Reklama

Jak podjąć dobrą decyzję?

Nadeszły wakacje a wraz z nimi kolejne dylematy: nad morze czy w góry, pensjonat czy kwatera, z koleżanką czy z rodziną, w lipcu czy w sierpniu, porozmawiać o urlopie z szefem dzisiaj czy za tydzień? Zanim zaczniesz naprawdę wypoczywać musisz podjąć szereg decyzji, co nie zawsze odbywa się sprawnie i szybko i niektóre z nas potrafi porządnie zmęczyć...

Codzienne dylematy

Każdego dnia musimy podjąć jakąś decyzję np. wybieramy towar w sklepie albo zastanawiamy się, co założyć do pracy. Decydujemy w sprawach najdrobniejszych i tych bardzo poważnych. Niektóre decyzje podejmujemy szybko i łatwo, a innym poświęcamy wiele energii, czasu i uwagi. Bywa nawet, że pewne decyzje rodzą się w bólach, po kłótniach i nieprzespanych nocach... Co zrobić, aby tego uniknąć? Nasze wybory mają określone konsekwencje - co zrobić aby były dla nas jak najlepsze? Czy można podjąć decyzję idealną?

Błędne założenia

Niektórzy ludzie mają wielki problem z dokonywaniem wyboru. Bywa, że tracą przy tym sporo energii i czasu, długo analizują różne opcje a żadna z nich nie wydaje się dobra! Problemy z podjęciem decyzji mogą wynikać z błędnych założeń, w które wierzymy. Dotyczą one często perfekcjonistycznej strony naszej osobowości, poszukiwania ideału, którego nie ma. Tym, co nas blokuje, jest także obawa przed porażką i negatywnymi konsekwencjami. A może łatwiej będzie dokonać wyboru jeśli zaakceptujemy fakt, że często nie ma idealnych rozwiązań i czasami brakuje opcji, która by miała same zalety. Spróbuj uwierzyć także w to, że nawet nienajlepsze decyzje nie muszą oznaczać końca świata , nie świadczą też o tym, że jesteśmy do niczego! Co więcej, nawet błędna decyzja może się okazać korzystna, jeśli wyciągniemy z niej wnioski i zdobędziemy nową wiedzę, która zaowocuje w przyszłości.

Reklama

Podejmij decyzję

Zamiana naszych przekonań i oczekiwań może uczynić proces podejmowania decyzji nieco łatwiejszym. Pomocne może się także okazać wypróbowanie następującej techniki. Jeśli masz problem, który wymaga decyzji sporządź listę wad i zalet poszczególnych opcji. Przekonaj się sama, że robienie notatek rozjaśnia możliwości wyboru. Zapisuj wady i zalety tak długo, aż nie poczujesz, że uważnie i sprawiedliwie rozważyłaś obie strony problemu. Następnie oceń ważność każdej pozycji w skali od zera do dziesięciu, zobacz, które wady i zalety okazały się najistotniejsze. Ponownie oceń opcje skupiając się na najważniejszych wadach i zaletach. Jeśli skłaniasz się ku jednej z opcji zastanów się, jak poradzić sobie z jej ewentualnymi wadami.

Gdy klamka zapadła

Podjęcie dobrej decyzji wzmacnia naszą samoocenę i poprawia nastrój. Nie wszystkie decyzje są jednak łatwe i oczywiste, po trudnej decyzji często pozostają wątpliwości... Szczególnie decyzje ważne i nieodwołalne oraz takie, które wiążą się z poważnymi kosztami i negatywnymi konsekwencjami dla drugiej osoby, dotykają problemów natury moralnej lub etycznej wywołują uczucie silnego dyskomfortu (mówi o tym zjawisko dysonansu podecyzyjnego). W takiej sytuacji często pomagamy sobie podwyższając atrakcyjność wybranej opcji (szukamy zalety wybranego rozwiązania) oraz koncentrujemy się na wadach alternatywy odrzuconej. Przekonujemy nawet innych do wybranej opcji a wszystko po to, aby upewnić się, że nasz wybór był słuszny, i postąpiliśmy racjonalnie i mądrze.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy