Reklama

Krótka historia środków higieny osobistej: kto je wymyślił i z czego są zrobione?

Od mchu do ultracienkich wkładek higienicznych z ekologicznej bawełny – historia kobiecych środków higieny osobistej jest długa, a kobiety musiały przejść wyboistą drogę, zanim zaczęły w końcu cieszyć się komfortem w każdym dniu cyklu.

Pierwsze środki higieny menstruacyjnej

Mech, skóra bawołu, papirus, kawałek waty, wielorazowe podpaski tekstylne - kobiety w przeszłości sięgały po różne sposoby, by poradzić sobie z krwawieniem w trakcie miesiączki. Przełom nadszedł dopiero pod koniec XIX wieku. Pierwsze podpaski jednorazowe początkowo trafiły do zestawu poporodowego - miały chłonąć krew w trakcie połogu. Szybko jednak niektóre kobiety zaczęły ich używać także w trakcie okresu. Inspiracją do stworzenia podpaski były opatrunki dla rannych żołnierzy stworzone przez Benjamina Franklina. Pierwsze podpaski nie były dostępne dla wszystkich kobiet, poza tym z tym produktem wiązało się silne tabu.

Reklama

Wstydliwe zakupy

Wynalazek został udoskonalony przez francuskie sanitariuszki obecne na froncie w trakcie I wojny światowej, które do tamowania krwi miesiączkowej zaczęły używać ligniny, która okazała się bardziej chłonna niż sama bawełna.

Dlatego firma, która zajęła się produkcją na wielką skalę, zachęcała sklepikarzy do stawiania na ladzie skarbonek, do których kobiety mogłyby wrzucać pieniądze, jeśli chciały zakupić podpaski. Pierwsze produkty higieniczne nie były samoprzylepne, dlatego wkładkę należało umieścić w specjalnym pasie menstruacyjnym i przypiąć ją sprzążkami.

Tampon tylko dla mężatek

W latach 30. wynaleziony został bawełniany tampon. W stanie rozprężenia miał tak dużą objętość, że nieodłącznym elementem pierwszych tamponów był aplikator, który ściskał materiał i umożliwiał umiejscowienie go w pochwie. Reklamowanie tego produktu było jednak bardzo trudne, wydawcy nie chcieli umieszczać ogłoszeń na łamach prasy. W dodatku tampon przeznaczony był wyłącznie dla mężatek, gdyż obawiano się utraty dziewictwa na skutek jego aplikacji.

Coraz wygodniej

Kolejny przełom przyniosły lata 70., gdy pojawiły się podpaski samoprzylepne mocowane bezpośrednio do majtek. To umożliwiło zrezygnowanie z pasów menstruacyjnych. Od tamtego czasu zmieniły się materiały, współczesne podpaski i tampony lepiej chłonną i mają mniejszą objętość. Pojawiły się kolejne warstwy i skrzydełka zapobiegające przesuwaniu się podpaski i niekontrolowanym wyciekom. Istotnym rozwiązaniem było także zastosowanie żelu absorbującego krew. Zaczęto produkować również wkładki higieniczne do stosowania w trakcie cyklu poza miesiączką. Kolejnym wynalazkiem, który zyskał popularność w ostatnim czasie, jest kubeczek menstruacyjny. Ten współczesny powstał na początku XXI wieku, jako produkt wielorazowego użytku, który nie pochłania krwi, a ją gromadzi. Po wyciągnięciu go z pochwy krew się wylewa, a kubeczek przemywa.

Ekologiczna rewolucja

Obecnie głównym celem producentów jednorazowych środków higieny osobistej jest stworzenie produktów, które będą jak najbardziej przyjazne środowisku. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, z czego wykonane są środki higieny osobistej. To szczególnie ważne w przypadku tych środków, które stosujemy poza miesiączką, czyli wkładek higienicznych. Ich używamy niemal codziennie, zarówno poza menstruacją, jak i w trakcie niej - zabezpieczając się dodatkowo, gdy nosimy tampon lub kubeczek menstruacyjny. Ważne więc, by były przyjazne środowisku. Wkładki Bella Intima są pokryte 100% bawełną organiczną pochodzącą z upraw ekologicznych. Nie zawierają lateksu, do ich produkcji nie stosuje się również barwników. Od spodu zabezpiecza je oddychająca folia, która zapewnia swobodny przepływ powietrza. Na takich produktach korzysta nie tylko środowisko, ale także nasze zdrowie intymne. Dzięki temu możemy dbać o planetę, jednocześnie troszcząc się o siebie.


Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama