Reklama

Jak uprzedzić świąteczną gorączkę?

Przygotowanie do świąt może być stresujące, zwłaszcza gdy wszystko pozostawiamy na ostatnią chwilę. Po co ten pośpiech, po co te nerwy? O wiele przyjemniej jest celebrować święta w spokoju i w radosnej, rodzinnej atmosferze. Jak tego dokonać? Poniżej przestawiamy wskazówki, które pomogą ci zredukować świąteczny stres i w pełni cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Dobry plan to połowa sukcesu!

Przede wszystkim zaplanuj wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu unikniesz robienia wszystkiego na ostatnią chwilę. Ustal jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na świąteczne wydatki. Jak prognozuje jeden z portali finansowych - na tegoroczne święta polska rodzina wyda blisko 1800 złotych. Aby dobrze oszacować swój budżet najlepiej wcześniej ureguluj wszystkie domowe rachunki. Dzięki temu zobaczysz, ile faktycznie pieniędzy pozostało na świąteczne zakupy. Jeśli zabraknie ci na coś środków, obetnij budżet przeznaczony na mniej istotne rzeczy - dekoracje możesz zrobić we własnym zakresie, a bombki nie muszą być co roku nowe. Ustal w kalendarzu daty: kiedy i co masz zrobić. Przykładowo, zakup prezentów 10 grudnia, pakowanie prezentów 15 grudnia, przygotowanie ozdób choinkowych 3 dni przed Wigilią. Dzięki planowaniu zdążysz wszystko zrobić na czas i unikniesz stresu związanego z pośpiechem oraz niespodziewanym brakiem środków na koncie.

Reklama

Gdy liczy się czas!

Tygodnie przed Bożym Narodzeniem to okres, gdy czas jest wyjątkowo cenny. Aby nie tracić go w świątecznych kolejkach, zaplanuj i zrób zakupy odpowiednio wcześniej. Pamiętaj, że niektóre potrawy mogą być przygotowane na długo przed świętami i zamrożone. Pierwsze zakupy przedświąteczne połącz z opłaceniem rachunków, unikniesz tym samym stania w kolejce na poczcie. Zarówno w małych osiedlowych sklepikach jak i w większych supermarketach, w których zobaczysz pomarańczowe logo Moje Rachunki, możesz przy okazji zakupów spożywczych uregulować większość domowych opłat (gaz, woda, prąd). Do sklepu wybierz się z wcześniej przygotowaną i przemyślaną listą zakupów świątecznych. Unikaj kupowania rzeczy spoza listy.

Czas to pieniądz!

Grudzień to trudny miesiąc dla twojego portfela. Poza stałymi rachunkami, dochodzą również dodatkowe koszty związane z okresem świątecznym: prezenty, jedzenie, ozdoby wigilijne... Jeśli posiadasz rodzinę za granicą i spodziewasz się wsparcia w postaci świątecznego "zastrzyku finansowego" to jesteś szczęściarzem. Wygodnym miejscem odebrania takiego przekazu pieniężnego również będzie kasa sklepu. Pieniądze, w ciągu 10 minut od nadania, odbierzesz w sklepach oznaczonych szarym logo Moje Przekazy. W ten sposób otrzymaną gotówkę możesz od razu spożytkować na bieżące potrzeby, jak również załatwiasz dwie sprawy jednocześnie, unikając dodatkowych kosztów i straty czasu.

Terminowe dostarczenie przesyłki jest równie ważne, jeśli mówimy o zamawianiu prezentów przez Internet. Najlepiej zrobić to już w listopadzie, gdyż w grudniu może się okazać, że ze względu na ogromną liczbę wysyłanych paczek, akurat twoje zamówienie nie zostanie zrealizowane na czas.

Sposób na prezent!

Zanim prezenty będą spokojnie leżały pod choinką, czeka cię prawdziwy maraton po sklepach, sporo planowania i jeszcze więcej nerwów. Jak tego uniknąć? Przygotuj listę prezentów i te, które możesz, kup wcześniej. Unikniesz tym samym rozgorączkowanych tłumów w sklepach i kropelek potu pojawiających się na skroniach, gdy czas nagli, a podarunków nadal brak. Postaraj się również ograniczyć ilość sklepów, w których dokonujesz zakupów.

Nie ma sensu jeździć od jednego sklepu do drugiego, stać w korkach, przemierzać kolejne kilometry po alejkach w centrum handlowym i stać kilka razy w kolejkach. Może w tym roku wszystkim podarujesz książki, płyty CD lub ubrania? Aby uniknąć tłumów, wybierz te dni i godziny, kiedy jest najmniej osób. Najwięcej ludzi pojawia się w sklepach od 15.00 (po skończeniu pracy) aż do 22.00 (kiedy idą spać).

Dziel się obowiązkami!

Marzysz o idealnych świętach? Niestety takie dążenie może być zgubne. Nie staraj się robić wszystkiego perfekcyjnie. Troszkę przypieczone ciasto, źle oświetlona czy przystrojona choinka nie są powodem do stresu. Stół nie musi uginać się pod ciężarem półmisków, talerzy, misek i miseczek. Przyszykuj tyle jedzenia, ile jest faktycznie potrzebne, tak aby nie trzeba było dojadać świątecznych pozostałości przez kolejne dwa tygodnie.

W przygotowania zaangażuj męża, dzieci i innych członków rodziny. Poproś ich o zrobienie zakupów, przygotowanie ozdób choinkowych, wypiek ciasteczek. Dodatkowo możesz poprosić swoich gości o przyniesienie części potraw, na przykład tych, których przyrządzenie wychodzi im najlepiej. Twoja siostra słynie ze świetnej ryby po grecku, a specjalnością teściowej jest grzybowa? Warto poprosić je o pomoc. Daj innym się wykazać, a ty będziesz miała więcej siły na czerpanie radości z towarzystwa rodziny.

Święta powinny być radością

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas na wyrażenie swoich uczuć wobec bliskich oraz podziękowanie im za dobro i miłość, którymi nas otaczają. Nie musi być to czas pośpiechu i wytężonej pracy. Postaraj się tak rozplanować przygotowania, by nie wszystko było na twojej głowie. Zamiast tego ciesz się zapachem choinki, atmosferą pojednania i chwilami w gronie rodziny.

Natalia Rostworowska

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy