Reklama

Dzieci uciekają przed wojną. "Są narażone na przemoc, zaniedbanie, wykorzystywanie seksualne..."

Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyło ponad 2,3 mln osób, z czego aż 1,1 mln to dzieci. - Tysiące z nich przebywają teraz w miejscach tymczasowego pobytu, gdzie są szczególnie narażone na przemoc, zaniedbanie i wykorzystanie seksualne - informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

  • W wyniku wojny w Ukrainie każdego dnia tysiące dzieci z opiekunami i bez formalnej opieki przyjeżdża do Polski, szukając ochrony, stabilizacji i wsparcia. Dzięki wielkiej mobilizacji społeczeństwa, organizacji pozarządowych i samorządów znajdują schronienie i niezbędne środki do życia. 
  • Tysiące dzieci z doświadczeniem uchodźczym aktualnie przebywa w miejscach tymczasowego pobytu tj. pawilony, hale sportowe, ośrodki wczasowe czy remizy strażackie. Ryzyko krzywdzenia dzieci w tego typu miejscach jest szczególnie wysokie, dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała zasady, które pomogą lepiej chronić dzieci.

Reklama

Szereg zagrożeń dla dzieci

Kryzysy humanitarne związane z wojnami stwarzają dla dzieci mnóstwo zagrożeń. Najmłodsi narażeni są na krzywdzenie ze strony bliskich dorosłych, którzy sami muszą mierzyć się w takich sytuacjach z wieloma wyzwaniami, z wysokim poziomem stresu.  Narażeni są na przemoc czy wykorzystanie ze strony osób trzecich. 

Zasady, które pomogą lepiej chronić dzieci

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała pakiet zasad, które zapewnią dzieciom lepszą ochronę przed krzywdzeniem. Ich wdrożenie FDDS proponuje organizacjom i instytucjom, których personel i wolontariusze mają bezpośredni kontakt z dziećmi w kryzysie uchodźczym. - Dziś jesteśmy w szczególnie trudnej sytuacji humanitarnej i właśnie dlatego zasady powinny obowiązywać wszędzie tam, gdzie przebywają dzieci z doświadczeniem uchodźczym, ponieważ to właśnie one płacą najwyższą cenę za wojnę i wywołany nią chaos - podkreśla Marta Skierkowska z Fundacji.

Czytaj również: Dzieci z Ukrainy w polskich szkołach. Jak to wygląda w praktyce?

Zasady, o których mowa obejmują trzy obszary:

  • weryfikację personelu i wolontariuszy przed dopuszczeniem ich do kontaktu z dziećmi
  • określenie zasad bezpiecznego kontaktu z dziećmi
  • opracowanie jasnej procedury interwencji w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone

FDDS zwraca uwagę, że powinny być one przestrzegane przez wszystkich pracowników i wolontariuszy organizacji i instytucji, w których przebywają dzieci bez nadzoru rodziców (także tymczasowo). Fundacja rekomenduje również, aby zapisy dokumentu obowiązywały także organizacje: koordynujące zakwaterowanie osób w kryzysie uchodźczym w prywatnych domach i mieszkaniach czy organizujące dodatkowe zajęcia i opiekę dla dzieci z Ukrainy.

Każda organizacja pozarządowa i instytucja może korzystać z zasad ochrony dzieci z doświadczeniem uchodźczym i dostosować je biorąc pod uwagę swoją specyfikę i potrzeby.  Zasady ochrony dzieci z doświadczeniem uchodźczym w miejscach tymczasowego pobytu dostępne są na stronie internetowej standardy.fdds.pl

Zobacz także: Dramat ukraińskich matek. Tak podpisują dzieci, na wypadek śmierci

źródło: FDDS

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy