Reklama

Reklama

Jak rozpoznać pracoholika?

Praca przynosi wiele korzyści - dochód, kontakty z innymi ludźmi, możliwość rozwijania i wykorzystywania umiejętności, poczucie znaczenia i celowości działań. Praca to również koszty - zmęczenie, bycie daleko od przyjaciół i rodziny oraz, w niektórych przypadkach, problemy psychologiczne i zdrowotne.

Istnieją duże różnice kulturowe dotyczące tego, ile czasu można pracować. Badania pokazują jednak, że w ostatnich latach wiele osób zwiększyło liczbę godzin spędzanych w pracy i nawet co czwarty pracujący zdradza objawy pracoholizmu.

Reklama

Konsekwencje pracoholizmu

Zbyt długie przebywanie w pracy wpływa negatywnie zarówno na życie zawodowe, jak i osobiste i społeczne.

Pracoholizm prowadzi do zwiększenia liczby popełnianych błędów, a często także do wypalenia zawodowego, depresji i chronicznego zmęczenia. Nierzadko pracoholicy cierpią na choroby wywołane przez stres, podwyższony poziom lęku, uzależnienia od substancji chemicznych i zaburzenia odżywiania się.

Styl życia pracoholika, pełen lęku i stresu, może spowodować rozwój choroby wieńcowej. Pracoholicy mogą czuć się jednak zbyt zajęci, żeby zająć się swoim zdrowiem...

Ludzie nastawieni na "robienie kariery" mają narastające problemy ze zrównoważeniem życia osobistego z zawodowym. Badania dowiodły, że długie pozostawanie w pracy, powoduje trudności w relacjach z ludźmi i rodziną. Małżonkowie pracoholików i ich dzieci czują się często samotni, odizolowani i emocjonalnie oraz fizycznie porzuceni. Nawet, jeśli pracoholik jest przy nich, często jest emocjonalnie niedostępny.

Uzależnienie od pracy trzyma ludzi z daleka od odnalezienia w sobie odpowiedzi na pytanie kim są.

Pracoholizm jako uzależnienie

Pojęcie "pracoholizm" zostało po raz pierwszy użyte w 1971 r. jako pokrewne pojęciu alkoholizmu. "W istocie, gdy praca zajmuje większość czasu i uwagi, pracoholizm - tak jak alkoholizm - może być określany mianem nałogu" (Burwell, 2002).

Pracoholizm jest więc wyniszczającym uzależnieniem, które powoduje rozpad rodziny. Pracoholicy, mają wspólne z alkoholikami symptomy: zniekształcone postrzeganie rzeczywistości, potrzebę kontroli, mechanizmy zaprzeczania, lęk, objawy depresji, zamykanie się w sobie, szybkie irytowanie się i problemy w relacjach z bliskimi.

Jak zachowuje się pracoholik?

Pracoholików określa ich nadmierne, wręcz obsesyjne, zaangażowanie w pracę, połączone z zaniedbywaniem innych sfer życia i własnych potrzeb. Większość pracoholików pracuje nieustannie przez długie godziny, nie wyłączając wieczorów i weekendów. Pracują więcej i dłużej niż inni, niechętnie odrywają się od zajęć, często wybierają pracę zamiast odpoczynku.

Kiedy pracoholik zostanie wreszcie nakłoniony do wzięcia urlopu, z reguły bierze pracę ze sobą. Uzależniony od pracy nie potrafi odpoczywać, ma silne poczucie, że zawsze trzeba coś zrobić.

Pracoholicy lubią także sprawować pełną kontrolę i w związku z tym rzadko i niechętnie przekazują zadania innym osobom lub proszą o pomoc. To zaś sprawia, że pracują jeszcze więcej. Dążą do perfekcjonistycznego wykonania zadania i chcą, by inni ludzie widzieli ich sukces. W pracy szukają potwierdzenia własnej wartości, stąd przymus ciągłego wykazywania się i rywalizacji z innymi pracownikami.

Osoby uzależnione od pracy mają problemy z bliskością - budowaniem bliskich relacji, komunikacją uczuć i często wycofują się z życia rodzinnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje