Reklama

Naturalna walka z bezsennością

8 godzin spokojnego, nieprzerwanego snu... W zabieganych i stresujących czasach to pobożne życzenie wielu z nas. Problemy ze snem mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Według Immanuela Kanta dla przeciwwagi wielu życiowych nieprzychylności niebo ofiarowało człowiekowi między innymi sen. Ale jak radzić sobie z nimi, kiedy co noc przewracasz się z boku na bok, a twój dzień zaczyna się o trzeciej nad ranem?

Problemy ze snem związane są najczęściej z towarzyszącym człowiekowi stresem lub zbytnim pobudzeniem i w większości przypadków dotyczą kobiet. Jeżeli wieczorem przez długie chwile przewracasz się w łóżku i ze wzrokiem utkwionym w suficie czekasz na nadejście snu, w nocy często się budzisz, twój sen jest przerywany, a rankiem otwierasz oczy na długo przed dzwonkiem budzika, ten problem dotyczy także ciebie. Przewlekła bezsenność może doprowadzić do stanów lękowych, depresji i innych problemów zdrowotnych.

Reklama

Najważniejsze dobre miejsce

W walce z bezsennością pomocna jest świadomość, że wpływ na zdrowy sen mają nie tylko nawyki żywieniowe, ale także miejsce i czynności, jakie wykonujemy przed pójściem do łóżka.

Aby miejsce sprzyjało zasypianiu powinno być urządzone w spokojnych i ciepłych barwach, które będą działały kojąco na twój umysł. Miejsce to powinno kojarzyć się wyłącznie ze snem, więc staraj się w nim nie pracować. Łóżko, na którym śpisz, powinno być wygodne. Pamiętaj, że odpowiedni materac to taki, w którym nie będziesz się zapadać, ani nie będziesz odczuwała uciskania na barki i biodra. Optymalna temperatura powietrza to 21°C.

Wycisz emocje

Na około dwie godziny przed planowanym pójściem spać postaraj się nie palić papierosów, pić napojów z dodatkiem alkoholu i kofeiny oraz nie spożywać ciężkostrawnych potraw zawierających tłuszcze zwierzęce. Przed snem spróbuj się wyciszyć, nie oglądaj programów i filmów oraz nie czytaj książek, które będą wywoływać w tobie nagłe emocje.

Pamiętaj, że do łóżka kładziesz się po to, aby spać, więc staraj się nie oglądać w nim telewizji. Unikaj także wytężonego wysiłku fizycznego zaraz przed zaśnięciem, a czas ten wykorzystaj na gorącą kąpiel. Możesz do niej dodać 10 kropel olejku lawendowego, a po kąpieli napij się gorącego mleka z miodem.

Trzymaj się stałego harmonogramu zasypiania i wstawania, także w weekendy, jeżeli stanowi to dla ciebie problem użyj budzika.

Kolacja tak, ale...

Przed snem spożywaj lekką kolację. Pełnoziarnisty chleb z sałatą, posiekany banan z daktylami czy ciepłe mleko z herbatnikami, dzięki zawartych w nich wapniem, magnezem oraz tryptofanem, aminokwasem, z którego powstają w mózgu substancje wywołujące sen, sprawią, ze poczujesz się senna. Przez dzień pamiętaj o wysiłku fizycznym, który zmniejsza twoje napięcie i nie rób sobie drzemek. Kiedy pół godziny po położeniu się nie możesz zasnąć, wstań i przejdź do innego pokoju, poczytaj gazetę lub książkę do momentu, aż poczujesz się senna. Do poszewki poduszki możesz włożyć ulubione zioła uspokajające lawendę, rumianek bądź melisę.

Zamiast pigułek nasennych staraj się pić ziołowe napary z rumianku lub kozłka lekarskiego. Skutecznym lekiem ziołowym jest także napar z dwóch zmiażdżonych łyżeczek nasion selera naciowego.

PC

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy