Reklama

Reklama

Rodzić w domu

Co by pani poradziła kobiecie, która myśli o porodzie domowym, ale ma mnóstwo wątpliwości: że dom nie jest sterylny, że nie poradzi sobie sama.
Kobiety, które mają takie obawy nie chcą rodzić w domu. Kobiety decydujące się na taki poród same zdobywają podstawowe informacje, często sięgają do zagranicznych źródeł. Podczas pierwszego spotkania zadają bardzo konkretne pytania. A na marginesie powiem, że poród w szpitalu niesie ze sobą o wiele większe ryzyko zakażenia niż domowy.

Reklama

Czyli zanim kobieta podejmie ostateczną decyzję musi dojść do spotkania?
Tak. Na pierwszym spotkaniu kobiety są już często zdecydowane, rozwiewa się wątpliwości ich partnerów. Kobiety są nastawione na emocje - na ich samopoczucie i pewność siebie wpływają hormony. Ojcowie chcą faktów.

Pytają o ewentualne komplikacje, sprzęt, dokładny przebieg porodu. Moją podstawową zasadą, a wiem, że wiele moich koleżanek myśli podobnie, jest to, że nie namawiamy do porodu domowego. To raczej nas trzeba przekonać. Wtedy mamy szanse poznać motywacje kobiety. Na przykład paniczny strach przed szpitalem w zasadzie wyklucza poród domowy, ponieważ to, że poród zaczyna się w domu nie znaczy, że się w nim skończy. Decyzje trzeba często podejmować szybko, nie ma czasu na przekonywanie rodzącej, że szpital jest koniecznością.

A ile kosztują porody domowe?
Poród domowy to wydatek rzędu 2 tyś. zł. Zależy to między innymi od odległości, która musi pokonać położna. podczas porodu. Muszę zaznaczyć, że osoby decydujące się na poród w domu często nie są majętne. Zależy im jednak na tym, żeby poród odbywał się w przyjaznym, spokojnym otoczeniu i wolą wydać pieniądze na poród, niż na luksusowy wózek.

Czy każda kobieta może rodzić w domu?
Nie, istnieje szereg przeciwwskazań. Ważne jest też nastawienie kobiety. Jeżeli szpital, bliskość lekarza i sali operacyjnej daje jej poczucie bezpieczeństwa, to powinna w nim rodzić. Nie znaczy to, że wybiera gorsze rozwiązanie, tylko takie, które na dany czas jest dla niej najlepsze.

Rozmawiała Katarzyna Pruszkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje