ciągle przybierają na wadze i są w czołówce najbardziej otyłych narodowości. Gdzie na mapie zbędnych kilogramów i nadmiaru tkanki tłuszczowej znajduje się Polska?

Dietetycy zgodnie alarmują - nadwaga i otyłość to problem globalny i wróg publiczny numer jeden w większości krajów. Warto się mu przyjrzeć i podjąć z nim skuteczną walkę.

Amerykanie nadal w czołówce

Reklama

Raport opublikowany ostatnio przez brytyjskie pismo medyczne "The Lancet" (nr 02/2011) stawia niepokojącą tezę: co dziesiąty mieszkaniec naszej planety cierpi na zaburzenia metabolizmu prowadzące do otyłości. Dane przedstawione w badaniu zostały zebrane na przestrzeni 30 lat (1980-2008). Przebadano ponad 9 milionów dorosłych powyżej 20 roku życia ze 199 krajów.

Największy problem z otyłością mają mieszkańcy krajów Pacyfiku. Stany Zjednoczone pozostają nadal w czołówce otyłości spośród wszystkich krajów wysoko rozwiniętych. Mimo iż "The Lancet"

nie wskazuje na znaczny wzrost odsetka otyłych w Polsce, to nadal blisko 50 proc. populacji w naszym kraju ma problemy z nadmiarem masy ciała (za GUS, TNS OBOP).

Ponadto, jak zaznacza Anna Rogulska, specjalista ds. żywienia: zjawisko nadwagi i otyłości dotyczy coraz większej ilości polskich dzieci. Co powinno niepokoić to przekonanie niektórych naukowców, że dzieci wraz z wiekiem nie chudną. Przeciwnie. Nabierają na wadze i większość będzie miała problemy z nadmiarem kilogramów w życiu dorosłym.

Nadwaga i otyłość

Nadwaga medycznie określana jest jako przewlekłe zaburzenia metabolizmu. Główny powód tych zaburzeń to przede wszystkim nadmierna podaż energii, którą dostarczamy organizmowi w spożywanych pokarmach w stosunku do zapotrzebowania.

- Magazynowanie nadmiaru tej energii przejawia się właśnie w postaci znienawidzonej przez wszystkich tkanki tłuszczowej, ale jest różnica pomiędzy lekką nadwagą a byciem otyłym. O nadwadze mówimy wówczas, gdy masa ciała zwiększona jest do 110-120 proc. masy odpowiedniej do wzrostu i wieku. O otyłości zaś świadczy wskaźnik zwiększenia masy ciała przekraczający u kobiet 130proc., u mężczyzn 125proc. - wyjaśnia Anna Rogulska.

Do oceny prawidłowej masy ciała służą pomiary według wskaźnika BMI (Body Mass Index). - To prosta relacja pomiędzy masą ciała podawaną w kilogramach a wzrostem podawanym w centymetrach - dodaje dietetyczka.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje