Reklama

Od miłości toksycznej do miłości dojrzałej

Czy miłości można się nauczyć? Czy relacje z partnerem można wyćwiczyć? Coaching to metoda pracy skierowana na rozwój osobisty, której wartość zależy między innymi, od jakości zadawanych podczas niej pytań. Podobną metodą warto pracować nad sobą i swoim związkiem. Rezultaty na pewno będą budujące.

Miłość toksyczna

"Producentami naszego hardware'u i software'u są rodzice. Jesteśmy trochę jak komputery. I podobnie jak w ich przypadku równie ważne jak sam sprzęt jest oprogramowanie, którego używamy." (M. Bennewicz, Miłość toksyczna. Miłość dojrzała. Coaching relacji.)

Każdy na pewno spotkał się z pojęciem miłości toksycznej lub sam przeżył uczucie, które przynosiło więcej bólu niż radości. Jednym ze źródeł takich niszczących uczuć jest nasze wychowanie i wpajane od dzieciństwa wzorce. Rodzina, wśród której dorastamy i jej poglądy - zarówno te, które przyjmujemy, jak i te, przeciw którym się buntujemy, kształtują nasz światopogląd i mają ogromny wpływ na relacje w dorosłym życiu. To bagaż, na którego zawartość nie mamy wpływu, ale możemy zmienić jego ciężar. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie tych zależności - mając to za sobą, przekształcenie ich w szanse zamiast słabości będzie łatwiejsze.

Reklama

Toksynami są także fałszywe mity na temat miłości. Czy uważasz, że miłość spada na nas z nieba, niezależnie od nas? Że miłość to odnalezienie drugiej połówki i zdarza się tylko raz w życiu? A każdy związek polega na nieustających kompromisach? Te i inne przekonania, ograniczają nas, jak każde schematy - podporządkowując się im, przestajemy myśleć o sobie jako o jednostce, która ma niepodzielny wpływ na swoje życie i kształtowanie relacji z innymi.

Miłość dojrzała

"Miłości można się nauczyć, tak jak każdego innego rodzaju uczuć i zachowań w relacjach z ludźmi. Miłość to wzajemność, wymiana, dawanie i branie."

Czy takie przekonanie nie sprawia, że życie staje się łatwiejsze? Dojrzała miłość opiera się samoświadomości obojga partnerów i daje poczucie prawdziwego bezpieczeństwa, dlatego warto na nią zapracować. Opiera się także na wzajemnym poznaniu - co sprawia, że z czasem staje się głębsza i przez cały czas zmienia się. Książka Maciej Bennewicza, znanego coacha i trenera, udowadnia, że dojrzała miłość wymaga pracy i otwartej postawy, ale czy może być coś piękniejszego niż celebrowanie i poznawanie najbliższej osoby?

"Największą inwestycją w miłość jest inwestycja w siebie samego."

Pamiętaj! Jakość twojego życia, sukces w każdej jego dziedzinie - od zdobycia najprostszych umiejętności po najmocniejsze uczucia, zależy tylko od ciebie. Miłość nie jest nieosiągalną tajemnicą, do której klucz możesz odnaleźć w sobie. Jeśli jesteś samotny - to kwestia twojego wyboru. Tak długo jak Twój wewnętrzny bilans korzyści przechyla się na stronę życia w pojedynkę, tak długo będziesz singlem. Warto pracować nad sobą, by zrozumieć, że każdy jest panem własnego losu.

Na podstawie książki: Miłość toksyczna. Miłość dojrzała. Coaching relacji. Maciej Bennewicz Wydawnictwo: G+J Gruner+Jahr , Luty 2011

Maciej Bennewicz to znany trener i doświadczony szkoleniowiec, dyrektor programowy Norman Benett Academy oraz dyrektor Rozwoju w firmie Norman Benett Group (organizacji kształcącej zawodowych trenerów i coachów). Autor poradników z obszaru rozwoju osobistego i coachingu.

Norman Benett Group jest grupą firm doradczo-szkoleniowych specjalizujących się w zakresie doradztwa organizacyjnego i personalnego, audytu jakościowego, szkoleń biznesowych i psychologicznych oraz coachingu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy